Kompresory a pneumatické náradie

Stlačeným vzduchom je možné úplne presne koncentrovať veľké sily a perfektne dávkovať pre najrôznejšie činnosti. Existujú nespočetné oblasti použitia, v ktorých stlačený vzduch so zodpovedajúcimi nástavcami a náradím (napr. plnič pneumatík, sponkovačka a pištoľ na nastreľovanie klincov atď.) uľahčuje prácu. S kompresorom a pištoľou na striekanie farby je možné aj nanášať laky a lazúry. Čistenie nutné pred obnovovacím náterom vykonáte tiež stlačeným vzduchom a ofukovacou pištoľou.


Návod

1. Ako funguje kompresor

Kompresory pre domácich majstrov sú spravidla piestovými kompresormi: Vzduch sa nasáva cez filter. Vzadu sa pohybuje piest – ako v motore pre automobily –  vo valci nahor a nadol. Piest je poháňaný elektromotorom. Takto stlačený vzduch sa nevypúšťa priamo, ale putuje do tlakovej nádoby. Tou je zásobník, z ktorého je možné kontinuálne dodávať medzi ôsmymi a desiatimi barmi stlačeného vzduchu. Manometer na prístroji indikuje tlak v nádobe. Cez výpust kondenzačnej vody pravidelne pri údržbe vypúšťajte kondenzát, ktorý by sa mohol v tlakovej nádobe akumulovať.

Pozor: Súprava kolies vám uľahčí dopravovanie stabilných zariadení domom aj záhradou.

Kompresor dodáva silu, pneumatické náradie vykonáva prácu. Aby sa oboje spojilo, potrebujete ešte stabilnú a napriek tomu flexibilnú vzduchovú hadicu. Pripájacie spojky sú normované, väčšinou majú 1/3". Obvyklé dĺžky hadíc sú medzi 5 a 20 metrami. Tu investujte do kvality: Náramne vám uľahčí prácu, ak nebudete musieť nepretržite bojovať s neposednou hadicou.

Na stacionárne použitie v dielni existujú väčšie kompresory, ktoré majú zároveň aj vyšší výkon. S objemom nádoby sčasti väčším než 100 litrov často umožňujú dodávať viac než 400 litrov stlačeného vzduchu za minútu. Tie sú potrebné vždy, ak má v nepretržitej prevádzke pracovať ťažké náradie.

2. Na tieto práce sa hodí kompresor

Dopredu: Kvôli vlastnej bezpečnosti používajte pri práci s kompresorom ochranu sluchu a zraku. Pri práci s farbou, lakom alebo lazúrou sa navyše odporúča používať respirátor – ten zabráni vdychovaniu častíc.

Nanášať lak, aj na malé a zložite tvarované obrobky, nie je s kompresorom ťažké. Aby ste dosiahli čistý povrch, potrebujete však cvik a pokojnú ruku. Úplne inak je to pri nanášaní špeciálne pripravených lazúr a farieb odolných proti poveternosti pri použití vonku: Kompresorom a pištoľou na striekanie farby tu ihneď docielite vynikajúce výsledky. Rýchly postup práce pomocou stlačeného vzduchu a pištole presvedčí aj pri plôtiku, pergoly alebo záhradného plotu.

Sponkovačkou alebo pištoľou na nastreľovanie klincov sú rýchlo zafixované hrubšie izolačné dosky – ideálne aj pri prácach vykonávaných nad hlavou.

Ofukovacou pištoľou odstránite nečistotu a prach z najmenších kútikov. Kto mal niekedy napríklad pri kutení na motocykle alebo v autodielni k dispozícii kompresor s ofukovacou pištoľou, nebude sa už chcieť tohto náradia vzdať: Špina, prach a nečistota z cesty zmiznú stlačením tlačidla a človek má v rukách stále čistý dielec.

Búracie práce, ako napríklad otravné obíjanie starých obkladov, sú pri použití nástavca sekacieho kladiva rýchlo hotové.

Okrem to existuje ešte mnoho ďalších oblastí na použitie kompresora, napríklad ako rázový uťahovač na povoľovanie matíc skrutiek kolies (výmena kolies na autách), ako brúsiaci prístroj na odhrdzovanie a leštenie, na kontrolu tlaku v pneumatikách bicykla, motocykla a auta alebo ako pumpička na nafúknutie vzduchového matraca, nafukovacieho člna, pneumatík a pod.

Tip

Zdroj energie
Myslite na to, že na používanie kompresora vonku potrebujete zdroj energie. Zásobník stlačeného vzduchu bude pri použití náradia, ktoré potrebuje viac vzduchu než jednoduchá ofukovacia pištoľ, po niekoľkých záberoch prázdny.

Náradie a materiál

  • Súprava na ochranu zdravia pri práci (respirátor, ochranné okuliare, ochrana sluchu)
  • Tlaková hadica na vzduch
  • Náradie na stlačený vzduch (napr. súprava rázového uťahovača, ofukovacia pištoľ, nastreľovačka klincov, súprava airbrush atď.)
  • Kompresor