Rozžiaria balkón, okná aj celé vnútro domu. Muškáty k letu skrátka patria. Viete však, ako ich sadiť, čo obnáša ich zazimovanie alebo ako naložiť so škodcami? Prezradíme vám, ako na starostlivosť o muškáty počas celého roka vám krok za krokom.

 

Muškáty alebo pelargónie?

Na tom nezáleží, oba výrazy sú správne. Vedeli ste, že tieto bohato kvitnúce rastliny pochádzajú až z južnej Afriky? Exotický rod Pelargonium zahŕňa okrem muškátov viac ako 300 odrôd krov, sukulentov aj večnezelených trvaliek. V lete vás muškáty navyše obklopia vôňou pripomínajúcou kombináciu korenia, citrusov a ruží. A keďže všetko sa začína precíznou výsadbou, poďme sa na ňu pozrieť zblízka…

Pre sadenie muškátov je načasovanie kľúčové

Neviete, kedy sadiť muškáty? Ideálna je jar, konkrétne na prelome marca a apríla. Predpestované sadenice muškátov vyberajte starostlivo – mali by mať tmavú zelenú farbu listov aj stonky. To je ukazovateľom zdravej rastliny i koreňového systému. A teraz už k samotnej výsadbe:

  1. Muškáty presádzajte do hlbokej nádoby na pestovanie. Vhodné sú kvetináče s drenážnymi otvormi či samozavlažovacie kvetináče, ktoré ušetria veľa práce.
  2. Každej sadenici nechajte priestor na rast aspoň 15 – 20 cm.
  3. Vysádzajte ich do špeciálneho substrátu na muškáty. Obsahuje vyvážené množstvo hnojiva, ktoré rastliny naštartuje.
  4. Zalejte primeraným množstvom vody.
  5. Do polovice marca nechajte pelargónie vnútri. Len čo sa oteplí, umiestnite ich von na dostatočne slnečné miesto.

Rozmnožovanie muškátov nie je veda

Orezávanie muškátov spočíva v odoberaní vrcholkov vyrastených rastlín pred začiatkom či po konci kvitnutia. K orezávaniu si vyberte len tie najkrajšie, silné a bohato kvitnúce pelargónie. Vrcholček režte ostrým a čistým nožom! Rez na stonku by mal prebehnúť jedným ťahom. Odrezok potom vložte do vody a nechajte zakoreniť. Pokiaľ chcete proces urýchliť, môžete použiť koreňový stimulátor. Len čo korienky zosilnejú, presaďte odrezok do predpestovacieho kvetináča.

Pestovanie a starostlivosť o muškáty

Hoci si muškáty vystačia s málom, pravidelná starostlivosť je kľúčom k úspechu. Pokiaľ sa budete držať týchto bodov, môžete sa tešiť na výstavné pelargónie:

  • Slnečné a vyhriate stanovisko – muškáty sú teplomilné rastliny, tieň nemajú príliš v láske.
  • Primeraná zálievka – muškáty si zhromažďujú vodu v stonkách a listoch, odkiaľ ju využívajú podľa potreby. Substrát by však nemal vyschnúť.
  • Pravidelné hnojenie muškátov – predovšetkým v čase kvitnutia je vhodné obohatiť zálievku raz za 14 dní o hnojivo na pelargónie.

Choroby muškátov neradno podceňovať

Pelargónie majú tuhý korienok. Pokiaľ sa u nich teda objaví niektorý zo škodcov či chorôb, je potrebné rázne riešenia a ochrana rastlín:

  • Molice a vošky – bojovať proti nim možno jednoducho Vhodný je postrek proti voškám, ktorý sa aplikuje na celú rastlinu.
  • Muškátová pleseň – objavuje sa na listoch v podobe čiernych škvŕn. Napadnuté listy očistite, prípadne odstrihnite a rastlinu ošetrite dezinfekčným postrekom s obsahom medi. Obmedzte zálievku, kým pôda nepreschne.

Ako zazimovať muškáty?

V našich podnebných podmienkach môžu aj prízemné mrazíky napáchať veľké škody. Na zazimovanie muškátov je dôležitý chladnejší priestor s teplotou okolo 8 – 10 ˚C a dostatok svetla. Rastliny môžete nechať v kvetináčoch. Zálievku obmedzte na minimum – zemina by mala byť len mierne vlhká.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["29226935","23162129","25812989","79126030","25866490"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":485}}