Vo výbave nechýba žiadnemu majstrovi či remeselníkovi a práca s ňou ide jedna báseň. Aku vŕtačka má vďaka svojej mobilnosti a praktickému použitiu popri bežným vŕtačkám rozhodne čo ponúknuť. Či už sa teda chystáte na menšie opravy, alebo pokojne rozsiahlejší renovačný projekt domu, tento článok vám s výberom vhodnej aku vŕtačky pomôže. Aké kľúčové faktory zvážiť a čím sa od seba jednotlivé modely vlastne líšia? Tu je našich 5 BAUHAUS tipov!

1. Zvoľte vhodný typ aku vŕtačky

Nie je vŕtačka ako vŕtačka. A v prípade tých akumulátorových toto pravidlo platí dvojnásobne. Model od modelu sa môže líšiť nielen výkonom, ale aj veľkosťou, napätím, rýchlosťou otáčok či výdržou akumulátora. Pred tým, než sa však vrhnete na výber aku vŕtačky podľa týchto parametrov, je potrebné vybrať správny typ. Ten voľte podľa vašich požiadaviek a najmä zamýšľaného využitia. V základe môžete vyberať z 3 typov:

  • Aku vŕtačka – jedná sa o univerzálny typ využiteľný pri domácich projektoch aj profesionálnych remeselných prácach. Hodí sa ako na vŕtanie, tak na skrutkovanie. Rýchlosť otáčok sa obvykle pohybuje od 500 do 2000 ot/ min.
  • Aku vŕtačka s príklepom – je vhodná na náročnejšie práce a vŕtanie do tvrdých materiálov – tehál, betónu alebo tiež kameňa. Príklepová vŕtačka disponuje veľmi vysokým výkonom aj výdržou batérie.
  • Aku skrutkovač – presnejšie povedané aku vŕtací skrutkovač je vhodný pre rôzne úkony. Od vŕtania do dreva a kovu až po montážne práce. Výhodou je možnosť nastaviteľnej úrovne krútiaceho momentu.

2. Zamerajte sa na rýchlosť otáčok a nastavenie

Klasické aku vŕtačky majú obvykle dva stupne rýchlosti – nižšie na vŕtanie a vyššie na skrutkovanie. Niektoré modely vŕtačiek či aku vŕtacích skrutkovačov však majú rýchlostných stupňov viac. Umožňujú tak lepšiu kontrolu nad prácou a prispôsobenie sily podľa konkrétneho materiálu. Nemenej dôležitá je tiež možnosť nastavenia smeru otáčania – dopredu či dozadu.

3. Napätie a kapacita batérie sú kľúčové

Aku náradie je svojim výkonom špecifické hneď z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je fakt, že napätie batérie určuje jeho výkon. S vyšším napätím sa zvyšuje výkon aku vŕtačky, a teda aj jej schopnosť zvládnuť náročnejšie úlohy. Výkon sa tak obvykle pohybuje okolo 12 až 24 V.

Rovnaký princíp je možné aplikovať aj na kapacitu batérie. Tu platí, čím vyššia kapacita, tým vyššia výdrž, ale aj váha náradia. Kapacita batérie pri aku vŕtačiek sa pohybuje medzi 1,5-5Ah. Je tiež dobré zvážiť, ako často budete vŕtačku využívať. Pre pohodlnú prácu je vhodné zaobstarať si náhradný akumulátor.

4. Komfort pri práci je zásadný – ergonómiu nepodceňujte

Ergonómia pri práci s ručným elektrickým náradím zohráva kľúčovú úlohu. Jedine so správne tvarovaným úchopom a celkovým dizajnom vŕtačky prispôsobeným praktickému používaniu bude aj dlhodobá práca komfortná. Uvítate napríklad pogumované rukoväte, ktoré prispievajú k lepšiemu úchopu a zníženiu vibrácií. Dôležitým faktorom je aj hmotnosť náradia.

5. Príslušenstvo, ktoré sa hodí

Rad aku vŕtačiek je dodávaný v sade obsahujúcej náhradný akumulátor či základné príslušenstvo na vŕtanie – najčastejšie skrutkovacie bity, vrtáky alebo ďalšie nástavce. Pri výbere preto zvážte, aké príslušenstvo využijete. Pri občasnom používaní sa vám bude skôr hodiť sada bitov než náhradná batéria. Siahnuť však môžete aj po niektorej z kompletných sád. A nakoniec, vo výbave nemôže chýbať ani nabíjačka na aku vŕtačku.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["28925734","26610654","25278439","28527963","27491746"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":491}}
{"vsf-page-link":{"page-id":418}}