Radi by ste svoju záhradu obohatili o niekoľko nových prírastkov? Čo zvoliť niektorý z obľúbených ovocných kríkov? Aká je ich výhoda? Okrem bohatej úrody lahodných plodov vyniká väčšina z nich aj krásnymi a aromatickými kvetmi. A ktorý ovocný ker teda vybrať? Kam ho vysadiť a ako sa oň starať? Pripravili sme zoznam 10 najobľúbenejších aj s tipmi na úspešné pestovanie!

1. Malina

Maliny sú obľúbenou voľbou pre nováčikov aj ostrieľaných záhradkárov. Za svoju obľúbenosť vďačí nielen sladkej chuti a šťavnatosti plodov, ale aj bohatej úrode. Okrem toho je malinovník pomerne nenáročný na pestovanie. Existuje celý rad odrôd, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou či chuťou plodov. Maliníky vyžadujú slnečné a dobre odvodnené stanovište s dobre priepustnou pôdou.

2. Jahoda

Aj jahody patria medzi ovocné kríky. Sú obľúbené vďaka svojej chuti aj širokým možnostiam využitia. Jahodníky vyžadujú najviac starostlivosti na jar, kedy je dôležité starostlivé odburinenie jahodového záhonu. Na jeseň prebieha delenie odnoží a presádzanie. Ideálne stanovište pre jahody je slnečné a dobre odvodnené. Kľúčom k šťavnatým a veľkým plodom je zálievka.

Stávkovaním aj hnojením jahôd krok po kroku vás prevedie článok Ako pestovať jahody.

3. Čučoriedka

Čučoriedky sú obľúbené pre svoje lahodné plody plné antioxidantov. Ich charakteristická modrá farba je daná prítomnosťou antokyanidov – silných antioxidantov, ktoré chránia telo pred poškodením voľnými radikálmi. Vyberať môžete z niekoľkých odrôd. Napríklad kanadské čučoriedky vynikajú veľkými šťavnatými plodmi a pomerne skorým dozrievaním. Čučoriedka sa nezaobíde bez pravidelného zalievania a hnojenia. Časť starostlivosti zastane špeciálna zemina, ideálny je substrát na čučoriedky, ktorý obsahuje správny pomer živín a má špecifické vyššie pH pôdy.

4. Egreš

Stálicou českých záhrad je aj egreš. Ten je obľúbený predovšetkým pre svoje osviežujúce plody, rovnako ako ich veľkosť. Tento ker vyžaduje slnečné stanovište. Pravidelné hnojenie v čase rastu a zalievania počas suchých období zaručí bohatú úrodu šťavnatých bobúľ. Po zbere je vhodné ker ostrihať a odstrániť uschnuté vetvy.

5. Ríbezľa a josta

Ďalší z radu obľúbencov našich záhrad sú ríbezle. Jedná sa o bohato plodiaci a odolný ker. Voliť môžete z mnohých odrôd vrátane niektorých „krížencov“. Najčastejšie pestované sú u nás červené a čierne ríbezle. V tesnom závese potom odrody bielych ríbezlí. Ríbezle vyžaduje dostatok slnka a priepustnú pôdu. Špecifickou odrodou je josta, ktorá svojim vzhľadom i sladšou chuťou pripomína niečo medzi čiernymi ríbezľami a egrešom.

6. Zimolez

Čo je to zimolez, a že ste o ňom nikdy nepočuli? Určite áno! Len ho možno poznáte pod označením kamčatská čučoriedka. Zimolez je ovocný ker vynikajúci tmavo fialovými plodmi súdkovitého tvaru. Preferuje slnečné a polotienisté stanovište s dobre odvodnenou kyslou pôdou. Pravidelné zalievanie je dôležité najmä v čase tvorby plodov. Okrem úžitku v kuchyni, zimolez ponúka krásne aromatické kvety, ktoré sú veľmi lákavé pre včely aj motýle.

7. Rakytník

Rakytník je ker s výraznými oranžovými plodmi nabitými množstvom vitamínov, minerálov a antioxidantov. Ide o húževnatú opadavú drevinu rozšírenú od Číny až po severozápad Európy, cenenú pre svoje zdravotné prínosy. Aby rakytník splodil, je potrebné vysadiť vedľa seba ako samčiu, tak samičiu rastlinu. Kríkom doprajte slnečné stanovište. Nevadí im veterno ani dlhodobé sucho. Kľúčové je prerezávanie na jeseň alebo z jari, aby sa ker obnovil.

8. Jarabina

Jarabiny nie sú pochúťkou len pre vtáčie osadenstvo vašej záhrady. Jarabina jedlá je sýto oranžová bobuľovina kombinujúca sladkokyslú chuť s jemnou horkosťou. Tej sa dá zbaviť povarením plodov a použitím do najrôznejších dezertov, omáčok k mäsu či džemov. Priama konzumácia môže v niektorých prípadoch spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť. Čo sa týka zálievky, vystačí si jarabina s tým, čo pôda zachytí pri dažďoch.

9. Bez čierny

Tento ovocný ker plodí lahodné a drobné bobule plné vitamínov a antioxidantov. Bez čierny, ako v podobne bobuľovitých plodov, tak aromatických kvetov, sa využíva najmä na výrobu sirupov, džemov a domácich limonád. Preferuje slnečné stanovište a podobne ako jarabina je to pomerne samorosť. Cielená starostlivosť nie je potrebná.

10. Muchovník

Muchovník je atraktívny, avšak menej známy ovocný ker. Jeho plody sú lahodné a podobajú sa čučoriedkam. Využitie nájdu najmä v sladkej kuchyni a pri pečení. Okrem toho sú muchovníky obľúbené aj pre svoje kvety, rovnako ako neobvyklé sfarbenie listov. Preferujú slnečné a mierne vlhké prostredie.

A to je všetko! Teraz si stačí len vybrať, ktorým ovocným kríkom vašu záhradu obohatíte.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["27787135","25874606","25866481","21703391","21673306","25611007"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":485}}
{"vsf-page-link":{"page-id":522}}