Čoraz populárnejší štýl vychádzajúci zo severnej Európy, kombinuje estetiku s praktickosťou, čo ho robí ideálnym pre moderné a útulné bývanie. V tomto článku sa zameriame na jeho kľúčové prvky a tiež tipy, ako tento štýl vtiahnuť do vášho domova.

Bývať škandinávsky je populárne

História škandinávskeho štýlu siaha do 30. až 50. rokov 20. storočia. Jeho vznik spája päť severských krajín: Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko a Švédsko. Prvý raz bol tento fenomén pomenovaný v roku 1947 na Triennale di Milano. Na tejto výstave zožal severský dizajn mimoriadny úspech a rýchlo sa rozšíril aj do Ameriky a Kanady.

Škandinávsky štýl sa najčastejšie zvykne spájať s minimalizmom. Ten sa stal trendom, ktorý v súčasnosti ovplyvňuje najmä mladšie generácie. Pomáha ľuďom zbavovať sa zbytočných vecí, ktoré v obytnom priestore zaberajú miesto. Oba tieto smery spája jednoduchosť a funkčnosť.

Ako kombinovať farby?

Interiér zariadený v škandinávskom štýle spoznáte podľa neutrálnej a upokojujúcej farebnej palety, ktorá býva zvyčajne doplnená o prírodné prvky. Svetlé farby podporujú pocit pokoja a efektívne presvetľujú priestor.

Využitie nájdu najmä tieto farby:

  • Biela: Biela farba alebo jemne krémová farba je základ k svetlým a vzdušným interiérom, ktoré sú typické pre škandinávsky štýl.
  • Sivá: Od jemnej mliečnej až po tmavú grafitovú, pridávajú hĺbku a zároveň pôsobia upokojujúco.
  • Prírodné tóny: Príroda je v škandinávskom štýle najväčším zdrojom inšpirácie. Preto sa často využívajú drevené odtiene, prírodné materiály a zemité farby.
  • Akcentové farby: Na drobné akcenty k bielej sa v škandinávskom interiéri používajú výraznejšie farby ako petrolejová modrá, hlboká zelená alebo korálová červená. 

Pri kombinovaní farieb je dôležité myslieť na ich primerané vyváženie. Cieľom je vytvoriť čistý, svetlý a upokojujúci priestor, ktorý odráža jednoduchosť a pokoj škandinávskeho života.

Myslite na detaily

Škandinávsky štýl je známy svojou jednoduchosťou, funkčnosťou a čistotou línií. Tieto charakteristické prvky sú inšpirované prírodným prostredím severských krajín a potrebou vytvárať teplé a útulné priestory v chladnejšej klíme. To sa odráža aj na nábytku, doplnkoch a celkovom dojme z interiéru.

Tie sú často minimalistické, no zároveň veľmi praktické. Podobne ako pri minimalizme, úložný priestor na zbytočné veci v takomto interiéri nenájdete. Každý kus nábytku má svoj účel a funkciu. Atmosféru tvorí pár bytových doplnkov, ako sú hrubé vlnené deky alebo kožušiny.

Jednotlivé povrchy v interiéri sú hlavne z dreva svetlých odtieňov ako borovica, dub alebo javor. Drevo je často kombinované s inými prírodnými materiálmi, ako sú kameň, vlna alebo bavlna. 

Na osvetlení záleží

V severských krajinách sú zimné mesiace charakteristické krátkymi dňami a dlhými nocami. Práve kvôli tomu severania v interiéroch osvetlením nešetria. Je pre nich dôležitým prvkom nielen z estetických dôvodov, ale aj kvôli praktickým potrebám.

Pocit veľkého a presvetleného priestoru vytvárajú okná, svetlé farby a otvorené miestnosti. Keď sa zotmie, na rad prichádza umelé osvetlenie, ktoré je väčšinou vyrobené z kovu, ktorý skvele dopĺňa minimalizmus a jednoduchosť dreva. 

 

Keď sa to má podariť

Ak vás zaujala jednoduchosť interiéru spojená s funkčnosťou, škandinávsky štýl zariadenia bytu je presne pre vás. Charakteristická paleta farieb, osvetlenie a prírodné materiály vytvárajú príjemnú atmosféru a pocit domova. Škandinávsky dizajn interiéru totiž kráča ruka v ruke s hygge – životným štýlom, ktorý stavia na pocitoch pohodlia, lásky, radosti a tepla.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["30331105","27074031","29297296","28453299","20870210"]}}