Záhradné parenisko ponúka celý rad možností, a to aj na celoročné využitie. Pomôže vám s pestovaním náročnejších teplomilných rastlín, a zároveň umožní predĺženie záhradkárskej sezóny. Čo všetko sa však dá v parenisku pestovať a kedy? Škála je pestrá a my vám dnes poradíme, ako vaše parenisko využiť naplno po celý rok.

V parenisku sa darí zelenine aj šalátom

Vďaka parenisku sa toho dá vypestovať aj pri našom podnebí naozaj veľa. S výsadbou navyše môžete často začať skoro na jar. Parenisko z polykarbonátu vytvára semenám pri klíčení a následne rastlinám v čase rastu ideálne pestovateľské podmienky na bohatú a kvalitnú úrodu. Chráni ich pred poveternostnými vplyvmi, slnkom i UV žiarením a súčasne poskytuje optimálnu teplotu. Aké konkrétne druhy zeleniny sa teda hodia do pareniska najviac? Sú to predovšetkým:

● Skoré šaláty
● Kel a kapusta
● Karfiol
● Jarná cibuľka
● Reďkovky
● Mrkva a petržlen
● Uhorky nakladačky – obvykle sa sadia po zbere skorej zeleniny.

 

Koreňovú zeleninu i šaláty vysievajte priamo do pareniska. V priebehu rastu ich môžete pretrhávať, aby mala zelenina dostatok priestoru. Presun na vonkajší záhon však nie je potrebný. Zelenina môže v parenisku zostať až do zberu.

Bylinky a parenisko idú dokopy

Radi si svoj tanier spestríte bylinkami? Potom je parenisko to, čo na svojej záhrade potrebujete. Po celý rok v ňom možno pestovať prakticky akékoľvek bylinky. Dariť sa bude hlavne vňaťovým odrodám – pažítke, bazalke, šalvii, oreganu, ale aj mäte alebo medovke. Na jeseň a pri miernej zime si môžete doplniť jedálniček poľníčkom, špenátom, petržlenom alebo tzv. zimnou cibuľou, čo je druh šalotky.

Predpestovanie a celoročné využitie pareniska

Parenisko si na vašej záhrade nájde využitie v sezóne aj mimo nej. V zime môžu slúžiť na zazimovanie niektorých rastlín či stromčekov. Naopak, na jar je parenisko vhodné na predpestovanie či urýchlenie rastu zeleniny ako sú paradajky, paprika, tekvica, cuketa alebo tiež rebarbora. Len čo vzídu sadenice, môžete ich premiestniť na vonkajší záhon alebo do veľkého skleníka.

Pokiaľ je vaším cieľom záhrada plná kvetín, na jar je parenisko tiež skvelým priestorom na ich predpestovanie. Ideálne je začať s kvetinami s dlhším vegetačným obdobím – napríklad astry, aksamietnice, petúnie alebo lobelky. Jemné semená kvetín stačí vysievať iba povrchovo, nie do hĺbky. Výsev je potrebné vykonávať na riedko. V opačnom prípade by sa kvetiny obmedzovali v raste a neboli by dostatočne silné na prepichnutie na záhradné či vysoké záhony.

Ani po hlavnej pestovateľskej sezóne nemusíte nechať parenisko ladom. Využijete ho ako množiareň sadeníc. Dvojročným kvetinám potom môžete tento priestor ponúkať na získanie sily a každý druhý rok si len užívať ich fázu kvitnutia.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["21537226","20451688","29108325","28397722","29046425","27232334","25724075","20210667"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":422}}
{"vsf-page-link":{"page-id":448}}