Voľba kompresora nie je žiadna veda, ale neradno ju ani podceňovať. Vyžaduje starostlivé posúdenie množstva faktorov, ktoré majú priamy vplyv na výslednú efektivitu prístroja. Pri správnom výbere však môžete kompresor využiť pri mnohých činnostiach. V našom článku vám jednotlivé typy kompresorov, ich funkcie aj použitie prehľadne predstavíme.

Typy vzduchových kompresorov

Nie je kompresor ako kompresor. Jednotlivé typy a modely sa líšia predovšetkým princípom fungovania, výkonom či prevádzkovým tlakom. Viete, ako fungujú jednotlivé typy kompresorov?

1. Piestové kompresory

Fungujú vďaka posunu piestov vo valcoch za pomoci ojnice a kľukového hriadeľa. Piestové kompresory sa podľa spôsobu prevádzky delia na:

  • Olejové kompresory – hladkú prevádzku zabezpečuje priebežné premazávanie valcov olejom. Ich pravidelná kontrola je nevyhnutá na obmedzenie vzniku porúch a zabezpečenie dlhej životnosti zariadenia. Výhodou je univerzálnosť použitia, nevýhodami môže byť hlučnosť a olejové pary uvoľňujúce sa do stlačeného vzduchu.
  • Bezolejové kompresory – k prevádzke nepotrebujú olejovú nádrž. Povrch valca je ošetrený samomazacou kĺzavou vrstvou s vysokou tepelnou odolnosťou. Výhodou je absencia olejových pár, nevýhodou môže byť kratšia životnosť prístroja.

2. Aku kompresory

Aj pri kompaktných rozmeroch môžu akumulátorové kompresory dosahovať prevádzkový tlak až 8 barov. Výhodou je prevádzka bez nutnosti pripojenia do elektriny. Hodia sa tiež aj ako kompresor do auta. Mínusom môže byť obmedzené využitie vzhľadom na čas prevádzky na jedno nabitie.

Ako vybrať vhodný kompresor?

Jedným z hlavných parametrov je plánované využitie. Na prácu doma v garáži je optimálnou voľbou piestový olejový alebo bezolejový kompresor. Vyššie vyťaženie, napríklad v autoservisoch, vyžaduje vyšší výkon. Využívajú sa preto výkonné piestové olejové kompresory. V potravinárskom priemysle, zdravotníctve a farmácii sú potrebné bezolejové piestové kompresory. Dôvodom je obmedzenie kontaminácie stlačeného vzduchu olejovými časticami. Na občasné a cestovné využitie je zas ideálnym pomocníkom akumulátorový kompresor.

So zreteľom na účel použitia kompresora je vhodné pri výbere vziať do úvahy aj ďalšie kľúčové parametre:

  • Výkon a počet otáčok motora
  • Napätie a príkon
  • Objem nádoby na stlačený vzduch, tzv. vzdušníku
  • Prevádzkový a maximálny tlak

Použitie kompresorov doma, v garáži a dielni

Kompresory zďaleka neslúžia len na nafukovanie. V domácich aj profesionálnych dielňach zastúpia prácu hneď niekoľkých prístrojov. Pripojením náradia na stlačený vzduch s kompresorom jednoducho zvládnete povoľovanie a uťahovanie skrutiek kolies pri prezúvaní pneumatík, vŕtaní, skrutkovaní, ofukovaní a čistení aj veľmi ťažko prístupných miest či pri maliarskych prácach. Výnimkou nie je ani jemná technika airbrush.

 

Podľa druhu práce voľte rovnako vhodnú tlakovú hadicu. Húževnatosťou vynikajú predovšetkým špirálové vzduchové hadice. Po použití sa samy zvinú späť do pôvodnej podoby a v dielni vám nebudú zbytočne prekážať.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["29243402","20455699","22152330","20127952","28543233"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":418}}