Pri kúpe dlaždíc majú zákazníci na výber z rôznych skupín oteruvzdornosti a protišmykovosti. Ponuka je široká a nie vždy je jednoduché sa v nej zorientovať. Poradíme vám, ako si vybrať správnu dlažbu podľa toho, kde bude položená.

Čo je to oteruvzdornosť dlaždíc?

Glazované dlaždice sú rozdelené do 5 skupín oteruvzdornosti.

Skupina 1 je určená pre podlahy, ktoré nie sú príliš namáhané. Nemal by sa na nich vyskytovať piesok alebo drobné kamienky a na podlahe by nemalo dochádzať k treniu. Preto sa tieto dlaždice prakticky používajú iba pri obkladaní stien.

Čím vyššie číslo, tým väčšia odolnosť – skupina 5 sa teda hodí pre extrémne zaťažené podlahy, napríklad v školách, reštauráciách alebo verejných budovách úradov.

Oteruvzdornosť dlaždíc
PEI trieda Počet otáčok podľa merania PEI Zaťaženie Stenové a podlahové obloženie pre veľmi vysoké až veľmi nízke zaťaženie
1 nad 150 veľmi nízke Doporučuje sa pre stenové obklady.
2 nad 300 nízke Pre podlahové obloženie, napr. v kúpeľni, sprche av miestnostiach s nízkym zaťažením
3 nad 750 stredné Pre podlahové obloženie, napr. v obývacích izbách, spálňach, kúpeľniach, hotelových izbách a pod. so stredným zaťažením
4 nad 2 100 vysoké Pre podlahové obloženie, napr. v kuchyniach, halách, obytných priestoroch, kanceláriách, na terasách a vo všetkých miestnostiach s vysokým zaťažením
5 nad 21 000 veľmi vysoké Pre podlahové obloženie s veľmi vysokým zaťažením, napr. v reštauráciách, vstupných priestoroch, kanceláriách, hoteloch, školách alebo predajniach

Bezpečnosť pri chôdzi: protišmykovosť dlaždíc

Miera protišmykovosti dlaždíc sa takisto delí do 5 skupín, od R9 do R13. Pre vlhké priestory, ako sú napríklad kúpeľne, existujú ešte skupiny A, B a C, ktoré značia bezpečnosť pri chôdzi bez obuvi.

Jednoduchá údržba dlaždíc a vysoká protišmykovosť často nejdú dohromady. Musíte sa preto rozhodnúť, čo je pre vás dôležitejšie.

Predovšetkým v pracovných miestnostiach a na verejných priestranstvách je zaradenie podľa R skupín obzvlášť dôležité. Hlavným kritériom na rozdelenie je pritom predovšetkým uhol sklonu podlahy, pri ktorom noha užívateľa stráca oporu.

Hodnota pokrýva mierny sklon podlahy (6 stupňov; skupina R9) až po strmý sklon (35 stupňov a viac; skupina R13).

Trieda R9:

Uhol sklonu 6–10°
nízky súčiniteľ adhézneho trenia, napr. schody, jedálne, vstupné priestory, nemocnice alebo lekárske ordinácie

Trieda R10:

Uhol sklonu 10–19°
normálny súčiniteľ adhézneho trenia, napr. kuchyne, kaviarne, čajovne alebo sanitárne priestory

Trieda R11:

Uhol sklonu 19–27°
zvýšený súčiniteľ adhézneho trenia, napr. laboratóriá, autoservisy alebo výrobne nápojov

 

Trieda R12:

Uhol sklonu 27-35°
vysoký súčiniteľ adhézneho trenia, napr. chladiarne, požiarne stanice alebo úpravne odpadových vôd

Trieda R13:

Uhol sklonu >35°
veľmi vysoký súčiniteľ adhézneho trenia, napr. bitúnky alebo prevádzkarne na spracovanie zeleniny