Skleník ponúka nekonečné možnosti pestovania celého spektra plodín. Od zeleniny a byliniek, cez niektoré tropické ovocie až po kvetiny. Či je už skleník veľký alebo malý, v každom prípade je potrebné dôkladne ho usporiadať. Netušíte, čo kam patrí alebo ktoré druhy rastlín možno pestovať spoločne? Poradíme vám, na čo sa zamerať.

Rozmyslite si, čo budete v skleníku pestovať

Ideálne podmienky na pestovanie, ktoré skleníky a fóliovníky poskytujú, vyzývajú na pestovanie mnohých rastlín. Rôzne druhy plodín, zeleniny či kvetín majú síce tiež rôzne požiadavky na starostlivosť a rast, to však nebráni ich súbežnému pestovaniu. Jeden skleník vám tak bude stačiť aj na skutočne pestrú škálu druhov. 

Existuje niekoľko zásad, ktoré sa oplatí poznať. Zamerajte sa predovšetkým na druh zeleniny či iných rastlín, ktoré sa chystáte posadiť. Čisto z praktického pohľadu ide o to, že niektoré rastliny potrebujú viac miesta. V prípade, že by nemali priestor na rast, dochádzalo by k deformáciám rastlín aj ich plodov. Zároveň by si tiež mohli navzájom uberať živiny z pôdy.

A čo sa dá pestovať v skleníku? Zoznam by bol skutočne dlhý. Zmieniť môžeme aspoň tie najčastejšie druhy zeleniny:

  • Papriky – kapie, kozie rohy, chilli papričky a ďalšie odrody
  • Šalátové uhorky
  • Paradajky – od kríčkových, cez cherry, až po obrie, tzv. “mäsité paradajky”
  • Kaleráby
  • Šaláty
  • Reďkvičky
  • Bylinky a omnoho viac

Vytvorte si plán

Rozvrhnutie a správne usporiadanie skleníka je kľúčom k bohatej úrode. Či už ste začiatočník alebo skúsený záhradník, vysádzanie rastlín v skleníku môže byť niekedy trochu hlavolam. Vytvorte si malý ťaháčik – výsadbu jednotlivých druhov rastlín aj podobu a usporiadanie skleníka si zakreslite do jednoduchého plánu. Vďaka tomu využijete priestor v skleníku skutočne naplno a efektívne.

A ako teda sklenený alebo polykarbonátový skleník usporiadať? Riaďte sa vždy jeho celkovou rozlohou. Mini skleník na balkón bude, samozrejme, vyžadovať úplne iné usporiadanie v porovnaní s veľkým záhradným skleníkom. Tu býva najpraktickejším tvarom záhonov písmeno “U”. Získate tak 2 dlhé záhony, kolmo jeden kratší a v priestore medzi záhonmi cestičku. To vám umožní rozdeliť rastliny podľa ich špecifických požiadaviek na pestovanie.

Rastliny, ktoré potrebujú viac slnečného svetla umiestnite na južnú stranu skleníka. Naopak rastliny preferujúce tieň, ako sú napríklad šaláty alebo špenát, umiestnite smerom na sever.

Niektoré rastliny majú podobné nároky na množstvo vody a živín, tie umiestnite k sebe. Napr. paradajky a bazalka si vzájomne prospievajú, pretože bazalka môže pomôcť odháňať škodcov paradajok a zvýrazniť ich chuť. Podobne môže koriander pomôcť chrániť pred škodcami uhorky. Petržlen prispieva k rastu papriky. Iné rastliny si však konkurujú o vodu a živiny, napr. uhorky a reďkovky, takže by ste ich mali dávať viac od seba. Brokolica môže vypúšťať látky negatívne ovplyvňujúce rast paradajok. Podobne pôsobia aj zemiaky na rast papriky.

Záleží aj na veľkosti rastlín. Všeobecne platí, že rastliny, ktoré potrebujú na rast viac priestoru, sa vysádzajú na okraj skleníka. Menšie rastliny sa umiestňujú bližšie k centru. Paradajky napríklad vyžadujú prísun vzduchu a dostatok priestoru. V záhone by ste ich preto mali umiestniť blízko ku vchode či oknám skleníka. Ideálne je zasadenie na vnútorný okraj záhonu pri stredovej cestičke. Za paradajkami vám tak vznikne priestor, ktorý využijete na výsadbu drobnejších odrôd zeleniny. Spravidla sa tam hodia napríklad šaláty, reďkvičky, kaleráby alebo jarná cibuľka. Šalátové uhorky si vyžadujú priestor na rast. Ten je im potrebné dopriať a do ich blízkosti radšej nič ďalšie nevysádzať. Podobne sú na tom papriky.

A pokiaľ vám aj po vysadení všetkých rastlín zostane v skleníku priestor, môžete ho vyplniť bylinkami ako pažítka, bazalka či šalvia. Priestor pri strope skleníka sa dá využiť aj na prevísajúce kvetiny alebo najrôznejšie závesné koše a organizéry na drobné záhradné náradie

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["25036813","26331195","25036725","23067783"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":422}}
{"vsf-page-link":{"page-id":425}}