Čas strávený v prírode vás zaručene upokojí a povzbudí. Pri prechádzke lesom alebo parkom sa ľudia často pozerajú okolo seba a premýšľajú, aké stromy na ceste práve míňajú. Poradíme vám, ako jednoducho rozoznáte rôzne druhy listnatých stromov a tiež vám o nich prezradíme niekoľko zaujímavostí.

Dubové listy majú tri až šesť oblúkovito vykrojených lalokov. 

Dub

Dub sa vyznačuje dlhovekosťou – môže sa dožiť až tisícky rokov. Jeho poznávacím znamením sú žalude – plody duba s typickým „klobúčikom“. Žalude majú vajcovitý tvar a môžu mať dĺžku až tri centimetre. Pre človeka sú nepožívateľné, ale pre hlodavce alebo diviaky predstavujú vítanú potravu a dôležitú súčasť zásob na zimu.

Dubové listy sú dlhé až dvanásť a široké až osem centimetrov. Majú tri až šesť oblúkovito vykrojených lalokov. Listy sú podlhovasté, pevné a na dotyk môžu pripomínať zvieraciu kožu.

Dub u nás patrí k najznámejším druhom stromov, a to aj napriek tomu, že jeho zastúpenie v slovenských lesoch je len približne 10 percent. Na väčšine územia rastie dub zimný a dub letný. Strom môže dorastať do výšky až 40 metrov a jeho drevo ľudia už po stáročia využívajú predovšetkým na výrobu nábytku.

Čas kvitnutia: apríl až máj

Listy buka majú vajcovitý tvar.

Buk

Buk je najrozšírenejším listnatým stromom u nás. Dôvodom tohto stavu je aj skutočnosť, že jeho husté listy nedovolia, aby sa pod ním úspešne uchytili iné dreviny.

Kôra buka je hladká a striebristo šedá. V korune dospelého buka nájdete až 800 tisíc listov. Tie môžu byť až jedenásť centimetrov dlhé a osem centimetrov široké, vajcovité, veľmi mierne laločnaté a na okrajoch trochu zvlnené. Plodmi buka sú bukvice, ktorými sa živí lesná zver. Kedysi boli veľmi dôležitým zdrojom oleja.

Buk je dominantným stromom, preto sa tiež niekedy nazýva „matka lesa“. Na Slovensku tvorí takmer 35 %  zo všetkých drevín v našich lesoch . V prírode sa najčastejšie stretnete s bukom lesným. Strom môže dorásť do výšky až 40 metrov a dožiť sa 300 rokov. Obvod jeho kmeňa môže dosiahnuť aj viac než šesť metrov.

Čas kvitnutia: apríl

Listy lipy sú srdcovité, čepeľ majú pílovitú až zúbkovanú.

Lipa

Látky obsiahnuté v lipových kvetoch majú upokojujúci účinok na sliznicu v ústnej dutine a hltane. Kvety lipy tak tvoria obľúbenú a blahodarnú prísadu do čajov na prechladnutie.

Lipu spoznáte podľa pozdĺžne zvrásnenej kôry a približne päť centimetrov dlhých, srdcovitých listov vybiehajúcich do špičky. Okraj listov je zľahka pílovitý.

Lipa môže vyrásť až do výšky až 30 metrov. Aj napriek tomu, že lipa sa považuje za symbol Slovanov a v našich legendách a tradíciách má svoje miesto, jej súčasné zastúpenie v slovenských lesoch je iba 0,015 %. Stromy lipy sa dožívajú až 800 rokov a zaraďujú sa tak k dlhovekým druhom stromov.

Čas kvitnutia: máj až júl

Listy javora majú päť listových lalokov.

Javor

Jeho šikovná rozmnožovacia stratégie prináša radosť všetkým deťom – zrelým plodom sú krídlaté dvojnažky, ktoré svojím tvarom pripomínajú malé vrtuľky.

Javory spoznáte jednoducho . Okrem „okrídlených“ semien, ktoré sa znášajú k zemi ako vrtule, sú charakteristické svojimi dlaňovitými laločnatými listami s dĺžkou okolo 10 až 15 centimetrov. Päť listových lalokov je zašpicatených a ostro zubatých. Javorový list je národným symbolom Kanady, jeho vyobrazenie nájdete aj na kanadskej vlajke. Z miazgy javora cukrového sa tiež vyrába obľúbený javorový sirup.

Každý javor má inú kôru. Napríklad javor mliečny ju má najskôr hladkú a neskôr pozdĺžne zbrázdenú. Tento javor je obľúbenou drevinou mestských parkov, stromoradí a ulíc. Javor horský má kôru najskôr hladkú a neskôr s doštičkovitými šupinami. Javor poľný si hladkú kôru udrží najdlhšie. Javory dorastajú až do výšky 30 metrov a v závislosti od druhu sa dožívajú až 500 rokov.

Čas kvitnutia: apríl až máj

Pagaštan má výrazné listy s piatimi až siedmimi pretiahnutými cípmi.

Pagaštan konský

Pagaštan konský je známy aj pod latinským názvom Aesculus hyppocastaneum. Plody pagaštana sa skvele hodia nielen na výrobu obľúbených detských figúrok. Obsahujú aj rastlinné čistiace látky, ktoré pri styku s vodou penia a používajú sa preto ako prací prostriedok.

Pagaštan konský má výrazné listy s piatimi až siedmimi dlaňovito usporiadanými lístkami, ktoré môžu byť dlhé až 25 centimetrov a široké až 10 centimetrov.

Jeho červenohnedé plody, ktoré na jeseň opadajú, sú uložené v zelenej ostnatej tobolke. Plody pagaštana sú pre človeka nejedlé a vo väčšom množstve dokonca jedovaté (na rozdiel od plodov gaštana jedlého). Pre divokú zver sú však vítanou pochúťkou.

Čas kvitnutia: apríl až máj

Breza má trojuholníkovité až vajcovité listy.

Breza

Breza je listnatý strom, ktorý v Európe najlepšie odoláva mrazom. Vydrží totiž teploty až −40 °C. Breze sa prisudzuje liečivá sila. Jej čerstvo vyrastené, ešte lepkavé listy tak môžete na jar skúsiť v kuchyni pridať do šalátov.

Brezu zaručene spoznáte na prvý pohľad. Typickým znakom je jej čiernobiela zvrásnená kôra. Brezové listy sú trojuholníkovité, na špičke zúžené a na okrajoch pílovité.

Ľudia alergickí na peľ by sa brezám mali vyhýbať širokým oblúkom. Stromy sa opeľujú výhradne pomocou vetra, takže do ovzdušia uvoľňujú veľké množstvo peľu. Najrozšírenejším druhom brezy v Európe je breza previsnutá. Nie je dlhoveká, ale dorastá do výšky až 30 metrov.

Čas kvitnutia: marec až máj

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre váš nákup","products":[]}}