Montáž sprchovej zásteny

Najjednoduchším a najrýchlejšie namontovaným variantom sprchovej zásteny je sprchový záves. Kto by však chcel do svojej kúpeľne komfortnejšiu ochranu proti striekajúcej vode, postaví stabilnú sprchovú stenu. Sprchové steny sú z plastu alebo jednovrstvového bezpečnostného skla. Posledné uvedené je k dispozícii buď úplne priehľadné, alebo s najrôznejšími sieťotlačovými vzormi – pre väčšiu či menšiu priehľadnosť. 

Pri kúpe sprchovej zásteny môžete navyše vyberať medzi bezrámovými alebo orámovanými sklenenými stenami: Bezrámové vyzerajú síce skvele a zvlášť ľahko sa čistia, nikdy však dokonale netesnia – predovšetkým v oblasti závesov. V uvedenom príklade preto padla voľba na sprchovú zástenu z pravého skla s rohovým vstupom a dvoma výkyvnými dvermi a na priebežné profily pozdĺž stien a pri spodnom okraji. Tieto profilové okraje sa síce zase o niečo horšie čistia, zatvárajú však úplne vodotesne. Alternatívne existujú taktiež sprchové zásteny, ktoré sú vybavené praktickými doplnkovými detailmi, ako napríklad výklopné tabule. Uľahčujú čistenie profilov a spodnej časti. 

 

Poradenstvo, plánovanie, servis alebo kompletná renovácia – so službou Montážny servis BAUHAUS vás v niekoľkých pohodlných krokoch dovedieme ku kúpeľni vašich snov.


Návod

1. Montáž stenových profilov

Najskôr pripevnite stenové profily pre prvky sklenených dverí. Merajte veľmi presne, aby dvere neskôr tesnili a dobre sa zatvárali.

Teraz do obkladov v dopredu označených miestach opatrne vyvŕtajte otvory pre príchytky – s nízkym počtom otáčok a bez príklepu. Následne zasuňte príchytky a pevne priskrutkujte stenové profily.

Pozor: Aby vrták neskĺzol, urobte si v miestach vŕtania jamky alebo na obkladačky nalepte lepiacu pásku.

2. Montáž sprchovej zásteny

Profil v tvare písmena L pripevnite na okraj vaničky (spodné tesnenie dverí) a bočné diely prvkov sklenených dverí potom zaklesnite do stenovej lišty.

Pevné bočné diely sú osadené závesmi, na ktoré sa sklenené dvere neskôr zavesia. Tieto bočné diely sa teraz musia pripevniť na predtým namontovaný stenový profil a následne veľmi dobre vyrovnať.

Pozor: Nepoužívajte aku skrutkovač, ale bežný skrutkovač. Týmto skrutkovačom môžete skrutky na vyrovnanie bočných dielov priskrutkovať s citom.

Ak je všetko v rovine, zaveste prvky sklenených dverí.

Na záver upevnite dole na sklenené dvere gumové profily a spodné okraje navyše utesnite zvonku silikónom.

Tip

Posuvné, zhrňovacie alebo výkyvné dvere do sprchy

Ak máte v kúpeľni k dispozícii menej miesta, je montáž posuvných alebo zhrňovacích dverí eventuálne účelnejšia. Ďalší vedľajší efekt: Sprchová voda sa pri otvorení dverí automaticky neroztečie po kúpeľni – na rozdiel od výkyvných dverí.

Náradie a materiál

  • Ceruzka
  • Vŕtačka a vrták
  • Sprchová zástena z pravého skla s rohovým vstupom, dvoma výkyvnými dvermi a profily rámov (v uvedenom príklade)
  • Skrutky a vhodné príchytky
  • Skrutkovač 
  • Silikón
  • Vodováha 
  • Skladací meter

Galéria

V uvedenom príklade bola montovaná sprchová zástena z pravého skla s rohovým vstupom a dvoma kyvnými dverami, ktoré sú uchytené vždy vpravo a vľavo na pevných sklenených prvkoch.

Najskôr všetko presne zmerajte, aby prvky sklenených dverí neskôr tesnili a dobre sa zatvárali.

Po predvŕtaní otvorov pre hmoždinky pre stenové profily a ich upevnení uchyťte sklenené prvky do profilov.

Bočné diely teraz presne vyrovnajte pomocou vodováhy. Pri skrutkovaní príslušných skrutiek postupujte citlivo.

Teraz môžete zavesiť prvky sklenených dverí, dole na dvere upevniť gumový profil a spodné okraje sprchovej zásteny nakoniec zvonku kompletne utesniť silikónom.