Výroba písacieho stola z paliet

Poriadok je základ! Do tohto svojpomocne vyrobeného unikátneho písacieho stola z dvoch paliet môžete uložiť písacie potreby, kancelárske sponky a mnoho ďalšieho. Dve zásuvky vám potom poskytnú ďalší priestor na uloženie rôznych ďalších predmetov. Dve výškovo nastaviteľné drevené kozy slúžia ako nohy písacieho stola, ktoré je možné rozostaviť v požadovanej vzdialenosti a priskrutkovať k nim dosku stola.

Ako doska písacieho stola slúži brúsená, ale inak neopracovaná paleta. Návod na ďalšie nevyhnutné prípravné práce nájdete v článku: Výroba nábytku z paliet.


Návod

1. Výroba nadstavca na stôl

Pre výrobu nadstavca rozrežte pomocou priamočiarej alebo ručnej kotúčovej píly druhú paletu z oboch strán pozdĺž prostrednej dosky. Vyrezaný kus otočte o 90 stupňov – takto sa potom prvok usadí na základnú dosku.

Do oboch dosiek na predných stranách vyrežte ľubovoľné otvory. Alebo buďte kreatívni a do drevených dosiek vyvŕtajte malé otvory. Vpredu vyvŕtané otvory môžu slúžiť ako vodorovné držiaky na ceruzky. Cez otvory na zadnej strane môžete viesť káble nenápadne za písacím stolom.

Hrany vyrezaných miest zaoblite pomocou brúsneho papiera a potom prvok postavte na zadný okraj základnej dosky. Potom šikmo zhora zoskrutkujte rohy držiaka na ceruzky a základnej dosky.

Jako speciální doplněk na zadní stranu držáku na tužky přišroubujte zásuvkovou lištu!

2. Výroba plochy písacieho stola

Teraz prvok pozostávajúci z dosky písacieho stola a držiaka na ceruzky položte na pripravené kozy. Základná doska by mala mať na oboch stranách rovnaký presah. Dbajte tiež na to, aby medzi drevenými podstavcami zostal dostatok miesta na vaše nohy. Pracovnú výšku ľahko zistíte tým, že sa k stolu skúsite posadiť!

Narezanú sklenenú dosku so zaoblenými rohmi jednoducho položte na štyri gumové podložky (tieto gumové podložky umiestnite do rohov).

Pozor: Dosku z plexiskla môžete dokonca prevŕtať a potom jednoducho priskrutkovať. Akým spôsobom môžete vŕtať otvory v rôznych materiáloch sa dozviete v odbornom centre BAUHAUS. 

3. Výroba zásuviek

Najskôr zmerajte otvory na zásuvky písacieho stola na prednej strane a zo zvyšného paletového dreva potom narežte čelá, bočné a zadné steny. Uprostred každého čela zásuvky ďalej nakreslite dva body a priskrutkujte kovové príchytky. Všetky časti teraz spojte pomocou skrutiek (ďalšie možnosti: lepenie alebo pribitie klincami). Ako dná zásuviek poslúžia presne narezané dosky z preglejky alebo dosky s hladkou hranou, pretože ich je možné ľahšie vytiahnuť a zasunúť, tieto dosky potom jednoducho pribite klincami.

Pozor: Prvé navŕtané čelo zásuvky použite ako šablónu na všetky ďalšie čelá: Jednoducho priložte navŕtanú dosku presne na ďalší exemplár a obe dosky potom prevŕtajte. Ušetríte si tak opakované zakresľovanie!

Nakoniec písací stôl ošetrite lazúrou – farebnou alebo bezfarebnou, celkom podľa vášho vkusu.

Tip

Voľba správnej zrnitosti

Voľba brúsneho prostriedku závisí od materiálu obrobku a prípadne tiež od veľkosti brúsenej plochy. Jednoduché brúsne papiere s korundom sú vhodné najmä na brúsenie mäkkých materiálov ako drevo alebo menších kovových plôch. Kvalitné brúsne rúna zasadené do umelej živice sú podstatne tvrdšie.

Stupeň zrnitosti je vždy uvedený na zadnej strane brúsneho prostriedku. Hrubá zrnitosť (index 80 a menej) zaisťuje vysokú úroveň obrusovania materiálov a zanecháva hrubší povrch. Na zbrusovanie lakov sa používa napríklad papier so zrnitosťou 100. Na čiastkové a finálne brúsenie dreva používajte najlepšie papier so zrnitosťou 120 až 180, na finálne brúsenie lakovaných povrchov je potom správnou voľbou zrnitosť 220 a vyššia.

Všeobecne platí: Čím vyšší je index zrnitosti, tým jemnejší je daný brúsny prostriedok.

Náradie a materiál

 • Aku skrutkovač
 • Pásová brúska
 • Europaleta, 2 kusy, 80 × 120 × 14,4 cm
 • Plochý spojovník, 3 kusy
 • Gumové podložky
 • Doska zo skla alebo plexiskla, 80 × 120 cm
 • Drevené skladacie kozy, 2 kusy
 • Lazúra na drevo
 • Kovové príchytky, 2 kusy
 • Štetec (na natieranie lazúry – ochrany dreva)
 • Brúsny papier (zrnitosť 40, 60 alebo 100)
 • Skrutky, 4,0 × 35 mm, cca 50 kusov
 • Skrutky, 6,0 × 80 mm, cca 50 kusov
 • Ochranné okuliare, rukavice, maska
 • Doska z preglejky alebo doska s hladkou hranou (ako dno zásuviek)
 • príp. zásuvková lišta, s možnosťou priskrutkovania
 • Priamočiara alebo ručná kotúčová píla