Patríte k milovníkom vína? Potom aj vám určite aspoň raz tiekli slinky pri predstave, aké by to bolo vlastniť vinohrad. Vinič hroznorodý (vínna réva) je krásna rastlina, ktorá však vyžaduje starostlivosť a znalosti. Objavte s nami zaujímavosti o jej pôvode, veku, možnostiach využitia aj samotnom pestovaní.

Pôvod, história a zaujímavosti o viniči, ktoré sa oplatí poznať

Vinič hroznorodý, alebo Vitis vinifera, je ovocná drevina so skutočne hlbokými koreňmi. Jeho história totiž siaha až do staroveku, čo z neho robí jednu z najstarších rastlín na svete. Pochádza z oblasti Malej Ázie a Kaukazu, odkiaľ sa ďalej rozšíril do sveta. Vedeli ste, že existuje viac než 10 000 rôznych odrôd viniča? Každá z nich si pritom zachováva svoje unikátne vlastnosti aj chuťové profily.

Kam vinič hroznorodý umiestniť?

Vinič hroznorodý je rastlina, ktorá sa skvelo prispôsobuje rôznym podmienkam, a to ako klimatickým, tak pestovateľským. Každopádne, určenie optimálneho umiestnenia je na jeho úspešné pestovanie kľúčové:

  • Vinič hroznorodý miluje slnko – mal by preto byť umiestnený najlepšie na juhu až juhozápade.
  • Dobre odôvodnená pôda – kry viniča preferujú pieskovo-ílovitú pôdu či hlinito-piesočnatú pôdu s dobrou priepustnosťou.
  • Ochrana pred vetrom – vietor je živel, a tak niekedy skrátka nie je možné zabrániť jeho vyčíňaniu. Prílišný vietor však môže poškodiť hrozno aj listy viniča. Umiestnenie do závetria je tak vhodnejšie.

Pestovanie a starostlivosť o vinič hroznorodý

Pestovanie viniča si vyžaduje trpezlivosť, nutnú dávku znalostí a svedomitú starostlivosť. Na pamäti majte predovšetkým tieto 4 kroky:

  1. Orezávanie – je dôležité na udržanie zdravých a silných krov viniča. Vykonáva sa cez zimu.
  2. Ochrana proti škodcom a chorobám – vinič môže postihnúť všetko od plesní, cez kučeravenie listov až k červenej spále viniča. Kontroly listov aj plodov sú tak naozaj dôležité.
  3. Zalievanie – hoci vinič miluje teplo a slnko, prílišné sucho mu nesvedčí. Dostatočné zalievanie, napríklad pomocou automatického zavlažovania, je zásadné.
  4. Podpera a vedenie – rast na opore uľahčuje prístup svetla aj čerstvého vzduchu, čo čiastočne predchádza vzniku plesní.

Využití viniča alebo čo vás prekvapí

Vinič hroznorodý nie je zaujímavý iba pre svoje chuťové vlastnosti a vinársku kultúru. Ponúka mnoho ďalších využití a niekoľko prekvapujúcich zdravotných prínosov. Pokiaľ sa pýtate, ako využiť hroznové víno, toto sú naše tipy.

Čerstvé hroznové víno, vrátane svojich jadierok, je plné vitamínov a minerálov. Bobuľoviny vo všeobecnosti disponujú množstvom účinných antioxidantov. Hroznový cukor sa popritom stal účinným na doplnenie energie. Ľahký hroznový olej zas našiel využitie aj v kozmetike. Cení sa predovšetkým pre svoje hydratačné a protizápalové vlastnosti.

Svoj význam má vinič aj pre ekosystém. Hoci tento aspekt je pre vinárov skôr tŕňom v oku, vinič hroznorodý je cenný zdroj potravy pre vtáky, hmyz aj cicavce. Navyše, vďaka svojim silným koreňom môžu vinice slúžiť ako stabilizačný prvok svahov. Významne tak prispievajú k ochrane pred vznikom erózie a zosuvov pôdy.

Či sa už rozhodnete vinič pestovať na veľkých viniciach alebo len záhradnej pergole, bude pre vašu záhradu nepochybným prínosom.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["78771002"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":471}}
{"vsf-page-link":{"page-id":464}}