Výber a umiestnenie správneho typu osvetlenia vzhľadom na miestnosť má na interiér väčší vplyv, ako by sa mohlo zdať. Interiérové osvetlenie je totiž nielen funkčným a praktickým prvkom, ale plní aj funkciu estetickú. Dotvára celkový pocit a atmosféru interiéru. A nie je tomu inak ani pri osvetlení schodiska a chodby. Tu sú svietidlá navyše kľúčovým prvkom pre bezpečnosť. Ako sa dá dosiahnuť harmónia medzi vkusom a efektivitou v osvetlení týchto priestorov? Ako vždy pre vás máme niekoľko tipov!

Osvetlenie ako dôležitý bezpečnostný prvok

Ako sme už naznačili, svietidlá sú na potemnelých chodbách a schodiskách zásadné najmä pre bezpečné a pohodlné používanie. Pri plánovaní je tak potrebné vziať do úvahy rôzne úrovne a typy osvetlenia. Vďaka tomu môžete využiť napríklad centrálne stropné svietidlá, vstavané svietidlá pod schodmi, ktoré fungujú aj ako ambientné osvetlenie a vytvára príjemnú atmosféru, alebo schodiskové osvetlenie s pohybovým čidlom.

Zvoľte vhodný svetelný zdroj

Prečo sa nad zdrojom svetla oplatí porozmýšľať? Ide predovšetkým o praktickosť. Ideálnou voľbou je často LED osvetlenie. Tieto typy svetelných zdrojov sú energeticky úsporné, majú dlhú životnosť a ich používanie je nielen praktické, ale aj efektívne a pohodlné. Vyberať môžete z niekoľkých variantov teploty svetla – od teplej cez neutrálne až po studené svetlo.

Stmievače osvetlenia pridajú na komforte aj atmosfére

Niektoré LED panely, žiarovky či diódy sú dokonca vybavené diaľkovým ovládaním s možnosťou prepínania farieb aj intenzity svetla. Funkcia stmievača svetla umožňuje plynulú reguláciu sily svetla. Všetko tak je možné prispôsobiť vašim preferenciám, potrebám v priebehu dňa i štýlu priestoru..

Nechajte to na chytrú domácnosť

Chytrá domácnosť ponúkne automatizáciu osvetlenia s možnosťou nastavenia rôznych scenárov podľa dennej doby. Večerné osvetlenie môže byť jemné, navodzujúce pocit relaxu. Zatiaľ čo počas dňa bude svetlo jasné a intenzívne.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["27313424","27748239","27669996","26011318","28418225","27156896"]}}

Podhľadové osvetlenie: Dizajn a praktickosť v jednom

Ak chcete dosiahnuť skutočne sofistikovaný dizajn bez zbytočne vyčnievajúcich prvkov, akými môžu byť rôzne typy svietidiel, poznáme riešenie. Podhľadové svietidlá sú skryté v strope miestnosti a ponúkajú tak úplne minimalistický dizajn. Či už ide o bodové osvetlenie alebo LED pásiky pozdĺž stien alebo podlahové osvetlenie pozdĺž schodiska. Takto skryté svetlo je možné využiť aj na zdôraznenie architektonických prvkov priestoru.

Optické zväčšenie priestoru pomocou svietidiel? Ide to!

Vhodne umiestnené svetlo môže schodisko aj chodbu vizuálne otvoriť. V menšom priestore preto voľte skôr svetlá s difúznym rozptylom. Takéto osvetlenie zaistí rovnomerné rozptýlenie svetla v priestore a eliminuje ostré tiene.

Osvetlenie by malo odrážať charakter priestoru

Pozornosť venujte aj harmónii s celkovým dizajnom domu. Svetlá by mali byť akýmsi spojovacím prvkom, ktorý ladí s vnútorným dizajnom a architektúrou ako celkom. Voľte svetlá, ktoré štýl vaše domova reflektujú, dopĺňajú ho a vyzdvihujú jeho prednosti.

Pamätajte, že výber osvetlenia schodiska či chodby je o vzájomnom prepojení funkčnosti, praktickosti, ale aj dizajnu a osobného vkusu. Moderné technológie a široká ponuka svetelných zdrojov ponúkajú veľké množstvo možností spĺňajúcich nielen funkčné, ale aj estetické účely. Stačí si len vybrať! Už viete, aké svietidlá rozžiaria vaše schodisko?

{"vsf-page-link":{"page-id":443}}