Kto vytápa rodinný dom, chalupu alebo chatu drevom, musí byť pripravený aj na tú najtuhšiu zimu. Kúpiť si môžete už spracované palivové drevo alebo si ho zabezpečiť a pripraviť vlastnými silami. Hoci je tá druhá možnosť prácnejšia, ušetríte pri nej nemálo peňazí. A napokon, nemusí to byť až také náročné: poradíme vám, ako si prípravu dreva čo najviac uľahčiť.

Spracovanie dreva neodkladajte

S prípravou dreva na vykurovanie je ideálne začať čo najskôr, pretože drevo potrebuje dostatok času na vyschnutie. S majiteľmi lesov sa najskôr dohodnite na predaji už vyťažených stromov alebo na samoťažbe dreva. Odkúpené drevo je následne potrebné čo najrýchlejšie spracovať, pretože s postupným vysychaním tvrdne a jeho neskoršie spracovanie je omnoho namáhavejšie.

Na spracovanie mohutnejších stromov priamo v lese je ideálna benzínová reťazová píla. Výhodou je jej sila a zároveň možnosť doplnenia paliva, ktoré je možné doviesť si so sebou v kanistri. Na rezanie dreva okolo domu môžete použiť aj elektrickú reťazovú pílu. Jej výhodou je predovšetkým tichá prevádzka, nulové emisie, nižšia hmotnosť a nenáročná údržba.

AKU reťazové píly sú vhodnejšie skôr na občasné rezanie dreva. S akumulátorovou pílou sa veľmi ľahko manipuluje, pretože pri práci nezavadzia elektrický kábel.

Vo výbave vám nesmie chýbať ani koza na rezanie.

TIP: Na prípravu väčšieho množstva palivového dreva na zimu zvoľte reťazovú pílu s výkonom motora minimálne 1 800 wattov a dĺžkou lišty aspoň 40 centimetrov.

Kalače a sekery

Po narezaní klád na menšie špalky prichádza na rad fyzicky náročnejšia časť – štiepanie dreva. Kalače a sekery sú najtradičnejším spôsobom, ako spracovať drevo. Niektorí ľudia si ich volia práve kvôli fyzickej námahe a mentálnemu odpočinku.

Na štiepanie veľkých špalkov a odsekávanie vetiev použite kalač, čo je ťažká sekera na dlhom topore. Kalač je možné použiť aj ako klin. Alternatívou ku kalaču je štiepací klin, ktorý sa používa v kombinácii s kladivom.

Sekera je ideálna na spracovanie menších špalkov z mäkšieho dreva a tiež na prípravu triesok na zátop. Na jednoduchú a efektívnu prácu si vyberte sekeru, ktorá vám dokonale padne do ruky, nie je príliš dlhá, je dobre vyvážená a má optimálnu hmotnosť. Pri výbere sa zamerajte na materiál. Modernejšie laminátové topory sú v porovnaní s drevenými odolnejšie a ergonomickejšie a čepeľ je v nich zaliata, takže nehrozí jej vypadnutie.

TIP: Na štiepanie dreva si pripravte väčší, poriadne vyschnutý špalok z tvrdého dreva. Musí byť rovný a stabilný, inak v prípade šmyku hrozí riziko úrazu, ale aj poškodenie sekery. Výška špalku by mala byť 40 až 60 centimetrov s priemerom viac ako 40 centimetrov.

Kolísková píla a štiepačky dreva výrazne uľahčia prácu

Pokiaľ dávate prednosť svižnej a fyzicky menej náročnej práci, zaobstarajte si kolískovú pílu spolu s vertikálnou alebo horizontálnou štiepačkou dreva. Obsluha týchto strojov je veľmi jednoduchá a predovšetkým bezpečná. Pri kolieskovej píle totiž nedochádza ku kontaktu s pílovým kotúčom, ktorý je ukrytý v konštrukcii píly. Kotúč je zároveň zabezpečený brzdou, ktorá ho dokáže veľmi rýchlo zastaviť. Štiepačky dreva sú vybavené odnímateľnou ochrannou klietkou.

Nezabudnite na vhodný odev a obuv

Pri príprave dreva myslite aj na vlastnú bezpečnosť. Základom je pevná pracovná obuv s protišmykovou podrážkou. Stabilita je pri spracovaní dreva dôležitá, a to predovšetkým pri manipulácii s reťazovou pílou, sekerou alebo kalačom v horšie dostupnom teréne.

Vo výbave nesmú chýbať ani pracovné rukavice a odev z pevnej tkaniny, ktorou len tak nejaká trieska neprenikne. Chrániť si musíte aj hlavu a oči – použite ochrannú helmu a okuliare.

Pokiaľ pracujete s hlučnou technikou presahujúcou hladinu 80 decibelov, nemali by ste zabúdať na odhlučnenie pomocou slúchadiel. V prípade spracovania dreva priamo v lese používajte aj reflexnú vestu.

Drevo je nutné správne uskladniť

Spracované drevo je nutné správne uskladniť, aby mohlo schnúť. Optimálna vlhkosť dreva na vykurovanie je 15 až 25 percent. Mäkké drevo sa pri prirodzenom sušení dostane na túto úroveň približne za jeden rok a v prípade tvrdého dreva za dva až štyri roky. Aktuálnu hodnotu vlhkosti dreva zistíte pomocou vlhkomeru.

Pri menej vyschnutom dreve je potrebné počítať s tým, že bude dymiť, horšie horieť a bude zanechávať mastnejšie sadze, ktoré sa budú usadzovať v komíne. Nižšia bude aj jeho výhrevnosť, počas horenia sa totiž z dreva uvoľňuje zvyšná vlhkosť, ktorá znižuje množstvo tepla.

Možností, ako drevo uskladniť, je hneď niekoľko. Vždy však platí, že nesmie ležať  priamo na zemi a nemalo by byť bezprostredne prikryté plachtou bez možnosti odvetrávania. V oboch prípadoch totiž hrozí, že začne plesnivieť.
Najobľúbenejším spôsobom na uskladnenie dreva je bezpochybne kôlňa na drevo (tzv. drevník), prináša totiž najmenej starostí.

Ďalšou možnosťou je naukladať drevo k stene domu. Týmto spôsobom je drevo vykurovanie na dosah ruky a zároveň sa zvyšuje izolácia domu. Musíte však počítať s dlhším časom schnutia, pretože drevo je z jednej strany zakryté. Ďalšou možnosťou je uložiť palivové drevo na hranu. Tu je potrebné myslieť na správne podloženie, usporiadanie, vetranie a tiež prístrešok.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["28328005","27064324","24638261","23831429","23620423","27830668","28328184","28133519","27187160","27837304"]}}