Len máloktorá zelenina sa môže pochváliť takou pestrou škálou odrôd ako práve paradajky. Nezáleží na tom, či budete paradajky pestovať zo semiačok alebo zakúpite predpestované sadenice – ponuka je široká a vyberie si z nej naozaj každý. Aby sme vám rozhodovanie trochu uľahčili, predstavíme vám 10 najzaujímavejších odrôd.

Cherry paradajky Philovita F1

Paradajky „Philovita F1“ sú cherry paradajky, ktorých chrumkavé červené plody majú hmotnosť približne 15 až 20 g. Táto hybridná odroda je tolerantná voči celému radu hubových chorôb, vrátane plesne rajčiakovej a zemiakovej, preto je vhodná na pestovanie vonku. Môžete sa teda tešiť na dlhé trsy chutných plodov so silnou ovocnou vôňou, ktoré sú vhodné do šalátov, špízov, varenia alebo na priamu spotrebu.

Cherry odroda Lupitas F1

Atraktívne cherry paradajky s lesklými červenými, sladkými plodmi s hmotnosťou 15-20 g. Vďaka rozvetveným hroznám je táto hybridní odroda veľmi výnosná.

Zachutí predovšetkým deťom, nakoľko plody sú sladké so silnou ovocnou chuťou. Využijete ich ako na priamu konzumáciu, tak aj na prípravu šalátov či do teplých pokrmov.

Odroda je robustného vzrastu, a preto ju pestujte vonku alebo v skleníku. Je odolná voči plesni rajčiakovej.

Obľúbené cherry paradajky Cherrola F1

Cherry paradajky (15-20g) sú skvelou, na vitamíny bohatou raňajkovou zeleninou, ktorá je obzvlášť obľúbená u detí. Ich sladko-ovocná chuť je skutočným potešením. Plody rastú v dlhých hroznách.

Rastliny dosahujú výšku cca 150 cm, pri pestovaní potrebujú podporu. Sú robustné, vitálne a odolné voči chorobám, vhodné na pestovanie vonku alebo na balkónoch. Dôležitá je pravidelná závlaha a hnojenie.

Koktejlové paradajky Tiger F1

Ich atraktívne, červeno-zelené pruhované plody majú lahodnú, ovocne sladkú chuť, a navyše ich možno dlho skladovať. Plody môžete zbierať jednotlivo i po hroznách. Paradajky patria medzi odrody F1 hybrid a sú odolné voči popraskaniu.

Výška rastliny sa pohybuje medzi 180 až 200 centimetrami, plody sú väčšie, s hmotnosťou 40‒50 gramov

Obľúbená odroda Start F1

Už dlho pestovaná osvedčená česká odroda. Obľúbená pre vysoký výnos a chuťovú kvalitu plodov s hmotnosťou 75-90 g. Dôležitý je vyrovnaný závlahový režim, vďaka ktorému predídete praskaniu plodov.

Odolné kolíkové paradajky Tornádo F1

Veľmi obľúbená plastická odroda, ktorá je vhodná ako na pestovanie vonku, tak v zákrytoch alebo na balkóne. Oceníte ju pre jej stabilný výnos a výbornú chuť. Plody sú guľaté s váhou 80-100 g, vhodná na univerzálne použitie.

Dôležitý je pre ne vyrovnaný závlahový režim, inak hrozí praskanie plodov.

Šalátové paradajky Sacher F1

Tieto paradajky F1 hybrid patria medzi nové odrody, sú odolné a prinášajú zľahka oválne plody sladkej ovocnej chuti. Dužina paradajok je vďaka vysokému obsahu lykopénu tmavo zafarbená. Lykopén je silný antioxidant, ktorý na sebe v tele viaže voľné radikály a je preto veľmi prospešný pre naše zdravie.

Rastliny odrody Sacher dosahujú výšku 150‒180 centimetrov a potrebujú k rastu podpornú tyč. Plody s hmotnosťou 100‒120 gramov majú hnedo-červenú farbu a možno ich dlho skladovať.

Mäsité paradajky Ananas F1

Ich plody majú oválny, rebrovaný tvar a tenkú šupku. Dužina je mäkká, šťavnatá a zľahka kyslá. Chuť týchto paradajok skvele vynikne v kombinácii s mozzarellou, bazalkou a trochou soli a čierneho korenia.

Výška rastliny je približne 200 centimetrov, plody sú veľké, s hmotnosťou najmenej 200 gramov. Paradajkám sa bude dariť v skleníku alebo na mieste, ktoré je chránené prístreškom.

Šalátové paradajky Pozzano F1

Ich plody sú podlhovasté, svetločervené a skvele sa hodia do čerstvých šalátov. Paradajky Pozzano patria k odrodám typu San Marzano. V porovnaní s inými paradajkami tohto typu sú Pozzano odolnejšie voči popraskaniu a hnitiu okvetného konca plodu.

Ide o odolný F1 hybrid, ktorý dosahuje výšku 200 centimetrov a jeho plody vážia 100‒145 gramov. Tieto paradajky sú vhodné aj na vysadenie do kvetináčov.

Balkónové cherry paradajky Vilma F1

Tieto typické balkónové paradajky nepotrebujú k svojmu rastu veľa priestoru ani podpornú tyč. Prinášajú veľké množstvo červených plodov veľmi aromatickej chuti. Paradajky sa dajú dobre krájať, pre svoj lákavý vzhľad a menšiu veľkosť ich však deti i dospelí často zobkajú priamo z kríka.

Rastlina dosahuje výšku iba 60 cm a prináša množstvo lahodných plodov s hmotnosťou 15-20 gramov. Paradajky Vilma sú odolné voči chorobám, chladu i vlhku a nevyžadujú zalamovanie postranných výhonkov.