Montáž slnečnej plachty

Slnečná plachta na terasu je rýchlo zmontovaná a spoľahlivo chráni pred nadbytkom škodlivého UV žiarenia. Kvalitná plachta zachytí až 90 % lúčov. Možno ju zakúpiť v mnohých tvaroch (trojuholník, štvorec alebo päťuholník) a farbách. Pri montáži sa môžete rozhodnúť medzi prirodzeným upevnením na stromoch alebo upevnením na stĺpikoch a tyčiach. V zobrazenom príklade ako upevnenie slúžia tyče z oceľových trubiek, ktoré sú vsunuté do zabetónovaných kotvových pätiek. Tak odolajú náporu vetra aj veľké slnečné plachty, ktoré zabezpečujú tieň na čerstvom vzduchu.


Návod

1. Zabetónovanie stĺpika

Slnečnú plachtu najprv rozprestrite do pozície, v ktorej má neskôr zabezpečovať tieň. Smerom od stredu veďte cez každý roh plachty cca 2-3 metre dlhú pomyselnú líniu. Koncové body označte, v týchto miestach budú následne zabetónované stĺpiky.

Na vyznačených miestach vykopte jamky pre kotvové pätky (cca 40 cm hlboké), do každej jamky zasuňte rúrku a zľahka ju zatlačte do zeme. Jamku vyplňte striedavo rýchlobetónom a vodou. Použite toľko betónu, aby siahal do cca 8 centimetrov pod úroveň zeme.

Teraz máte možnosť rúrku usadiť buď zvisle, alebo ju vykloniť o 10 až 15 stupňov smerom von. Po asi dvoch až troch dňoch betón zatvrdne a Vy môžete až do úrovne zeme nasypať vykopanú hlinu a na betón a okolo rúrky nastálo uložiť vyryté trsy trávy.

Poznámka: Rúrka zabetónovaná zošikma poskytuje o niečo viac odolnosti proti vetru.

2. Montáž tyčí

Tyče z pozinkovanej ocele na jednom konci prevŕtajte vrtákom s priemerom 9 mm a dovnútra vsuňte jednu skrutku s očkom s naskrutkovanou matkou a podložkou. Skrutku s očkom zvnútra tiež zaistite matkou a podložkou. Pevne utiahnite!

Takto pripravené tyče teraz zasuňte do zabetónovaných pätiek.

3. Upevnenie a napnutie slnečnej plachty

Lano a železné súčiastky, ktoré sú potrebné pre pripevnenie plachty k tyčiam, by mali byť vysoko kvalitné, pretože slnečné plachty čas od času čelia silným náporom vetra: na montáž budete potrebovať plachtové lano, hasičské karabínky z nerezovej ocele, nerezový napínač lana a už použité nerezové skrutky s očkami.

Aby ste dosiahli potrebné dĺžky lán, skráťte ich nasledujúcim spôsobom: Omotajte lano lepiacou páskou, rozrežte ho nožom na koberce a následne zavarte konce. Na tieto konce teraz nadviažte dračie slučky. Tie sa pri záťaži veľmi pevne utiahnu, ale v prípade potreby sa dajú zase ľahko povoliť.

Zaháknite teraz dračiu slučku do napínača lana a ten zase do skrutky s očkom na tyči. Teraz už musíte len stočiť napínač lana a napnúť tak plachtu.

Tip

Prírodné upevnenie

Namiesto zabetónovaných tyčí môžete slnečnú plachtu napnúť aj medzi stromy. V takom prípade ponaťahujte plachtové lano kusom záhradnej hadice (čo najviac hrubostennej), omotajte ju okolo kmeňa (najlepšie nad stabilnú vidlicu vetvu) a opäť uviažte bezpečnú dračiu slučku.

Náradie a materiál

 • Vŕtačka (ideálne s mobilným podstavcom)
 • Hasičské karabínky z nerezovej ocele
 • Krhla
 • Kotevné pätky (dvojpalcové)
 • Lepiaca páska
 • Nerezové skrutky s očkami (M8 x 40) vrátane matiek a podložiek
 • Napínače lana z nehrdzavejúcej ocele
 • Nôž na koberce
 • Oceľové rúrky, pozinkované (jednopalcové, priemer 50 mm, hrúbka steny 2,5 alebo 3,65)
 • Ochranná slnečná plachta podľa potreby
 • Plachtové lano (8 mm)
 • Rýľ
 • Rýchlobetón
 • Vodováha podľa potreby

Galéria

Vykopte najskôr jamy na umiestnenie stĺpikov (vykopte si na neskoršie použitie kusy trávy): na rúrkach bude potom pevne držať slnečná plachta.

Do každej jamy zasuňte rúrku, ktorú ľahko zatlačte do zeme. Jamu vyplňte striedavo rýchlobetónom a vodou cca 8 cm pod úroveň zeme. Rýchlotuhnúci betón je pripravený na okamžité použitie.

Potom čo betón zatvrdne (venujte pozornosť návodu od výrobcu) nasypte do jamy vykopanú hlinu a okolo rúrky umiestnite vyryté kusy trávy.

Tyče z pozinkovanej oceľovej rúrky na konci jednej steny prevŕtajte vrtákom a dovnútra vsuňte vždy jednu skrutku s očkom s naskrutkovanou matkou a podložkou. Skrutku s očkom zvnútra tiež zaistite matkou a podložkou, ktoré pevne utiahnite. Rúrky zasuňte do zabetónovaných pätiek v zemi.

Na upevnenie plachty k rúrkam použite plachetný povraz, hasičské karabínky z nerezovej ocele, nerezový napínač lana a už použité nerezové skrutky s očkami. Lano a železné súčiastky, ktoré sú potrebné na pripevnenie plachty k tyčiam, by mali byť vysoko kvalitné, pretože slnečná plachta čas od času čelí silným náporom vetra.

Teraz vytiahnite krátky koniec lana cez oko zhora.

Kratší koniec povrazu pripevnite teraz na dlhom konci lana a spustite ho odspodu cez oko späť a zatiahnite tesný uzol.

MDF dosky potom natierajte základným náterom. Okrem toho odporúčame naniesť izolačný základ, aby látky obsiahnuté v dreve (živice) neprenikali na povrch.