Vnútri stromov je stále živo – od koreňov až po posledný lístok v nich neustále prebiehajú fascinujúce procesy. Niet sa čomu čudovať, taký strom je totiž továrňou na výrobu cukru, dodávateľom kyslíka a prírodnou klimatizáciou v jednom.

Ako ďaleko dokáže strom dopraviť svojimi vnútornými kanálmi vodu? A ako presne funguje fotosyntéza? Poďme spoločne nahliadnuť dovnútra stromov. Dozviete sa, čo sa deje v jeho listoch, kmeni aj koreňoch.

Bez stromov by život na Zemi nebol možný

Stromy sú zelené elektrárne na výrobu kyslíka

Zatiaľ čo ľudia a zvieratá potrebujú na život kyslík a pri výdychu produkujú oxid uhličitý, stromy to majú opačne. Oxid uhličitý prijímajú a pomocou energie slnečného žiarenia a vody ho premieňajú na glukózu a kyslík. Glukózu alebo cukor strom potrebuje na tvorbu lipidov a bielkovín na svoj rast. Kyslík potom vzniká predovšetkým ako „odpadový produkt“ fotosyntézy.

Malú časť kyslíka stromy využijú, ale spotrebujú ho omnoho menej, než koľko ho vyrobia pri fotosyntéze. Nadbytok uvoľňujú do ovzdušia, odkiaľ ho dýchame my aj zvieratá. Fungujúci proces fotosyntézy je tak základným predpokladom na život na Zemi.

Ako to funguje v praxi? 25 metrov vysoký buk s korunou s priemerom 15 metrov vyprodukuje za hodinu viac ako 1,7 kilogramov kyslíka. To je zásoba pre 20 ľudí na celý deň.

Stromy pod mikroskopom

Ako stromy vyrábajú kyslík?

Keď si pod mikroskopom pozriete štruktúru listu, objavíte na jeho spodnej strane mnoho malých pórov, ktoré sa nazývajú stómy alebo prieduchy. Prieduchovou štrbinou stromy prijímajú oxid uhličitý, zároveň zabezpečuje aj odparovanie vody.

Oxid uhličitý prijatý prieduchmi listu sa dostáva do chloroplastov, kde sa stretáva so zeleným farbivom chlorofylom. Chlorofyl premieňa svetelnú energiu získanú zo slnka na biologicky spracovateľnú energiu. K tejto energii a oxidu uhličitému sa pridáva voda a dochádza k premene na glukózu. Z glukózy sa syntetizuje škrob, ktorý sa ukladá v listoch ako zdroj energie. Kyslík, ktorý pri tomto procese vzniká, so štrbinami prieduchov opäť uvoľňuje do ovzdušia.

Fotosyntéza je veľmi účinným procesom. Lesy len v samotnej strednej Európe pohltia z ovzdušia niekoľko desiatok miliónov ton oxidu uhličitého ročne.

Kmeňom prúdi miazga prenášajúca živiny rozpustené vo vode

Živiny prúdia kmeňom stromu

Zaujímavé procesy sa neodohrávajú iba v listoch. Pozrime sa teraz preto o niečo hlbšie. Na svoj rast strom potrebuje okrem sacharidov aj minerálne látky. Tie získava z vody, ktorá prúdi kmeňom z pôdy až do koruny. Taká cesta môže byť v jednom strome dlhá až 100 metrov. Voda sa potom odparuje prieduchmi listov. Dospelý buk uvoľní do svojho okolia až 500 litrov vody denne. Strom je teda veľká pumpa, ktorá neúnavne čerpá vodu z pôdy.

Stromy fungujú ako výkonné klimatizácie

Stromy ochladia vzduch až o niekoľko stupňov

Človek takisto ťaží z tohto kolobehu vody. Úctyhodný odparovací výkon stromov prispieva k ochladzovaniu vzduchu. To je zároveň dôvodom, prečo je v lese väčšinou o dosť chladnejšie. Podľa vedcov z holandskej Wageningenskej univerzity môže chladiaci výkon jedného stromu dosahovať 20 až 30 kW. Bežná klimatizácia má pritom výkon približne 2 kW.

V európskych pralesoch, ktoré tu stoja stáročia, môže byť počas leta vnútorná klíma dokonca až o 15 °C chladnejšia než v okolí.

Z opadaného lístia vzniká humus bohatý na minerálne látky

Korene čerpajú z pôdy dusík

Zaostrime teraz na to, čo sa deje pod zemou. Koreňmi prijíma strom z pôdy živiny. Tie vznikajú rozkladom opadaných listov alebo ďalších organických látok a na ich rozklade sa podieľajú huby a baktérie. Pritom sa vytvára vrstva humusu bohatá na minerálne látky. Pri daždi sa potom živiny vyplavia do pôdy, odkiaľ ich čerpajú korene stromov.

Rovnako ako všetky živé organizmy, aj strom potrebuje dusík – predovšetkým na tvorbu nových listov a ihličia. Zo vzduchu ho však získať nedokáže, čerpá ho preto svojimi koreňmi z pôdy. Zeminu zas obohacujú o dusík niektoré druhy pôdnych baktérií, ktoré majú schopnosť viazať dusík.

Poďte s nami sadiť stromy!

Chcete si užiť príjemný deň v lese a súčasne prispieť k jeho obnove? Pokiaľ áno, zapojte sa do akcie Sadenie stromov s BAUHAUS a zasaďte si jeden z pripravených stromčekov. Na mieste sa od správcov lesov dozviete aj to, ako sa sadenice na výsadbu pestujú, ako ich správne zasadiť a ako sa o nich následne starať. Pripravené je aj drobné občerstvenie. Účasť na akcii je bezplatná.

Stále máme voľné miesta! Neváhajte a vyplňte registračný formulár na skutecnestesti.cz

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre váš nákup","products":[]}}