Akumulátorové náradie

Vŕtanie a skrutkovanie bolo jedným z prvých uplatnení akumulátorov pri elektronáradí. Odvtedy sa etablovali aj nástroje na brúsenie a rezanie. Avšak práve v záhrade ukáže náradie s akumulátormi plne svoje výhody. Pretože kábel, ktorý napája motor prúdom, bol pri práci v záhrade často tým najväčším problémom: Okrem zníženia komfortu sa dal napájací kábel v prípade rezných nástrojov príliš rýchlo prerezať. Vyžínače, kosy, začisťovače okrajov trávnikov alebo elektrické nožnice na živý plot profitujú z bezkáblovej techniky. Vďaka výkonnej lítiovo-iónovej technológii už nie sú pre záhradkárov utópiou ani akumulátorové reťazové píly a s káblovými prístrojmi si môžu pomeriavať sily.


Návod

1. Bežné akumulátorové elektronáradie

Vŕtací skrutkovač predstavuje jedno z najdôležitejších náradí, pretože v domácnosti je vlastne stále čo vŕtať alebo skrutkovať. Niekedy sa musí pripevniť obraz na stenu, niekedy je to nová skriňa, ktorá sa musí zmontovať. Zároveň je, hoc len krátkodobo, požadovaný vysoký výkon – čo nie je problém ani pre akumulátorové kompaktné prístroje malých tvarov.

Pozor: Pre jednoduché kompaktné skrutkovače stačí jeden zdroj energie 3,6 voltu. Ak sa má navyše vŕtať, je akumulátor triedy 10,8 voltu tou správnou voľbou.

Dokonca aj pre prístroje, ktoré potrebujú dostatok silovej rezervy pre vysoký výkon a dlhé trvanie chodu (napríklad búracie kladivá alebo uhlové brúsky), dnes existujú výkonné akumulátory – lítiovo-iónové akumulátory (skrátene: Li-Ion).  Navyše sú relatívne ľahké (hmotnosť akumulátora môže byť pri rovnakom obsahu energie napríklad polovičná), a preto sa lepšie ovládajú. Navyše nedochádza k strate kapacity, ak sa opäť dobíjajú iba čiastočne vybité akumulátory. Ďalší kladný bod: Akumulátor si aj po dlhšom nepoužívaní udrží svoj nabitý stav.

Ďalšie praktické možnosti použitia pre prístroje s bezkáblovým napájaním sú napríklad lepiace tavné pištole alebo pracovné svietidlá s LED žiarovkami.

2. Akumulátorové záhradné náradie

Pristrihovanie živých plotov, odrezávanie vetví, vyžínanie a kosenie trávy – používanie akumulátorového náradia je zvlášť praktické v záhrade. Lebo určitým nebezpečenstvom pre používateľa je vždy kábel, ktorý sa dá napríklad pri kosení trávy príliš rýchlo prerezať. S akumulátorom je toto nebezpečenstvo zažehnané.

I výkonnosť moderných prístrojov si vedie dobre: Tak napríklad dosah akumulátorových kosačiek stačí na viac než 250 štvorcových metrov a robotické kosačky vybavia prácu rovno úplne samy.

S nožnicami na strihanie stromov môžete bez námahy orezávať aj hrubé vetvy. Nožnice na živý plot sú k dispozícii s rôznymi systémami nožov, a ďalej v niekoľkých výkonových triedach.

Tip

Indikátor nabitia

Práve pri novších lítiovo-iónových akumulátoroch dáva indikátor nabitia zmysel: Iba pri týchto akumulátoroch je možné do určitej miery správne interpretovať zvyškové nabitie.

Galéria

Pokiaľ sa akumulátor nevyužíva, stráca časom časť svojej akumulovanej energie. Pokiaľ svoje náradie s akumulátormi li-ion po nejakú dobu nepoužívate, uložte ho najlepšie pri 60-percentnom stave nabitia a teplote medzi 15 a 20° Celzia – potom je „strata energie“ najmenšia.

Ohybné skrutkovače sú malé, praktické, ľahké a variabilné, takže sa používajú prevažne na montážne práce. Rukoväť jednoducho v zadnej časti ohnite dole.

Pri každoročnom prerezávaní stromov prekáža kábel zbytočne – akumulátorové ručné píly sú praktické a s technológiou Li-Ion vysoko výkonné.

Existujú dokonca už aj reťazové píly s akumulátorovou prevádzkou.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["24881427","27777172"]}}