Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, prečo je pre väčšinu ľudí teplo z kachlí také príjemné? Je to z toho dôvodu, že rovnako ako pri slnečnom žiarení ide o sálavé teplo, čo je pre nás tým najprirodzenejším teplom. A sálavé teplo je dominantou predovšetkým akumulačných kachlí. Tie navyše poskytujú trvalý a nekolísavý výkon – a táto kombinácia je na docielenie domácej pohody takmer neprekonateľná.

Technika akumulačného kúrenia nie je pre ľudstvo žiadnou novinkou, jej história siaha späť naprieč tisícročiami. V minulosti sa, samozrejme, používali iné materiály, napríklad prírodný kameň. Podstata však zostáva stále rovnaká – dosiahnuť, aby sa teplo do priestoru dostávalo sálaním. Sálavé teplo sa totiž považuje za najzdravší spôsob vykurovania.

Základom fungovania kachlí s akumulačnou masou sú horúce spaliny odovzdávajúce teplo do šamotových tvaroviek umiestnených medzi ohniskom a vonkajším plášťom kachlí, kde sa teplo akumuluje. Naakumulované teplo sa z masy pozvoľna uvoľňuje sálaním do plášťa kachlí a ďalej do miestnosti. Pokiaľ napríklad kúrite večer, budú kachle následne krásne sálať celú noc.

Výhody kachlí s akumulačnou masou

  • Sálavé teplo znižuje prúdenie horúceho vzduchu, vďaka čomu sa v miestnosti omnoho menej víri prach.  
  • Neznižujú vlhkosť vzduchu, pretože sálavé teplo vzduch nevysušuje.
  • Pokiaľ ide o životnosť akumulačných kachlí, hovoríme rádovo o desaťročiach!
  • Pri vykurovaní dostatočne vysušeným drevom sa okrem toho znižuje aj frekvencia vyberania popola.
  • V porovnaní s obyčajnými krbovými kachľami majú menšie nároky na obsluhu, spotrebujú menej dreva a po vyhasnutí ohňa nenastáva náhle zníženie teploty v interiéru.
  • Vďaka rozloženiu výkonu kachlí na dlhší čas je možné kachle s akumulačnou masou inštalovať aj v moderných zateplených domoch s nízkymi tepelnými stratami.

Akumulačné kachle, samozrejme, potrebujú trochu času, než sa nahrejú, zato však výborne a po dlhý čas hromadia teplo. Vďaka dlhšej dobe nahrievania zároveň miestnosť nie je hneď prehriata ako v prípade teplovzdušných kachlí (a to ani v zateplených domoch). Kachle s akumulačnou masou sú preto výborné do trvalo obývaných domov či iných priestorov, kde predstavujú obrovskú úsporu energie. Spotreba dreva je totiž pre svoju vysokú účinnosť nižšia a v praxi to potom vyzerá tak, že po roztopení sa do kachlí prikladá už len minimálne.

V našom sortimente nájdete kachle a krbové vložky, ku ktorým je možné dokúpiť súpravu akumulačnej masy. Tá sa jednoducho naukladá na korpus kachlí okolo dymovodu a v priebehu niekoľkých minút tak z klasických kachlí alebo krbovej vložky vytvoríte akumulačný krb so všetkými jeho výhodami.

Akumulačné tvarovky:

  • ABX Akumulačná tvarovka pre Trollvik
  • ABX Akumulačná tvarovka pre Cardiff

Prelistovať aktuálny katalóg Kachle a vykurovanie

Pri rozhodovaní, či sú kachle s akumulačnou masou vhodné pre váš domov, musí mať, samozrejme, hlavné slovo kominár. Pokiaľ rozhodne, že je všetko v poriadku, zapojiť kachle už môže ktokoľvek. Kominár však potom ešte musí vykonať revíziu. Pokiaľ sa chystáte presťahovať, kachle môžu ísť bez problémov s vami – potrebné je len zistiť, či možno kachle zapojiť do nového komína. Pokiaľ áno, stačí ich len odpojiť a previesť. Obavy, že kachle, ktoré už raz boli zabudované, nemožno použiť nikde inde, sú našťastie neopodstatnené.

Ako sme už spomenuli v úvode článku, vykurovanie s akumuláciou energie nie je nič nové. Funguje už storočia a fungovať bude i dlho po nás. Aj v dnešnej dobe je vďaka nesporným výhodám stále populárnejšie vďaka tomu, že ho možno dobre skĺbiť s moderným štýlom života. Naši predkovia po generácie prehlbovali vedomosti o akumulačnom vykurovaní, bola by škoda ich znalosti nevyužiť.