Minimalistický štýl zariaďovania charakterizuje redukovanie prebytočných vecí, jednoduchosť a funkčnosť. Prečítajte si, ako vytvoriť minimalistický interiér tak, aby ste sa v ňom cítili dobre.

Minimalizmus je životný štýl

V minimalistickom byte sa nachádza len to, čo je naozaj potrebné. Aby ste sa v ňom cítili príjemne, je potrebné, aby ste minimalizmom naozaj žili. Ak ste zvyknutí na množstvo interiérových doplnkov, alebo sú vaše skrine plné oblečenia, jednoduchý interiér asi nebude pre vás. Časom by sa vám mohol zunovať.

História minimalizmu siaha do 60. - 70. rokov minulého storočia a viaže sa na umelecký prúd rovnakého názvu. V tomto období sa minimalizmus vyznačoval jednoduchými líniami, geometrickými tvarmi a základnými farbami. 

Aj keď sú jeho znaky podobné, v dnešnej dobe je minimalizmus hlavne životným štýlom. Okrem architektúry a umenia nás ovplyvňuje v spôsobe nakupovania, v práci, alebo v našich vzťahoch. 

Minimalista hľadá skutočnú hodnotu a dôležitosť v živote. Stať sa ním viete kedykoľvek aj vy. Ak sa rozhodnete žiť v jednoduchosti, prinesie to pokoj do vašich dní, aj do vášho interiéru. Dôležité je sústrediť sa na poriadok, nepotrebné veci posunúť ďalej a tie nové nakupovať uvedomelo.

Jednoduchosť v interiéri

Zamerajte sa na jednoduchosť, funkčnosť a čistotu. Pred kvantitou uprednostnite kvalitu. Najvhodnejším priestorom bude vzdušná a svetlá miestnosť. 

Minimalistické interiéry sa vyznačujú použitím prírodných materiálov a neutrálnych farieb. Vhodná je biela, čierna či sivá. Vyhnite sa štruktúram a ornamentom na stenách. Jednoduchosti sa držte aj v kombinovaní materiálov. Povrchy zvoľte jednoduché, bez zbytočných prvkov. Ak radi experimentujete, na steny môžete použiť betónovú stierku alebo ich nechať odhalené ako kontrast k čistým plochám.

Minimalistický nábytok a doplnky

Technická dômyselnosť a extravagantnosť v jednoduchosti by sa mali prejaviť aj na nábytku. Kľúčové sú línie, nadčasovosť a geometria. Priestor, ktorý nábytok využíva, je obmedzený na nevyhnutné minimum a jednotlivé kusy sú často vyrobené z jednoduchých materiálov, ako je kov, sklo a drevo. 

V minimalizme je čoraz obľúbenejšie zabudovávanie nábytku do stien, čím sa zruší presah nábytku do priestoru. Interiér sa tak stáva vzdušnejším. Podobne sa postupuje aj pri spotrebičoch v kuchyni, ktoré sa dajú zabudovať do pracovnej dosky a skriniek. 

Ak chcete do jednoduchého interiéru vniesť trochu rozruchu, stavte na jeden doplnok výraznejšej farby či vzor v každej miestnosti. Môže to byť napríklad výrazná knižnica v obývačke alebo zaujímavý kvetináč na váš obľúbený kvet. 

Minimalizmus sa môže dotknúť aj textilu a osvetlenia. Vyberte si textílie s využitím jednoduchých látok, ako sú bavlna, ľan a hodváb. Osvetlenie zvoľte minimalistické a hlavne funkčné. Často sa využívajú stropné, alebo bodové svetlá. Čoraz trendovejšie sú aj osvetlenia v industriálnom štýle. V minimalizme sa nájde miesto aj pre inovácie a zvážiť preto môžete aj inteligentnú domácnosť s LED osvetlením.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["28175636","20671918","25977444"]}}

Interiér, ktorý má hodnotu

Ak vás zaujala jednoduchosť interiéru a podobným štýlom žijete aj v bežnom živote, minimalizmus v zariaďovaní je presne pre vás. Určite vás poteší aj mnoho výhod, ktoré so sebou prináša: 

  • Pohodlie a pokoj: Minimalizmus sa vyznačuje jednoduchosťou a čistotou, čo môže prispievať k vyššiemu pocitu pohody a pokoja v interiéri.
  • Viac priestoru: Keď sa zbavíte prebytočných vecí, v interiéri vytvoríte pocit otvoreného a presvetleného priestoru. 
  • Ľahšia údržba: Minimalistický interiér sa ľahko udržuje, pretože v ňom nie je veľa vecí na utieranie prachu a čistenie.
  • Viac sústredenia: Jednoducho zariadený interiér pôsobí pokojne, čo vám môže pomôcť pri sústredení sa na prácu alebo relaxáciu. Nepotrebné veci vás už nebudú rozptyľovať od produktivity.
  • Ekologické žitie: Kupovanie menej nových vecí znamená menej vyprodukovaného odpadu a šetrenie prírodných zdrojov.

Ako sa stať minimalistom

Nájdite si cestu k minimalizmu vďaka týmto jednoduchým krokom: 

  • Prejdite si úložné priestory v dome a vytrieďte veci, ktoré nepotrebujete alebo nepoužívate. Ak vám robí vyhadzovanie vecí problémy, choďte na to postupne - jednu vec každý deň.
  • Zmeňte spôsob nakupovania. Zamerajte sa na kvalitu a nie kvantitu a kupujte len to, čo naozaj využijete. V jednoduchších a rýchlejších nákupoch vám pomôžu nákupné zoznamy.
  • Nájdite si čas na organizáciu domácnosti. Poriadok v úložných priestoroch vám pomôže mať prehľad v tom, čo vlastníte. Ak túžite po zmene, nebojte sa kreativity a skúste si nový nábytok či bytové dekorácie vlastnoručne vyrobiť.