Kladenie terasovej dlažby z prírodného kameňa

Prírodný kameň je osvedčeným a trvalým stavebným materiálom na chodníky, múry, schody alebo – ako v tomto prípade – na terasy. Kladenie však vyžaduje trochu trpezlivosti: Zatiaľ čo betónová dlažba má štandardizované rozmery, prírodný kameň je lámaný, má nepravidelné hrany a rozdielne výšky. Kameň teda musíte kus po kuse vyberať, klásť a prispôsobovať vodováhou. Taká terasa je však veľmi trvanlivá a krásna.


Návod

1. Príprava podkladu

V uvedenom príklade slúži ako pevný podklad základová doska z betónu: Vykopte približne 30 centimetrov zeminy, pôdu zhutnite a zhotovte debnenie z drevených dosiek (výška debnenia musí končiť s betónovou doskou). Pri tom naplánujte spád smerom od domu (1 až 2 percentá).

Nasypte vrstvu štrku vysokú tri centimetre a zakryte ju fóliou, a ďalej výstužovou rohožou z ocele. Potom nasleduje približne 15 centimetrov hrubá vrstva betónu, ktorú stiahnite cez debnenie do roviny. Betón sa teraz musí – zakrytý plachtou – nechať vytvrdnúť (občas ho polievajte vodou). Približne po siedmich dňoch nasleduje izolačný náter a kladenie prírodného kameňa môže začať.

Viac o zhotovení základov zistíte v nasledujúcom Radcovi BAUHAUS

Mohlo by vás zaujímať: Zhotovenie základov

2. Kladenie prírodného kameňa do hrubej vrstvy

Najskôr v nádobe na maltu namiešajte mrazuvzdornú pokladaciu maltu pre prírodný kameň – vždy iba toľko, koľko môžete spracovať za jednu až dve hodiny. S kladením prírodného kameňa začnite teraz pri múre domu: Maltu nanášajte na plochu po úsekoch a na každú prírodnú tvarovku dajte pred uložením zároveň 15 až 20 milimetrov hrubú vrstvu pokladacej malty. Klaďte tvarovku za tvarovkou a opatrne ich zatĺkajte gumovým kladivom do maltového lôžka. Vodováhou skontrolujte rovnakú a rovnomernú výšku obkladu – jednotlivé tvarovky v prípade potreby zatlčte hlbšie.

Prebytočnú maltu ihneď odstráňte murárskou lyžicou. Po tom, čo ste položili všetky tvarovky, obklad zameťte a tvarovky očistite vodou a hubou.

Už po jednom dni je obklad terasy z prírodného kameňa pochôdzny.

Tip

Rezanie dlažobných tvaroviek

Rezať dlažobné tvarovky – či z betónu, kabrinca, či prírodného kameňa – väčšinou nie je možné mechanickým náradím. Na túto úlohu je, naopak, predurčená uhlová brúska. Do brúsky je možné použiť rôzne nástrojové nástavce. Na normálne betónové tvarovky spravidla stačia bežné rezné kotúče na dlaždice. Diamantové rezné kotúče sú ideálne na prírodný kameň – alebo použite profesionálny stroj na rezanie za mokra.

Pozor: Ochrana sluchu, ochranné okuliare, protiprachová maska, dobré pracovné rukavice a obuv s oceľovými špičkami sú pri rezaní dlažobných tvaroviek úplnou nutnosťou!

Veľký výber profesionálnych strojov a zariadení nájdete v požičovni náradia BAUHAUS.

Mohlo by vás zaujímať: Požičovňa náradia

Náradie a materiál

 • Metla
 • Betónový základ (debniace dosky, rohož zo stavebnej ocele, štrk, transportbetón)
 • Gumové kladivo
 • Murárska lyžica
 • Nádoba na maltu
 • Prírodný kameň podľa potreby
 • Malta na škárovanie prírodného kameňa
 • Vodiaca šnúra
 • Lopata
 • Huba
 • Vodováha

Galéria obrázkov: Kladenie terasovej dlažby z prírodného kameňa

Chodníky z lámaného prírodného kameňa pôsobia veľmi prirodzene a zdobia každú udržiavanú záhradu.

Prírodný kameň klaďte na dobre pripravený podklad – napríklad na betónový základ.

Pri takzvanom kladení do hrubej vrstvy naneste maltu na každú tvarovku a potom ju usaďte do pripraveného lôžka z mrazuvzdornej pokladacej malty pre prírodný kameň.

Prírodný kameň klaďte tak, aby mal rovnakú výškovú úroveň (vodováha).

Už počas kladenia odstraňujte murárskou lyžicou z dlažby zvyšky malty.

Akonáhle sú položené všetky tvarovky, plochu zameťte a zvyšné nečistoty odstráňte vlhkou špongiou.