Manuálne a elektronické meracie náradie

Precízna a presná práca je alfou aj omegou pri činnostiach domáceho majstra. Musia sa určovať dĺžky, šírky a výšky alebo vyrovnanie konštrukčných dielov. Pretože mnohé dielce, napríklad pri výrobe nábytku, sa musia pre ďalšie spracovanie obrobiť s presnými rozmermi, obkladačky sa musia položiť presne alebo – úplne jednoducho – obrazy musia visieť v jednej rovine. Podľa daného zámeru sa používa rôzne meracie náradie: skladací meter, vodováha, uholníky a posuvné meradlá alebo elektronické meracie náradie ako bodové, čiarové alebo krížové lasery a zameriavacie prístroje.

Pozor: Porekadlá ako „Najprv meraj, potom rež“ alebo „Dvakrát meraj, raz rež“ sú medzi domácimi majstrami známe. Radšej si ich vezmite k srdcu, inak môže byť všetka práca zbytočná!


Návod

1. Skladacie metre a meracie pásma

Skladací meter (taktiež drevený skladací meter, meter alebo metrové meradlo) a/alebo meracie pásmo má vo svojej schránke na náradie zrejme každý domáci majster. Patrí k základnému vybaveniu, pokiaľ ide o overovanie a definovanie dĺžok, šírok a výšok. Čo sa týka merania dĺžok, sú meracie pásma (navinuté v puzdre) síce napred, kto však často meria a používa flexibilné pásmo, po určitej dĺžke ho prelomí. I súčasné zapisovanie a meranie je so zvinovacími meradlami trochu zdĺhavé. Druhá osoba, ktorá pásmo pri meraní dlhších úsekov pridržuje, je pre správny výsledok nenahraditeľná.

Najbežnejšie sú skladacie metre z dreva alebo plastu. Plastové skladacie metre sú síce trvanlivejšie než skladacie metre z dreva, na čom však v prípade metrového meradla záleží predovšetkým, sú kĺby: Tie by mali dobre zapadnúť. Stabilné kĺby navyše zaisťujú, aby sa kompletne rozložený skladací meter neprehol – inak je možné merať vo výške len ťažko. Dbajte navyše na to, aby hrany na prvom a poslednom článku boli rovné a nie zaoblené – priloženie je tak ľahšie. Existujú taktiež skladacie metre, ktoré majú na kĺbe škálu stupňov – na rýchle meranie uhlov.

2. Vodováhy

Vodováhou sa dá merať kolmosť vodorovných a zvislých plôch. Srdcom vodováhy je libela – mierne ohnutá plastová trubička vyplnená kvapalinou a vzduchovou bublinou: Ak je vzduchová bublina presne medzi oboma značkami, je kontrolovaný predmet v horizontálnej, respektíve vertikálnej polohe. Kvalitatívnymi znakmi dobrej vodováhy sú presne osadené libely, hladké postranné plochy a robustný profil. Riadnu funkciu vodováhy skontrolujete nasledovne: Postavte váhu na rovný povrch a zapamätajte si polohu libely. Teraz ju otočte horizontálne o 180°. Ak je libela v rovnakej polohe, je vodováha presná.

Vodováhy dostať v rôznych rozmeroch. V prípade teleskopických vodováh je možné napríklad meraciu plochu predĺžiť presne na požadované použitie. Možné je taktiež prichytenie vodováhy napríklad v otvoroch v stene, dverách alebo oknách. Ak disponuje vodováha dvoma libelami, na krátkej aj dlhej strane, je možné vykonávať tak horizontálne, ako aj vertikálne meranie. Okrem toho existujú špeciálne vodováhy, napríklad vodováha na šnúre. Touto vodováhou bez problémov zmeriate aj veľké vzdialenosti – napríklad osadenie obrubníkov na nájazde do dvora.

3. Uhlové mierky a posuvné meradlá

Pri remeselných prácach s drevom, kameňom alebo kovom a v stavebnom remesle je dôležitým náradím univerzálny uholník, uhlomer, stolársky uholník, vreckové posuvné meradlo, rysovadlo, stolársky uholník, zámočnícky uholník a tesársky uholník. Či pri narysovaní, meraní uhlov, rysovaní zaoblení, sériových výkresoch, vyvrtávaní hŕč, meraní vonkajších rozmerov, meraní dutín, alebo rovnaní – náradie podporí precíznu prácu. Náradie je nenahraditeľné predovšetkým pri klasických spojoch dreva alebo pri výrobe nábytku. Viac informácií o zaobchádzaní s uholníkmi, rysovadlom a pod. získate v nasledujúcich Radcoch BAUHAUS:

Mohlo by vás zaujímať: Spájanie dreva

Mohlo by vás zaujímať: Prehľad Radcov Bývanie a dekorácie

4. Laserový merač vzdialenosti

Veľmi jednoduchá obsluha a presné výsledky stlačením tlačidla – to poskytujú laserové meracie prístroje. Práve pri meraní väčších vzdialeností (obvykle max. do 50 m) a presnosti merania plus/mínus 1,5 milimetra sú lasery oproti manuálnym dĺžkovým meračom jasne vo výhode.  Ale nielen to: Na prístrojoch s pamäťovou funkciou je okrem merania dĺžok a výšok možné taktiež zistenie plochy a výpočet objemu.

Pozor: Nemierte laserovým lúčom na osoby alebo zvieratá a ani sami sa nedívajte do laserového lúča, ani z väčšej vzdialenosti.

Manipulácia s laserovými meračmi vzdialenosti je jednoduchšia, než sa zdá: Na meranie od steny k stene napríklad priložte merač zadnou hranou na východiskovú stenu a namierte laserovým lúčom na cieľovú plochu. Podľa typu prístroja môžete teraz zobrazený výsledok uložiť a nechať vykonať výpočtové operácie. S dodatočným rozhraním alebo pomocou Bluetooth je možné namerané hodnoty navyše preniesť priamo do smartfónu, tabletu alebo počítača.

5. Nivelovanie s laserom

Vešanie stropov, montáž sadrokartónových priečok, kladenie komplexných vzorov dlaždíc, inštalácia schodového zábradlia, zavesenie obrazov do roviny, maľovanie vzoru pruhov na steny – praktické možnosti použitia čiarových alebo krížových laserov sú rozmanité a skrátia zdĺhavé premeriavanie a zakresľovanie referenčných čiar. Stlačením tlačidla prístroje premietnu laserové čiary (horizontálne, vertikálne alebo obe zároveň) na stenu, podlahu alebo strop a umožnia tak dôkladné a bezchybné vyrovnanie objektov. Samonivelačné lasery sa za niekoľko sekúnd automaticky ustália – bez zdĺhavého dodatočného nastavovania.

6. Ďalšie elektronické meracie prístroje

Okrem laserov existujú ešte ďalšie elektronické meracie prístroje, ktoré sú pre ambicióznych domácich majstrov zaujímavé. Čo sa týka napríklad vypátrania vodovodných rúrok alebo kovových profilov v murive, sadrokartónových priečkach alebo podlahách, takzvané zameriavacie prístroje (aj detektory) nájdu rôzne kovy, vedenia pod napätím a takisto drevené nosné konštrukcie. Navŕtané vedenia so škodami spôsobenými vodou a následné vysoké náklady na opravy tak patria minulosti.

Užitočné sú aj takzvané vlhkomery: Stlačením tlačidla sa týmito vlhkomermi dá zistiť napríklad povrchová vlhkosť stavebných hmôt, dreva, stien alebo podláh.

Tip

Triedy presnosti ES

Manuálne dĺžkové meradlá ako skladací meter a meracie pásmo sa rozdeľujú do tried presnosti ES. Existujú triedy III, II a I – pričom meradlá s triedou presnosti ES I merajú najpresnejšie. Tieto údaje sú vždy natlačené na začiatku mernej stupnice. Skladacie metre z dreva alebo plastu majú napríklad triedu presnosti III. Tu sa dĺžka nesmie odchýliť o viac než plus/mínus 1,4 milimetra na dvoch metroch. V prípade meracích pásem alebo skladacích metrov z kovu s označením presnosti ES II sa prípustná odchýlka na dvoch metroch polí na plus/mínus 0,7 milimetra.

Náradie a materiál

 • Vlhkomer
 • Uhlomer
 • Kombinovaný laserový prístroj
 • Krížový čiarový laser
 • Laserový merač vzdialenosti 
 • Čiarový laser
 • Meracie pásma
 • Zameriavací prístroj
 • Bodový laser
 • Zámočnícky uholník 
 • Stolársky uholník 
 • Rysovadlo
 • Vreckové posuvné meradlo
 • Univerzálny uholník 
 • Vodováhy
 • Tesársky uholník
 • Skladacie metre