Prvé chladné dni a večery prichádzajú veľmi nečakane a často nás zastihnú nepripravených. Hoci mysľou sme stále ešte v lete, aj doma už pridávame vrstvy oblečenia a stále častejšie poškuľujeme po kúrení. Pokiaľ vo svojom dome kúrite pomocou teplovodnej obehovej sústavy, mohol by vám prísť vhod náš tip na to, ako si zakúriť iba v kúpeľni, bez nutnosti kúriť v celom dome.

Kúpeľňový radiátor je praktický pomocník nielen na vykurovanie

Pokiaľ radiátor ešte nemáte, prvým krokom bude jeho kúpa. V odbornom centre BAUHAUS nájdete širokú ponuku najrôznejších veľkostí, farieb a druhov. Typický kúpeľňový radiátor má tvar rebríka, preto sa môžete stretnúť aj s názvom kúpeľňový rebrík.  Ide o obľúbené výhrevné teleso, ktoré dokáže nielen vyhriať kúpeľňu, ale má aj svoje praktické využitie pri sušení mokrých uterákov a osušiek.

Existujú dva typy kúpeľňových radiátorov. Prvým z nich je elektrický kúpeľňový radiátor, ktorý sa jednoducho zapojí do elektriny cez bežnú elektrickú zásuvku. Kúpeľňový radiátor si zadovážte, pokiaľ máte doma podlahové kúrenie a chcete mať možnosť si ešte viac vyhrievať kúpeľňu alebo radiátor využívať na sušenie. Druhým typom je kúpeľňový radiátor, ktorý sa pripája na obehovú sústavu ohrevu vody. Aj pri tomto type je možnosť, ako kúriť v kúpeľni nezávisle od zvyšku domu. Využiť môžete kombinované napojenie –  ako na výhrevnú sústavu v dome, tak na elektrinu.

Pomôže vám vykurovacia tyč

Aby ste kúpeľňový radiátor pripojený na obehovú sústavu mohli ohrievať elektrinou, budete potrebovať vhodne zvolenú vykurovaciu tyč. Ide o bežné príslušenstvo, ktoré je opäť dostupné v mnohých vyhotoveniach. Pri výbere je vhodné zobrať do úvahy viacero parametrov. Jedným z nich je prítomnosť alebo absencia termostatu. Vykurovacia tyč s termostatom umožňuje nastavenie požadovanej teploty vykurovania. Termostat navyše obsahuje aj poistku proti prehriatiu. Ďalším parametrom pri výbere kúpeľňovej tyče je príkon. Platí, že čím dlhšia je tyč, tým vyšší je príkon, a tým pádom aj tepelný výkon. Príkon vykurovacej tyče vyberajte teda vždy podľa veľkosti radiátora. Pripája sa do klasickej elektrickej zásuvky pri napätí 220–240 V; 50/60 Hz a jej príkon sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí od 300 W do 1200 W.

Ako docieliť kombinované napojenie kúpeľňového radiátora?

Aby ste mohli vykurovať domácnosť kombinovane, pomocou obehovej sústavy aj elektriny, budete na napájanie potrebovať špeciálny spájací polovičný T-kus. Obeh teplej vody sa pripojí zboku a vykurovacia tyč zospodu kúpeľňového radiátora. Vykurovaciu tyč potom navyše môžete zapojiť do programovateľnej zásuvky s časovačom, čo vám umožní nastaviť si preferovaný čas vykurovania. Pokiaľ kúrite iba elektrinou, možno budete musieť do radiátora doplniť kvapalinu. Na tento účel sa používa nemrznúci koncentrát, ktorý je miešateľný so všetkými nemrznúcimi kvapalinami na báze glykolov ako Fritherm, Akvalor a ďalšie, a tiež s destilovanou vodou.

Pár tipov na záver

  • Pokiaľ budete chcieť pripojiť ku kúpeľňovému radiátoru vykurovaciu tyč, myslite na to, že potrebujete mať v dosahu zásuvku na elektrinu.
  • Pri kombinovanom vykurovaní nezabudnite mimo vykurovacej sezóny vypnúť prívod vody do rebríka. Pokiaľ by ste to neurobili, vykurovacia tyč by v prípade kúrenia ohrievala vodu v obehovej sústave.

{"vsf-products-list":{"title":"Výber sortimentu","products":["28526997","28666343","22734127","21746679","26572453","28530943","28523332","24549567"]}}