Aj keď možno orchidey bežne nájsť v kvetinárstvach, záhradníctvach a často dokonca aj v bežných obchodoch, stále pôsobia exotickým, skoro až vznešeným dojmom. Odkiaľ orchidey pochádzajú, akú hrali v minulosti úlohu pri plánovaní rodiny a ako sa o nich čo najlepšie starať, vám prezradíme v tomto článku.

Odkiaľ orchidey pochádzajú?

S rôznymi druhmi orchideí sa môžeme stretnúť takmer na celom svete. Niektoré druhy, ako napr. črievičník papučkový alebo pavstavač hlavatý, rastú aj v strednej Európe. Každý z nich potrebuje niečo iné: črievičník papučkový rastie v svetlých lesoch, pavstavače hlavaté milujú alpské lúky.

Iným orchideám sa zasa darí v machovom podloží na kmeňoch stromov v tropickom dažďovom lese. Odtiaľ pochádza aj väčšina predkov orchideí, ktoré našim okenným parapetom prepožičiavajú nádych trópov.

Orchidey sú neskutočne rozmanité: na celom svete existuje viac než 15 tisíc druhov.

Čo „orchidea“ znamená?

Orchidey sú pre svoju krásu a majestátnosť často nazývané „kráľovné kvetín“. Pritom samotný názov „orchidey“ nijak vznešený nie je – pochádza z gréčtiny (orchis) a znamená „semenník“. Dôvodom pre toto neobvyklé meno je tvar podzemnej hľuzy tejto rastliny.

Prvé zmienky o orchideách pochádzajú z čias pred dvoma tisícmi rokov. Istý grécky filozof a prírodovedec popisuje v jednej knihe korene v tvare semenníkov, čím dal kvetine jej meno.

Orchidea ako afrodiziakum

Dnes sú orchidey obľúbenými dekoratívnymi rastlinami, starí Gréci však „kráľovnej kvetín“ prisudzovali aj afrodiziakálne účinky.

Grécky lekár Dioscurides dokonca rozlišoval medzi menšími hľuzami z minulého roka a väčšími z toho aktuálneho. Gréci hľuzám prisudzovali dôležitú úlohu pri plánovaní rodiny: pokiaľ chcel mať pár chlapčeka, musel muž zjesť veľkú hľuzu. Pokiaľ malo byť vytúženým dieťaťom dievčatko, musela žena zjesť malú hľuzu. Či však mali orchidey v tomto smere nejaký skutočný vplyv sa však už, bohužiaľ, nevie.

Ako sa o orchidey starať? 

V dažďovom pralese majú orchidey dostatok vlhkosti aj čerstvého vzduchu, z ktorého získavajú živiny. Príliš veľa svetla k životu nepotrebujú. Tlmené svetlo pod korunami stromov vzdušným koreňom a listom bohato stačí a je im príjemnejšie ako priame slnečné lúče. 

Pre orchidey vo vašom byte to znamená, že miesto na južnom okne ani nad kúrením sa im páčiť nebude. Príliš veľa priameho slnečného svetla by mohlo rastliny dokonca popáliť.

Zeminu orchideí udržiavajte vždy prevzdušnenú a vlhkú. Bohato postačí, keď koreňom raz týždenne doprajete vodný kúpeľ. 

Ku koreňom by malo prenikať aspoň trochu slnečného svetla – preto sa tieto kvetiny často predávajú v priesvitných kvetináčoch.

Keď orchidea odkvitá, je potrebná trocha trpezlivosti. S odstrihnutím stonky počkajte, kým kvet úplne nezvädne. Keď potom orchideu premiestnite na nejaké chladnejšie miesto (ideálna teplota je 16 °C) a pridáte trochu hnojiva, čoskoro sa vám odvďačí novými kvetmi.

Prehľad druhov orchideí

Existuje nespočetné množstvo druhov orchideí – nie všetky však dostanete v kvetinárstvach. Niektoré vzácnejšie druhy si medzi sebou vymieňajú len pestovatelia orchideí. Iné sú také odolné, že prežijú aj v našich záhradách.

Črievičník papučkový

Črievičník papučkový sa pestuje pomerne často, hoci je na pestovanie pomerne náročný. Kvetine dal svoje meno kvet, ktorý svojím tvarom pripomína papuču. Pri troche šťastia na ňu môžete naraziť i v našich riedkych lesoch a v riečnych nivách.

Vstavačovec májový

Vstavačovec májový možno vidieť aj u nás. Sú preň charakteristické veľké hroznovité súkvetia s ružovými, fialovými alebo bielymi kvetmi.

Kruštík širokolistý pravý

Kruštík širokolistý pravý nie je vôbec náročný. Niektoré druhy rastú voľne aj v lesoch strednej Európy.

Japonské orchidey

Japonské orchidey pochádzajú, ako už názov napovedá, z Ázie. Dajú sa jednoducho vypestovať, mali by však prezimovať na nemrznúcom mieste. Ich kvety sú biele alebo fialové.

Kalante (Calanthe)

Zvláštnosťou orchidey Kalante (Calanthe), východoázijskej krásky, je jej jemná, nádherná vôňa.

Katleja (Cattleya)

Ako jedna z mála znesie Katleja (Cattleya), pochádzajúca z Južnej Ameriky, plné slnečné svetlo. Jej výrazné kvety niekedy vyrastú až tak, že je potrebné ich podoprieť.

Brassia

Brassia, Ada alebo tiež „pavúčia orchidea“, je relatívne veľká a pochádza z tropických oblastí v Amerike.

{"vsf-products-list":{"title":"Neprehliadnite","products":["79184889","22601470","23738858","20201139","23142149","16949086","78735062","22601425","23013795"]}}