Radi si doprajete oddych pri zahradničení? Levanduľa vám tento relax svojou vôňou spríjemní. Pestovanie levandule nie je náročné, ale oplatí sa poznať zopár zásad. V článku vám poradíme, ako sa starať o levanduľu, kedy a kam ju vysadiť alebo ako na jej zastrihávanie.

Čo by ste mali o levanduli vedieť?

Levanduľa je vždyzelená rastlina s fialovými kvetmi a intenzívnou arómou. K dostatiu je rad odrôd levandule. Akonáhle rastlina zakorení, je veľmi húževnatá. Zvláda náročné teplotné výkyvy, daždivo, sucho aj silné veterno. Za typickou vôňou stoja vonné silice v kvetoch. Éterický olej levandule pôsobí blahodárne na psychiku a je využívaný pre svoje upokojujúce účinky. Pre deti, ani domáce zvieratá levanduľa nie je rizikom.

Umiestnenie a výsadba levandule

Výsev levandule zo semien prebieha vo februári až júni. Výsadba predpestovanej levandule potom od apríla do augusta. Na kvitnutie sa môžete tešiť cez leto, v júni a júli. Parádu levanduľa urobí ako na vidieckej záhrade, tak modernom dvore. Levanduľu je možné umiestniť takmer kamkoľvek – na skalky, okraje chodníkov, do najrôznejších záhonov aj do mnohých ďalších zákutí záhrady.

Pokiaľ sa rozhodnete pre balkónové pestovanie, zvoľte odrody levandule do kvetináča. Budete mať istotu rastúcej a bohato kvitnúcej bylinky. Čas od času je vhodné prihnojenie hnojivom na levandule.

Výsadba levandule do záhona si žiada príhodné podmienky. Pôda by mala byť prehriata, ale už bez dosahu ostrého slnka:

  1. Levanduľu vyberte z predpestovacieho kvetináča a usaďte do vyhĺbenej a vodou pokropenej jamky v záhone.
  2. Rastlinu zasypte zeminou a opatrne utlačte.
  3. Znovu zalejte vodou. Pravidelnú zálievku dodržujte aj nasledujúce dni.
  4. Kým levandule nezakorenia je potrebné chrániť ju pred vyschnutím.

Starostlivosť o levanduľu nie je veda

Doprajte levanduli slnečné miesto – všeobecne je jej lepšie na suchých miestach vyhrievaných slnkom aspoň pol dňa.

Kyslosť pôdy je zásadná - hoci levanduľa pestovaná na záhone použitie hnojív či substrátov nevyžaduje, pH pôdy by malo byť medzi 6 až 7,5.
Zálievka sa odvíja od spôsobu pestovania – pri pestovaní na záhone je levanduľa skôr „samorosť“. Pestovanie levandule v kvetináči alebo kvetináči sa však bez pravidelnej zálievky nezaobíde.

Ako a kedy strihať levanduľu?

Vďaka pravidelnému strihaniu levandule hustne a získava kompaktnejší košatý tvar. Radikálnejšie zastrihávanie sa odporúča na jar. Rastlina tak získa novú energiu na rast a kvet.

Zber levandule a jej využitie

Zber prebieha prevažne v júli. Levanduľu jednoducho zastrihnite niekoľko cm nad zemou. Jej využitie sa medze nekladú. Čerstvú levanduľu využijete pri výrobe sirupu alebo malinovky. V sušenej podobe si jej kvety obľúbite v bylinných čajoch alebo pri pečení. Sušená levanduľa je tiež efektná interiérová dekorácia.

Zazimovanie levandule

Neviete, ako zazimovať levanduľu? Po odkvitnutí ju zbavte uschnutých stoniek. Zastrihávajte iba ľahko v hornej časti stoniek, nie pri zemi. V zime je jej regenerácia pomalšia a mohla by pomrznúť. Nakoniec môžete rastlinu prekryť čečinou či netkanou tenxtíliou na ochranu rastlín pred zimou.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["78712986","79069922","78764297","25692613","26335683"]}}