Blahovičník, známy predovšetkým pod názvom eukalyptus, je v našich domácnostiach stále obľúbenejší. Vyzerá krásne a zároveň blahodarne pôsobí na naše zdravie. Môžete ho pestovať ako izbovú rastlinu alebo ho umiestniť aj do vašej záhrady. Prezradíme vám, ako sa o eukalyptus správne starať a aké sú jeho účinky.

Odkiaľ eukalyptus pochádza

Eukalyptus sa pôvodne vyskytoval v Tasmánii, Austrálii a niektorých častiach Indonézie. V Austrálii pokrývajú eukalypty takmer tri štvrtiny lesného porastu a sú častým domovom medvedíkov koala. Tie majú na eukalyptových stromoch svoje útočiská a živia sa ich listami a kôrou.

Vo voľnej prírode rastú ako kerové tak aj stromové druhy, ktoré dorastajú do výšky viac než 70 metrov, vôbec najvyšší exemplár dokonca dosiahol výšku 132 metrov. Eukalyptus rastie nielen vysoko, ale aj veľmi rýchlo. Práve preto sa od 19. storočia začal vo veľkej miere využívať v papierenskom priemysle a postupne sa rozšíril do celého sveta.

Dnes existuje viac než 600 druhov eukalyptov, ktoré sa pestujú v asi 90 krajinách sveta.

 

Ako sa o eukalyptus starať

Najčastejšie pestovaným druhom eukalyptu je eukalyptus Gunnov (Eukalyptus gunnii). Vďaka svojim pekným striebornomodrým listom je niekedy známy aj pod názvom Azura. Často pestovaný je aj eukalyptus citrónový, ktorý je charakteristický silnou citrónovou vôňou.

Za svoju popularitu vďačí predovšetkým tomu, že z pestovaných druhov najlepšie zvláda európsku zimu. Počas fázy rastu, ktorá trvá od apríla do októbra, však potrebuje veľa slnka a vody. Pri jasnom slnku eukalypty stáčajú listy na bok, aby vyparovali čo najmenej vody. Je to úplne prirodzený jav.

Rastlinu pravidelne zalievajte, pôda by nemala byť suchá ani premokrená. Dbajte na to, aby voda ani pôda neboli príliš vápenaté a predovšetkým nezabúdajte rastliny v kvetináčoch pravidelne hnojiť.

V kyprej piesčito-hlinitej pôde bohatej na humus nenarastie eukalyptus rovnako vysoko ako v Austrálii, na záhrade však pomerne rýchlo dosiahne výšku 3 ‒ 5 metrov. Sadenice narastú počas jedného roku približne o 50 centimetrov.

Pravidelné marcové zastrihovanie eukalyptu zabezpečí pekný a košatý vzrast rastliny. Súčasne raz za dva roky rastlinu presaďte, snažte sa pri tom čo najmenej poškodiť korene.

Pravidelné marcové zastrihovanie eukalyptu zabezpečí pekný a košatý vzrast rastliny. Súčasne raz za dva roky rastlinu presaďte, snažte sa pri tom čo najmenej poškodiť korene.

Ako eukalyptus zazimovať

Aj keď sa Eukalyptus Gunnov často predáva pod označením „odolný voči mrazom“, rozhodne mu neprospeje, keď ho necháte napospas chladu. Pred zimou by ste mali kmeň stromu obmotať kokosovou alebo jutovou textíliou, aby nedošlo k jeho popraskaniu vplyvom mrazu. Zabezpečte aj korene rastliny, a to najlepšie vrstvou lístia, slamy alebo mulčovacej kôry.

Rastliny pestované v kvetináčoch by mali prezimovať na mieste, kde sa teplota pohybuje medzi 5 až 15 °C. Eukalyptus umiestinte na svetlo, v tme by mu totiž opadali listy. Vhodným zimným stanoviskom je zimná záhrada alebo skleník. Von eukalyptus prenášajte až v čase, kedy nehrozia prízemné mrazy, väčšinou teda v polovici mája.

Podobnú starostlivosť vyžaduje aj eukalyptus citrónový, ktorý sa však pestuje len v lete.

Ako eukalyptus kvitne

Eukalyptus má nádherné, nadýchané kvety krémovej bielej až žltkavej farby. Krásnym druhom je aj eukalyptus červený (Eucalyptus ficifolia), ktorého ohnivočervené kvety predstavujú výrazný kontrast k striebristo zelenomodrým listom.

Kvet eukalyptu netvoria okvetné lístky, ako pri väčšine rastlín, ale dlhé tyčinky, preto je jeho vzhľad taký neobvyklý. Zaujímavé je aj to, že aj keď eukalyptus prispôsobuje svoj rast a vegetačné obdobie našim podmienkam, ku kvitnutiu dochádza v čase austrálskeho leta, teda od decembra do februára.

Eukalyptus však bohužiaľ kvitne iba za ideálnych podmienok a kvetov sa tak dočkáme skôr výnimočne. Keď sa to už však podarí, môžete si byť istý, že ste pri starostlivosti oň urobili všetko úplne správne.

Aké má eukalyptus účinky

Typickú vôňu a chuť eukalyptového cukríka pozná takmer každý ‒ je svieža, chladivá a príjemná. Pastilky pomáhajú pri bolestiach krku, používať ich však môžete aj preventívne počas chladných dní.

Z eukalyptu sa vyrába aj éterický eukalyptový olej. Nachádza sa v mnohých liekoch proti prechladnutiu, v prísadách do kúpeľa a má aj antibakteriálne účinky. Olej vám pomôže i pri bolestiach svalov a reume, stačí ho vtierať na postihnuté miesta.

Rastlina produkuje éterický olej, aby ochránila svoje listy pred nenásytným hmyzom. Svieža vôňa eukalyptu tak pomôže uchrániť vašu záhradu, terasu alebo balkón pred náletmi komárov a iného otravného hmyzu.

Vetvičky môžete umiestniť i do šatníkových skríň, kde vám pomôžu proti moliam.

{"vsf-products-list":{"title":"Neprehliadnite","products":["78739611","78761571","79184436","79152178","79180887","79159920","77009904"]}}