Záhradný domček môžete využiť nielen na uskladnenie záhradného náradia, techniky či nábytku, ale aj ako menšiu dielňu, letnú pracovňu alebo miesto na relax. Poradíme vám, aké typy záhradných domčekov existujú a ako si spomedzi nich vybrať.

Na mnohých záhradách dnes stojí menší domček z dreva, plechu alebo plastu. Najčastejšie slúži na uskladnenie záhradného nábytku, kosačiek na trávu, záhradného náčinia, grilov a ďalšieho vybavenia na záhradu. Niektorí majitelia pozemkov využívajú záhradný domček aj ako miesto na odpočinok a rekreáciu. Domčeky na záhrade sú takisto obľúbeným úkrytom menších detí.

Možností využitia záhradných domčekov je mnoho. Pokiaľ práve uvažujete o jeho kúpe, snažte sa najskôr zodpovedať si otázku, na čo presne ho budete využívať. Na uskladnenie bežného záhradného náčinia obvykle bohato postačí malý domček, na občasné prespanie na záhrade však budete potrebovať omnoho viac vnútorného priestoru. Domčeku nezabudnite na pozemku vybrať vhodné miesto.

Aký veľký záhradný domček zvoliť?

Podlahová plocha do 6 m2

Najmenšie záhradné domčeky slúžia predovšetkým na uskladnenie záhradného vybavenia. S obľubou sa využívajú v záhradách rodinných domov. Tieto domčeky majú jednoduchú konštrukciu a ľahko ich zostavíte svojpomocne.

Podlahová plocha od 6 do 12 m2

Väčšie záhradné domčeky poskytujú okrem priestoru na uskladnenie základného záhradného vybavenia a najrôznejšieho náčinia aj úkryt pri nepriaznivom počasí. S týmito domčekmi sa stretnete ako v záhradách rodinných domov, tak napríklad v záhradkárskych kolóniách.

Podlahová plocha viac než 12 m2

Veľký záhradný domček možno využiť aj na odpočinok alebo občasné prenocovanie v prírode. Niektorí ľudia ho napríklad využívajú tiež ako dielňu, pracovňu alebo domácu saunu. Veľmi praktické sú domčeky so zastrešenou prístavbou, ktorá ponúka príjemné posedenie aj počas nepriaznivého počasia.

Záhradné domčeky z dreva

Drevené záhradné domčeky najlepšie zapadnú do okolitej prírody. Vyrobené sú najčastejšie zo smrekového alebo borovicového dreva. Vonkajší vzhľad domčeka môžete jednoducho prispôsobiť svojmu vkusu vhodným vrchným náterom. Pokiaľ sa budete o záhradný domček správne starať, bude vám slúžiť desiatky rokov.

Drevené záhradné domčeky sú dostupné v rôznych prevedeniach a rozmeroch. K dispozícii sú domčeky štvorcového aj obdĺžnikového pôdorysu, s plochou alebo šikmou strechou či s presklenými oknami a dverami. Rozdielna je u ponúkaných záhradných domčekov aj hrúbka stien (pozn. obvykle od 19 až do 44 mm).

Pri výbere záhradného domčeka sa zaujímajte o to, akým spôsobom je drevo ošetrené a či je súčasťou dodávky podlaha a strešná krytina. Počítať je potrebné aj s prípravou podkladu pod záhradným domčekom.

Drevené záhradné domčeky sú dodávané v rozloženom stave. Podľa návodu jednoducho zložíte jednotlivé diely domčeka. Pokiaľ si na zostavenie záhradného domčeka netrúfate, môžete využiť službu Montážny servis BAUHAUS.

TIP: Pozrite si aktuálnu ponuku príslušenstva k záhradným domčekom.  

{"vsf-products-list":{"title":"Vyberajte z ponuky dreven\u00fdch dom\u010dekov","products":["22062730","26532040","20423933","20602565"]}}

Plechové a plastové záhradné domčeky

Záhradné domčeky môžu byť aj z plechu alebo plastu. Rovnako ako pri drevených domčekoch sú k dispozícii v mnohých variantoch a rozmeroch. Plechové záhradné domčeky veľmi dobre odolávajú poveternostným vplyvom a sú ideálne predovšetkým na uloženie záhradnej techniky a náčinia alebo športových potrieb. Veľké kovové domčeky možno využiť aj ako domácu dielňu.

Plastové záhradné domčeky slúžia predovšetkým na ukladanie záhradného vybavenia. Tieto domčeky sú nenáročné na údržbu a vďaka nízkej hmotnosti sa s nimi veľmi dobre manipuluje. Na zabezpečenie dostatočnej stability disponujú niektoré modely oceľovou konštrukciou. Nevýhodou plastových záhradných domčekov je vyššia nákupná cena.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["21786888"]}}