Či už sa chystáte pestovať jahody na balkóne, terase či záhone, oplatí sa poznať niekoľko zásad. Pri správnej výsadbe a starostlivosti je letný zber vlastných jahôd naozajstná radosť. A my vám poradíme, ako na to.

Obdobie výsadby jahôd

Kedy sadiť jahody? Na jar či na jeseň. V prípade jarnej výsadby sa však na bohatú úrodu môžete tešiť až na budúci rok. Príhodné podmienky na sadenie bývajú koncom marca a počas apríla. Ideálnym časom na sadbu jahôd je jeseň, konkrétne september. V nížinách môžete sadiť až do polovice októbra. Primerané teploty, ranná rosa a občasné prehánky zaistia, že sa sadenice jahôd ujmú ľahšie.

Ako sadiť jahody?

Sadenie jahôd nie je samo sebou. So správnym postupom sa ho však nemusíte obávať. Ako teda sadiť jahody na záhon?

  1. Ešte pred výsadbou zvážte, či zeminu zakryjete netkanou textíliou, mulčovacou kôrou alebo hoblinami. Netkaná textília má čiernu farbu priťahujúcu teplo a jahodám sa tak veľmi darí. Navyše si ušetríte prácu s pletím.
  2. V prípade, že sa rozhodnete pre textíliu, je potrebné záhon dôkladne odburiniť, následne prekryť, a do textílie vytvoriť otvory pre sadenice. Tie by od seba mali byť cca 20-30 cm bez ohľadu na to, či sadíte do krytej alebo nekrytej zeminy. Sadeniciam tak poskytnete priestor na rozrastanie.
  3. Pokiaľ je pôda suchá, do vyhĺbenej jamky nalejte primerané množstvo vody. Až potom umiestnite sadenicu jahôd. Jeho srdiečko, teda stred, nikdy nesádzajte pod a ani príliš vysoko nad úroveň pôdy. Rastlina by uhynula.
  4. Sadenicu mierne pritlačte a s mierou zalejte. Pôda má byť vlhká, nie mokrá.

Aj jahody vyžadujú starostlivosť

Bez pravidelnej zálievky to nepôjde. Jahody zalievajte v skorých ranných hodinách či po západe slnka. Rastliny sa tak nespália a udržia si vlahu. Nezabudnite tiež na priebežné odstraňovanie buriny. Pri tejto príležitosti jahody kontrolujte kvôli vzniku plesne. Tá býva najčastejším dôsledkom nadmernej zálievky a daždivého počasia. Pleseň sa môže veľmi rýchlo rozšíriť. Na mieste je ošetrenie fungicídnym prípravkom na jahody.

Hnojenie jahôd má svoje pravidlá

Zásadné je načasovanie. Nezáleží pritom, či pestujete v kvetináči alebo voľne na záhone. Jahody by sa mali hnojiť na jar, kedy sa prebúdza k životu. Hnojivo podporí rast kvetu a dodá silu na tvorbu plodov. Hnojenie pri výsadbe, či už jarné alebo jesenné, sa neodporúča. Rastliny sú počas výsadby náchylné k poškodeniu - hnojením by mohlo dôjsť k tzv. "spáleniu živinami". Kvapalné hnojivá sa aplikujú so zálievkou. Pri bio pestovaní je možné využiť aj bežný kompost. Aby ste zaistili správne vstrebávanie živín, zemina by mala byť vlhká.

Pestovanie jahôd na balkóne, terase a záhrade – v čom sa líši?

Záhradný záhon dáva jahodám možnosť neobmedzeného rastu. Pôda im sama o sebe dokáže z väčšiny poskytnúť všetko, čo si jahody žiadajú. Pri pestovaní v kvetináči na balkóne alebo terase im živiny musíte zaistiť. Najlepšie urobíte, pokiaľ zvolíte substrát na jahody. Obsahuje všetky živiny v ideálnom pomere a zaistí ideálne pestovateľské podmienky.

Jahody na balkón vysádzajte do väčších pestovateľských nádob, ideálne voľte samozavlažovacie hrantíky. Pestovanie jahôd na pyramíde funguje obdobne.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["27787135","28283274","25866481","21673306"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":413}}
{"vsf-page-link":{"page-id":455}}