Keď v zime opadá zo stromov lístie, môžete imelo vidieť už z diaľky. V korunách stromov vytvára veľké zelené guľovité trsy. Prírodné a pozlátené imelo sa zároveň stalo obľúbenou vianočnou dekoráciou. Prezradíme vám, ako táto rastlina rastie a aké zázračné vlastnosti sú imelu pripisované.

Poloparazitická rastlina

Imelo je stálozelená rastlina, ktorá rastie iba na iných stromoch, nemožno ju pestovať samostatne. Ide o poloparazita, čo znamená, že z hostiteľského stromu nečerpá živiny, ale využíva ich iba na príjem vody a minerálnych látok.

V posledných rokoch sa však stretávame s enormným rozšírením imela vo voľnej prírode, čo môže spôsobiť značné problémy. Imelo premnožené v korunách pravidelne neošetrovaných stromov ich totiž môže výrazne poškodiť a spôsobiť aj ich uschnutie.

Pri šírení imela pomáhajú vtáky

Imelo sa samovoľne nerozrastá, rozširujú ho vtáky. Po nenápadnom kvitnutí sa imelo pýši veľkým množstvom malých bielych bobúľ, ktoré v zime slúžia ako potrava pre vtáctvo. 

Dužina bobúľ je veľmi lepkavá a plody sa tak zachytávajú na zobákoch vtákov. Tie si ich potom čistia o vetvy stromov, čím pomáhajú k šíreniu semien rastliny. K ďalšiemu šíreniu dochádza aj prostredníctvom vtáčieho trusu, nakoľko semená imela vtáky nestrávia.

Druhy imela na Slovensku

Na celom svete existuje približne 70 druhov imela, na našom území sú najviac rozšírené tri druhy. Ich názov je odvodený od hostiteľského stromu ‒ ide o imelo jedľové, imelo borovicové a imelo biele pravé.  

Imelo biele pravé rastie iba na listnatých stromoch ideálne s tvrdým drevom a často svojím rozmnožením ohrozuje stromy v ovocných sadoch.

Liečivá sila imela

Niektorí možno poznajú imelo z komiksov o Asterixovi a Obelixovi ‒ práve imelo je totiž súčasťou kúzelného odvaru, vďaka ktorému títo galskí hrdinovia získavali svoju silu. Málokto však vie, že nejde iba o rozprávkovú fikciu.

Germáni a Kelti skutočne považovali imelo za rastlinu so zázračnými vlastnosťami. Druidi zbierali imelo špeciálnym zlatým kosákom, preto sa jeho vetvičky dodnes pozlacujú.

Aj v dnešnej dobe sa imelo využíva v prírodnom liečiteľstve. Slúži na znižovanie krvného tlaku, používa sa aj ako doplnok pri liečbe onkologicky chorých pacientov. Konzumáciu imela však odporúčame skonzultovať s odborníkmi, pri nesprávnom použití môže byť jedovaté.

Imelo ako symbol Vianoc

Vetvička imela sa stala obľúbenou súčasťou vianočnej výzdoby. Často sa vešia na strop alebo nad rám dverí a má vraj do domu priniesť šťastie.

Obzvlášť v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii je rozšírený zvyk bozkávať sa pod zaveseným imelom. Páry, ktoré sa pod ním pobozkajú, vraj zostanú navždy spolu. Či je táto povera pravdivá, môžete vyskúšať sami.

{"vsf-page-link":{"page-id":321}}
{"vsf-page-link":{"page-id":409}}