Včelí úľ je svet sám o sebe. Nie je len miestom, kde včely produkujú med. Žije tu aj kráľovná, ktorá sa stará o to, aby jej včelie spoločenstvo nevymrelo.

Z čoho sa úľ skladá

Ako úľ sa označuje človekom umelo vytvorený príbytok včiel; o včelstvo v ňom sa stará včelár. Kedysi včely hniezdili napríklad v dutinách stromov alebo v pletených košoch. Z týchto príbytkov sa však dá med získať iba tak, že sa časť plastov vyreže a vylisuje. Včelí plast sa tak zničí a nie je možné ho opakovane použiť ako v prípade nadstavkových úľov.

V dnešnej dobe už včelári chovajú svoje včelstvá v takzvaných nadstavkových úľoch. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s úľmi drevenými, ničím neobvyklým však nie sú ani úle z plastu.

Na obrázku môžete vidieť jednotlivé časti včelieho úľa.

Strecha úľa je tvorená pozinkovaným plechom alebo lepenkou.

Úľ sa skladá z až piatich na seba naukladaných drevených alebo plastových rámov, ktoré sa nazývajú nadstavky.

V nich sú zavesené odnímateľné rámčeky – tie tvoria základ pre stavbu voskových plastov a produkciu medu.

Horná časť úľa sa nazýva medník. Do plastov, ktoré sú vnútri, ukladajú včely zásoby medu. Z medníka potom včelár rámčeky odoberá a vytáča z nich med.

Materská mriežka oddeľuje plodisko od medníka. Hustá mriežka bráni kráľovnej preliezť do medníka a naklásť v ňom vajíčka.

Výrazne menšie robotnice však mriežku bez námahy prelezú a môžu sa teda v medníku a plodisku voľne pohybovať.

V plodisku sú umiestnené vysoké rámiky s plastami. Do nich kráľovná kladie vajíčka, z ktorých sa napokon vyliahnu nové generácie včiel.

V jednotlivých bunkách plastov prebieha kompletná metamorfóza včely, teda vývoj od vajíčka cez larvu a kuklu až po dospelú včelu.

Úľové dno je opatrené česlom a letáčikom.

Letáčik neslúži len ako miesto príletu a odletu včiel. Včely na ňom napríklad komunikujú s ostatnými včelami a navzájom si dávajú vedieť, ktorým smerom a v akej vzdialenosti našli nový zdroj potravy.

Keď v plodisku stúpne teplota nad ideálnu úroveň, mávajú robotnice pri česle svojimi krídlami, čím do úľa vháňajú čerstvý vzduch, a tým ho ochladzujú.

Kto je kto v úli?

Včelia kráľovná

Je výrazne dlhšia než robotnice, má dlhý a štíhly zadoček. Ako jediná z včelieho spoločenstva prežije aj niekoľko rokov. Jej úlohou je udržiavať včelstvo pohromade a zabezpečiť jeho reprodukciu.

Trúdy

Majú väčšie oči a v porovnaní s robotnicami pôsobia mohutnejšie. Ich úlohou je zabezpečiť potomstvo – počas zásnubného letu oplodniť včeliu kráľovnú. Na konci leta sú z úľa vyhnané a zomrú od hladu.

Robotnice

Tvoria väčšinu včelstva. Nie sú omnoho väčšie než jeden a pol centimetra a vážia desatinu gramu. Stavajú plasty, kŕmia larvy nových včiel, strážia úľ pred votrelcami a zbierajú peľ a nektár.

Z vajíčka včelou za 21 dní

Vývoj včely trvá tri týždne. Prebieha v štyroch rôznych štádiách: vajíčko, larva, kukla a nakoniec dospelý jedinec. Tomuto procesu sa hovorí metamorfóza. Na obrázku môžete vidieť jednotlivá štádiá vývoja včely od vajíčka po dospelého jedinca.

1. Včelie vajíčka

Za deň kráľovná nakladie až 1500 vajíčok.

O tri dni neskôr sa z vajíčka vyliahne larva.

 

2. Štádium larvy

Až 150-krát denne sú larvy kŕmené materskou kašičkou, medom a peľom.

Počas 6 dní sa váha larvy tisícnásobne zväčší.

Robotnice uzavrú bunku voskom, larva sa vnútri zakuklí.

 

3. Kukla a dospelý jedinec

V priebehu dvanástich dní sa z kukly stane včela.

Dospelá včela sa z bunky vyhryzie a vykĺzne von.

 

{"vsf-page-link":{"page-id":490}}