Farebnosť interiéru vplýva na atmosféru priestoru, v ktorom žijeme či pracujeme. Farby môžu ovplyvniť našu náladu či výkon. Prečítajte si, ako s nimi pracovať pri zariaďovaní vášho domova.

Zvoľte si svoj štýl

Predtým, ako začnete maľovať steny alebo kupovať pestrofarebný nábytok, si premyslite, v akom štýle bude zariadený váš interiér.

Ako na to?  

 • Poraďte sa s interiérovým dizajnérom alebo si prečítajte časopisy a knihy o interiérovom dizajne.
 • Inšpirujte sa na našom Pintereste, kde pre vás pravidelne ukladáme fotografie rôznych dizajnových interiérov.
 • Využite vzorkovníky farieb či poradenstvo od odborníkov na našej predajni.

Studené alebo teplé farby?

K interiérovému štýlu, ktorý ste si vybrali je dôležité zvoliť vhodné farby. Pri tomto kroku vám pomôže ich psychológia – teda to, ako vplývajú na naše pocity a vnímanie. 

V základnom delení rozlišujeme teplé, studené a neutrálne odtiene. Ich kombinácia vám pomôže vytvoriť vyvážený a harmonický vzhľad pre pohodlie a estetický dojem v priestore.

Použitím neutrálnych farieb nič nepokazíte  – neutrálnych, znamená tých, ktoré sa nachádzajú uprostred farebného spektra. Ľahko sa dopĺňajú s výraznými farbami a pôsobia harmonicky. Príkladom sú odtiene bielej, sivej alebo hnedej.

Teplé farby

 • prirodzene otepľujú priestor a navodzujú príjemnú atmosféru
 • podnecujú aktivitu, a preto sa hodia najmä do pracovní a miest určených na spoločenské aktivity
 • sú vhodné do miestností orientovaných na sever alebo západ
  patria sem napríklad odtiene červenej, oranžovej, žltej a hnedej

Studené farby

 • zvýrazňujú účel priestoru a jeho triezvosť
 • hodia sa do miestností na južnej a východnej strane
 • sú vhodné do miest určených na oddych
 • patria sem napríklad odtiene modrej, fialovej, zelenej a sivej

Umenie správneho kombinovania

Vyberte si jednu farbu, ktorá bude vo vašom interiéri dominantná a zlaďte do nej doplnky či nábytok. Staviť môžete aj na farebnú paletu, čiže sadu vybraných farieb, ktorých použitím dosiahnete vizuálnu harmóniu. 

Vždy kombinujte dve až tri farby tak, aby hlavnú farbu prirodzene dopĺňali. Odtiene laďte k veciam, ktoré pravdepodobne nebudete dlhšie meniť – k podlahám, dverám, kuchynskej linke, kúpeľňovým kachličkám či oknám. 

Silný vizuálny efekt môžete docieliť pomocou komplementárnych farieb. Ide o farby, ktoré sú na opačnej strane farebného spektra a pri použití vedľa seba vytvárajú kontrast. Príkladom sú napríklad modrá s oranžovou, žltá s fialovou či červená so zelenou.

Pri výbere vám môže pomôcť aj niektorý z online nástrojov, v ktorých si pár klikmi nájdete komplementárny pár farieb. Vyskúšajte napríklad Color wheel v Canve.

Pracujte s priestorom

Pri výbere farieb myslite aj na pôsobenie svetlých a tmavých odtieňov. Svetlé farby majú schopnosť vizuálne zväčšiť priestor, zatiaľ čo tmavé farby naopak zmenšovať. Tento efekt je založený na spôsobe, akým naše oči vnímajú a spracovávajú farby. 

Preto vám odporúčame opatrne narábať s veľmi tmavými odtieňmi. Na stene síce môžu pôsobiť moderným dojmom, pohltia však väčšinu svetla v miestnosti. Ich využitím v dostatočne veľkých priestoroch však môžete docieliť priblíženie sa ľudskému merítku. Naopak, na presvetlenie priestoru máte na výber z množstva jemných pastelových či prírodných odtieňov. 

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["25852842","28732527","21605503","25525375","27567975"]}}

Farby oddychu či inšpirácie

Ako základné farby interiéru si vyberte neutrálne odtiene.  K stenám natretým v bielej, krémovej alebo sivej je jednoduché doladiť doplnky a textílie vo výraznejších akcentových farbách. Ak vás interiér začne nudiť, môžete ho osviežiť tak, že si vyberiete novú akcentovú farbu a nakúpite si zopár nových doplnkov v tomto odtieni.

Žiarivé farby dodajú priestoru dušu. Na základe ich psychologického efektu sa rôzne farby hodia do rôznych miestností:

Spálňa: Spálňa je miestom relaxácie. Preto by ste mali voliť farby, ktoré nepôsobia  agresívne a rušivo. Vhodné sú napríklad upokojujúca zelená a modrá, prírodná piesková, jemne ružová alebo bordová. 

Kuchyňa: Kreativitu pri varení podnieti akákoľvek teplá farba. Najvhodnejšie sú odtiene červenej, oranžovej či hnedej. Vyvarovať by ste sa mali modrej, ktorá potláča chuť do jedla.

Obývacia izba: Na stenách obývačky vyniknú farby svetlých odtieňov, ktoré pôsobia elegantne. Okrem klasickej bielej môžete zvážiť napríklad kávovohnedú, levanduľovú alebo svetlozelenú. 

Keď sa to má podariť

Správne farby vám pomôžu vytvoriť jedinečný priestor, ktorý dokonale odráža vašu osobnosť. Nebojte sa poradiť s odborníkmi. V našom miešacom centre farieb na vás čakajú skúsení predavači, ktorí vám uľahčia proces maľovania a poradia s výberom správneho odtieňa farby.