Osvetlenie, či už interiérové alebo exteriérové, zastáva v našich domovoch bezpečnostnú a praktickú funkciu. Vhodne zvolené vonkajšie osvetlenie však môže do záhrady vniesť aj punc luxusu a estetiky. Na čo sa pri výbere osvetlenia na záhradu zamerať a čo zohľadniť? Z akých typov záhradného osvetlenia možno vyberať? Na nasledujúcich riadkoch vám prezradíme užitočné rady a tipy, ako zvoliť dokonalé záhradné exteriérové osvetlenie. Vytvorenie príjemnej atmosféry na večerné posedenie a relaxáciu s nami bude hračka.

Typy záhradného exteriérového osvetlenia

Záhradné osvetlenie môžete prispôsobiť nielen vašim potrebám na osvetlenie konkrétnych zákutí záhrady, ale aj jej štýlu. Vonkajšie osvetlenie totiž môžete nájsť v rôznych prevedeniach a dizajnoch. Na svoje si tak prídu nadšení minimalisti aj milovníci elegantnejších línií.

Zvoliť môžete napríklad vonkajšie LED osvetlenie so senzorom, ktoré je nielen úsporné, ale aj praktické. Obľúbené je klasické vonkajšie osvetlenie na stenu. Nech už si teda vaša záhrada alebo terasa vyžadujú akékoľvek nasvietenie, s voľbou vám pomôžeme. Pri výbere sa vám otvára veľmi široká škála typov svietidiel:

  1. Stĺpikové svietidlá a osvetlenie ciest – možno s nimi orámovať vstupné cesty, terasy alebo záhony. Pôsobia tiež ako dizajnový prvok dodávajúci záhrade moderný štýl.
  2. Solárne svietidlá – solárne osvetlenie nevyžaduje pripojenie k elektrickej sieti a umožňuje flexibilné umiestnenie vo vašej záhrade. Ako bonus solárne svietidlá šetria energiu. Využiť ich môžete aj v záhonoch či na skalkách.
  3. Vonkajšie nástenné osvetlenie s pohybovým senzorom – praktické riešenie osvetlenia terás, pergol aj rôznych predsiení.
  4. Systémy záhradného osvetlenia – tento typ vonkajšieho osvetlenia je vhodný na subtílnejšie nasvietenie detailov záhrady a rozsiahlejších plôch. Vďaka svetelným reťaziam možno napríklad jasne ohraničiť líniu chodníkov či záhonov.
  5. Vonkajšie bodové osvetlenie – je ideálnym a efektným prvkom na zvýraznenie najrôznejších zákutí a prvkov záhrady. S bodovým osvetlením záhrady podčiarknete každý jej detail.
  6. Vonkajšie závesné osvetlenie – dodá záhrade eleganciu a útulnú atmosféru. Vďaka mnohých prevedeniam a dizajnom sa bude vynímať predovšetkým na terase či pergole.

Plán umiestnenia osvetlenia vám napovie

Výber vhodných osvetľovacích prvkov však nie je to jediné, čo je pri voľbe záhradného osvetlenia potrebné zvážiť. Dôležité sú tiež aspekty energetickej spotreby. Vzhľadom na umiestnenie vonku, kde je potrebné počítať aj s nepriazňou počasia a vlhkosťou, voľte rovnako vhodný stupeň IP krytia. A čo ďalej? Nemenej podstatný je tiež plán!

Myslite na to, že kombinácia rôznych typov osvetlenia a ich starostlivé rozmiestnenie môže vytvoriť zaujímavú a pôsobivú atmosféru. Nepodceňte ani farbu svetla či jeho intenzitu. Nechajte sa inšpirovať svojím štýlom a preferenciami a vyberte také osvetlenie, ktoré bude ladiť s celkovým dizajnom vašej záhrady. Správne zvolené záhradné osvetlenie jej prednosti ešte o niečo pozdvihne.

 

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["27811715","28113797","25158647","27885640","27697650"]}}