Vyskúšajte v lete niečo nové – paddleboarding vás pohltí! Tento vodný šport je skvelý na posilnenie svalov, tréning balansu aj neobvyklé zážitky. Výber paddleboardu pre začiatočníka má však svoje špecifiká. Na ktoré parametre sa zamerať? V čom spočíva údržba paddleboardu? Nielen to vám prezradí nasledujúci článok

Nie je paddleboard ako paddleboard

Paddleboard sa označuje aj skratkou SUP board, ktorá pochádza z anglického Stand-Up-Paddle boarding. Ako už názov napovedá, ide o typ dosky určenej na pádlovanie v stoji po najrôznejších vodných plochách: od jazera cez rieky a prímorské oblasti až po naše slovenské rybníky a zatopené lomy.

 

Kľúčové je zvoliť paddleboard zodpovedajúci potrebám „terénu” aj schopnostiam používateľa. Jednotlivé druhy sa líšia dizajnom, rozmermi a materiálom. Tvar a tuhosť paddleboardu sú prispôsobené konkrétnej vodnej ploche. Pokiaľ sa pýtate, ako vybrať paddleboard, je najskôr potrebné zoznámiť sa s jeho typmi:

  • All-around paddleboard – jeho výhodou je stabilita aj jednoduchá ovládateľnosť. Je vhodný pre začiatočníkov a rekreačný paddleboarding na najrôznejších vodných plochách.
  • Touring paddleboard – má odolnú a špeciálne tvarovanú konštrukciu navrhnutú na svižnú jazdu na väčšie vzdialenosti. Býva užší a dlhší než all-around paddleboardy. Na ovládanie sú potrebné určité skúseností.
  • Surf paddleboard – je kratší a širší, čo zabezpečuje stabilitu a jednoduchšie manévrovanie. Primárne je určený na paddleboarding na vlnách.
  • Race paddleboard – vyniká úzkou a dlhšou konštrukciou znižujúcou odpor vody. Jazda je rýchla, avšak pre začiatočníka môže byť tento board menej stabilný.

Rovnováhu vám potom pomôže udržať špeciálne pádlo na paddleboard. A keď sa už budete na paddleboarde cítiť istejšie, môžete využiť aj prídavný motor, ktorý k paddleboardom AQUA MARINA jednoducho nainštalujete namiesto zadnej plutvy

Nezabudnite ani na ďalšie kľúčové parametre

Pokiaľ viete, aký typ paddleboardu zvoliť, je čas pozrieť sa aj na ďalšie parametre. Pri voľbe SUP boardu zohrávajú veľkú úlohu. Aké sú to?

  1. Nosnosť – paddleboard musí uniesť vašu váhu aj dodatočné zaťaženie, napr. vodotesný batoh na paddleboard. Väčšina all-around paddleboardov má nosnosť okolo 100 kg.
  2. Rozmery – majú vplyv na stabilitu a ovládateľnosť. Pre začiatočníkov sa odporúčajú širšie a dlhšie paddleboardy – cca 305 – 366 cm na dĺžku a 76 – 86 cm na šírku.
  3. Materiály – pri nafukovacích paddleboardoch najčastejšie ide o ľahké a odolné PVC nenáročné na údržbu. SUP boardy však bývajú vyrobené aj z polyetylénu alebo epoxidovej živice. Tieto pevné dosky preferujú pokročilí paddleboarderi.
  4. Tuhosť – zabezpečuje stabilitu boardu, jeho odolnosť, ovládateľnosť a rýchlosť. Paddleboard s vyššou tuhosťou je pre začiatočníkov ideálny.

O paddleboard je potrebné sa starať

Po sezóne aj počas nej je vhodná kompletná údržba paddleboardu. Objaviť sa môže prasklina či prederavenie plášťa. Nafukovací paddleboard býva vybavený opravnou lepiacou súpravou. Defekt pevného paddleboardu vyžaduje profesionálny servis.

Po každom použití paddleboard opláchnite vodou – zbavte ho nečistôt, piesku a prípadne aj soli z morskej vody. Pre plášť SUP boardu nie je ideálne ani silné slnko a UV žiarenie. Povrch možno chrániť ochrannými sprejmi a voskami. Paddleboard po sezóne dobre uskladnite. Ideálne je miesto, kde bude chránený pred nepriazňou počasia a nízkymi teplotami.

A to je na začiatok všetko! Už viete, po akom paddleboarde siahnete? Vďaka vhodnému výberu a dobrej starostlivosti sa môžete tešiť na skutočne jedinečnú vodnú zábavu.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["28539560","30318384","28789815","27212752"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":462}}
{"vsf-page-link":{"page-id":491}}