V zimných mesiacoch majú voľne žijúce zvieratá sťažený prístup k potrave. Vhodným a kvalitným kŕmením im môžete pomôcť prečkať nevľúdnu zimu. Poradíme vám, aké krmivo je pre voľne žijúce zvieratá vhodné a kam ho umiestňovať.

Ľudia v zimnom období najčastejšie prikrmujú voľne žijúce vtáky a lesnú zver. Na prikrmovanie menších vtákov je ideálne kŕmidlo umiestnené dostatočne vysoko nad zemou, aby sa k nemu nedostali mačky. Väčšina vtákov navštevujúcich kŕmidlá najlepšie prijíma slnečnicové semená. Vrabce a hrdličky ocenia na kŕmidle aj obilné zrná ako pšenicu, ovos alebo proso. Drozdom urobíte radosť, pokiaľ im zavesíte na strom sušené jablká a iné ovocie.

Do kŕmidla v žiadnom prípade nepatria nevhodné zvyšky z kuchyne, predovšetkým slané, korenené, prepálené alebo údené jedlá. Vážne zdravotné problémy vtákom spôsobujú aj pokazené a plesnivé potraviny.

Pokiaľ chcete pripraviť pestrú a kvalitnú potravu pre čo najviac vtačích druhov, kúpte už namiešanú kŕmnu zmes na prikrmovanie vtáctva. Tieto zmesi môžu obsahovať okrem semien aj kukuricu alebo strukoviny. Širokú ponuku zimných zmesí pre vtáctvo zakúpite v odbornom centre a na e-shope BAUHAUS.

V zimnom období je potrebné zabezpečiť vtákom okrem krmiva aj dostatok vody. V tuhých mrazoch totiž väčšina prírodných zdrojov zamrzne. Na záhradu môžete umiestniť misku na vodu alebo špeciálne napájadlo pre vtáky.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyberajte z ponuky krm\u00edv pre vt\u00e1ctvo","products":[]}}

Vodné vtáctvo ocení rastlinnú stravu

V zimných mesiacoch ľudia s obľubou prikrmujú kačky, labute, lysky nebo čajky. Tieto vodné vtáky kŕmte rastlinnou stravou. Vhodnou potravou sú napríklad zvyšky šalátových listov, šupky a odrezky zo zeleniny, hrach, kukurica, cícer, pšenica, žito, ovos a ďalšie obilniny.

Pečivo dávajte vtákom iba výnimočne, ako doplnok k ostatnej potrave. Obsahuje predovšetkým sacharidy a vtáky tak rýchlo dosiahnu pocit sýtosti. Okrem toho neobsahuje žiadne prínosné vitamíny, minerály a ďalšie potrebné látky. Pokiaľ sa už rozhodnete dať vtákom pečivo, pripravte len veľmi malé množstvá. Pečivo musí byť mäkké (pozn. nie čerstvé) a nakrájané na malé kúsky. Myslite na to, že tvrdé pečivo môže vtákom poraniť pažerák.

Veveričky uvítajú orechy

Veveričky môžete vidieť v lesoch, parkoch i záhradách. Mrazivé dni trávia predovšetkým vo svojom hniezde, ktoré si vystielajú machom a opadanou kôrou. Veveričky v zime potešíte predovšetkým vlašskými a lieskovými orechmi a rôznymi druhmi semien. Orechy môžete nechať v škrupinkách. Kŕmenie môžete nasypať pod strom na zem alebo ho umiestniť do kŕmidla.

Kŕmenie lesnej zveri

Prikrmovanie lesnej zveri je veľmi zodpovedná činnosť. V tunajších lesoch sa o prikrmovanie zveri starajú poľovníci, ktorí kŕmidlá pravidelne zásobujú vhodným a kvalitným krmivom. Pokiaľ sa rozhodnete prilepšiť lesnej zveri, najskôr sa spojte s poľovníkmi, ktorí sa starajú o danú časť lesa. Najlepšie vám totiž poradia, aké krmivo je vhodné a ako môžete pomôcť s prikrmovaním.

Aby ste nerušili lesnú zver v blízkosti kŕmidiel, je vždy lepšie nechať samotné kŕmenie na poľovníkov. Na kŕmenie lesnej zveri je ideálne napríklad seno, gaštany, žalude, repa, jablká, hrušky alebo mrkva. Pre lesnú zver je veľmi dôležitá aj soľ, ktorá je zdrojom chlóru a sodíka. Poľovníkom môžete ponúknuť aj dobre vyschnuté pečivo. Nesmie však byť solené alebo s náplňou. Všetko pečivo musí byť zároveň bez plesne.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyberajte z ponuky vt\u00e1\u010d\u00edch b\u00fadok a k\u0155midiel","products":["30194283","29148747","28793995","22189143","23626050","26401876","24908618","23625996"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":438}}