Z mnohých kuchýň už možno cítiť vôňu koláčov, domácnosťami sa rozliehajú tóny kolied a konáriky stromov sú ráno obalené námrazou. Znamená to jediné – Vianoce sú už za rohom. A pretože práve vianočný stromček k sviatkom neodmysliteľne patrí, prinášame vám krátky návod, v ktorom sa dozviete všetko, čo potrebujete pred jeho nákupom vedieť.

Nákup kvalitného stromčeka sa oplatí

Pokiaľ chcete, aby vám vianočný stromček robil radosť až do Troch kráľov, kedy už prichádza čas na jeho odzdobenie, je potrebné myslieť nielen na spôsob jeho skrášlenia, ale aj na kvalitu stromčeka samotného. Vždy sa preto spýtajte svojho odborného predajcu na to, odkiaľ daný kus pochádza, v akých podmienkach bol pestovaný a či pri tom neboli používané chemické postreky.

V neposlednom rade sa uistite, že stromček bol po jeho vyrúbaní skladovaný v chlade. Len takéto stromčeky sú totiž skutočne odolné, čo znamená, že nebudete musieť mať strach z toho, že do Silvestra z neho zostane len holý pahýľ bez ihličia.

Ako vybrať ten správny kúsok

Pred samotným nákupom si dobre premyslite, či je vaším favoritom smrek, borovica alebo jedľa. Tieto tri druhy sú v našich končinách najbežnejšie. 

Vďaka svojim vlastnostiam je veľmi obľúbená dánska jedľa Nordmann. Nielenže má husté vetvy a ihličie, ale predovšetkým sa v porovnaní s ostatnými druhmi lepšie vyrovnáva s teplotnou zmenou pri prechode z vonkajšieho prostredia do bytu. Rovnako zvážte, aký veľký stromček bude pre váš interiér ideálny, a to pokiaľ ide o jeho výšku, ale aj šírku. Je potrebné počítať aj s tým, že vetvy stromu časom mierne klesnú a začnú zaberať viac priestoru.

Teraz už prichádza na rad to najdôležitejšie – výber konkrétneho vianočného stromčeka. Zdravý kus spoznáte podľa zeleného ihličia a peknej vône, ale určite vezmite do úvahy aj estetickú stránku. Skontrolujte, či je kmeň stromčeka skutočne rovný a vetvičky nie sú polámané. Na záver sa ešte uistite, že na kmeni nie je olúpaná kôra, bez nej by totiž stromček nebol schopný dobre prijímať vodu. Pamätajte na to, že pokiaľ máte radi bohato ozdobený stromček, je lepšie vybrať taký, ktorý nie je príliš hustý. Uľahčíte si tým zdobenie a stromček nebude pôsobiť preplnený.

{"vsf-products-list":{"title":"Rezan\u00e9 d\u00e1nske jedle","products":["78972470","78972489","78924028","79045384","78972090","78924000"]}}

Prevoz stromčeka

Vybrali ste si stromček, ktorý vám bude robiť počas Vianoc radosť? Teraz už zostáva len zabalenie a preprava domov.

Pokiaľ je to potrebné, nechajte si ešte pred odjazdom zrezať pätu kmeňa tak, aby sa dobre vošiel do vášho stojana. Následne vám predajca stromček zabalí do sieťky, vďaka ktorej s ním bude možné omnoho lepšie manipulovať. Aby ste sa uistili, že vám v aute po stromčeku nezostane živica alebo ihličie, odporúčame nechať ho ešte navyše zabaliť do igelitovej fólie.

Podľa dĺžky stromčeka a možností vášho auta je možná preprava vnútri aj na strešných nosičoch. Pri vonkajšom prevoze uviažte stromček kmeňom dopredu, aby cestou vietor zbytočne nepolámal vetvičky. Po príjazde domov stromček vyberte z igelitovej fólie, aby sa nezaparil a umiestnite ho vo vonkajšom prostredí do vedierka s vodou. Pokiaľ je to možné, zrežte kmeň o pár centimetrov. Vďaka tomu bude lepšie prijímať vodu a zostane až do Štedrého dňa krásny a svieži.

{"vsf-page-link":{"page-id":405}}
{"vsf-page-link":{"page-id":406}}