Jarné mesiace prinášajú do našich záhrad novú energiu. Čerstvý vzduch a prebúdzajúca sa príroda nás lákajú von. Chcete si na svojej terase vychutnať kávičku alebo si čítať knižku? Nezabudnite ju ešte predtým odzimovať. Stačí zopár krokov a bude na jarnú sezónu pripravená!

Kontrola stavu po zime

Chcete hneď zavesiť svetielka a vyzdobiť posedenie novými vankúšmi? Ešte chvíľu počkajte. Najprv odstráňte lístie, vetvičky, suché rastliny a iné nečistoty, ktoré sa na terase nahromadili počas zimy. Skontrolujte dlažby, kvetináče a podobne, aby ste sa uistili, že nie sú poškodené. Hotovo? Teraz je čas na hĺbkové čistenie. 

Ošetrenie drevených povrchov

Drevený záhradný nábytok alebo drevené kvetináče mohli počas zimy navlhnúť alebo zmrznúť.  Skontrolujte, či prežili zimu bez ujmy.

Všetky drevené povrchy dôkladne pretrite špongiou a vlažnou vodou. Dôležité je odstrániť aj prípadné škvrny od plesní alebo hmyzu. Aby ste odstránili starú ochrannú vrstvu a povrch pripravili na nové ošetrenie, drevo prebrúste brúsnym papierom s jemnejšou zrnitosťou. 

Potom na drevo naneste olej, lazúru alebo iný ochranný prostriedok, ktorý ho ochráni pred poškodením a vlhkosťou. Pri výbere prostriedku zvážte typ dreva a jeho farbu. 

Údržba terasovej podlahy

Aj terasová podlaha bola počas zimy vystavená mrazu a vlhkosti. Jej údržba je teda kľúčovou súčasťou prípravy na novú sezónu. Nevyžaduje si veľa úsilia a venovať sa jej môžete aj priebežne počas roka.

Či máte drevené dosky alebo dlažbu, najprv ich dôkladne pozametajte a prepláchnite vodou. Ak chcete podlahe dopriať extra starostlivosť, môžete ju ošetriť impregnačnými prostriedkami. Ochránia ju pred škodlivými účinkami vody a znečistením. 

Dreveným doskám môžu uškodiť aj horúce slnečné lúče. Pomôcť vám môžu aj rastliny, ktoré terasu čiastočne zatienia. Vďaka tomu sa dosky neprehrejú a nebudú praskať. 

Starostlivosť o kvetinové záhony

Máte na terase kvetináče alebo kvetinové záhony? Vyčistite ich od starých kvetov, listov a zeminy, ktorá už pre rastliny nie je vhodná. Následne doplňte nový substrát vhodný pre typ kvetov, ktorý pestujete.

Ak chcete terasu oživiť, môžete zasadiť aj nové rastliny. Vyberajte si ich podľa náročnosti starostlivosti aj toho, či majú byť v tieni, polotieni alebo na priamom slnku. Nezabúdajte tiež na ochranu rastlín pred škodcami a chorobami. Existuje množstvo prírodných a chemických prostriedkov, vďaka ktorým budú vaše kvety a rastliny zdravé a krásne počas celého roka. 

A čo záhradný nábytok?

Ak bol počas zimy správne prekrytý, mal by byť pripravený na novú sezónu. Ak však treba, dôkladne ho očistite. 

Plánujete si kúpiť nový záhradný nábytok? Vyberte si taký, ktorý je vyrobený z kvalitných materiálov, vďaka čomu bude odolný voči poveternostným vplyvom. Ak máte na terase málo miesta, investujte do úložného priestoru. V ňom môžete skladovať napríklad vankúše, deky alebo záhradné náradie. 

Vytvorte si príjemnú atmosféru

Jar je ako stvorená na výber dekorácií, vďaka ktorým sa na svojej terase budete cítiť naozaj útulne. Priestor oživia sošky, lampáše, vankúše či obrusy. Rastlinnú výzdobu môžete doplniť napríklad sviečkami a iným osvetlením. Keď sa vonku zotmie, vytvoria dokonalú romantickú atmosféru.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["25158850","28708874","26401964","25559268","21578322"]}}

Keď sa to má podariť 

Ak ste sa dopracovali až sem, gratulujeme vám. Vašu terasu s ľahkosťou pripravíte na dlhé večery, stretnutia s priateľmi aj pokojné leňošenie po nedeľnom obede. 

Stačí, ak splníte tieto body: 

●      Skontrolujte stav vašej terasy po zime a očistite všetky povrchy

●      Ošetrite drevené povrchy, záhradný nábytok a terasovú podlahu 

●      Kvetinové záhony pripravte na novú sezónu a zasaďte do nich nové rastliny

●      Vyberte si dekorácie, ktoré umocnia príjemnú atmosféru terasy 

Prajeme vám príjemné terasovanie!