Aby rastliny prečkali zimu, musia sa na ňu dôkladne pripraviť. Zdrojom pokračovania ich ďalšieho života sú semená. Tie sú často chránené odolnou kôrou alebo kryté ochrannou vrstvou zeminy, v ktorej nepriaznivé zimné počasie prečkajú. Iné rastliny sa pred mrazmi skrývajú hlboko v pôde v podobe podzemkov, hľúz alebo cibuliek. Stromy následne na zimu zhadzujú svoje listy, aby znížili množstvo odparovanej vody. Poradíme vám, ako svojej záhrade môžete pomôcť.

Aké záhradné práce sú v zime potrebné?

Predtým, než nastane obdobie snehu a mrazu, môžete ešte zasadiť trvalky, kry a ďalšie dreviny. Predtým však dôkladne nakyprite pôdu a odstráňte burinu. Po výsadbe nezabudnite rastliny dostatočne zaliať.

Rastliny sa v zime obvykle nehnoja. Pokiaľ však nemrzne, mali by ste stálezelené rastliny pravidelne asi každé dva týždne zalievať.

Záhony môžete pred zimou ochrániť vrstvou lístia, ktorá by mala byť maximálne 5 cm vysoká. Aby lístie neodvial vietor, môžete ho zaťažiť vrstvou kompostu. Z trávnika by ste však lístie mali rozhodne odstrániť, aby pod ním tráva nezahnívala.

Pokiaľ je zima suchá a nemrzne, môžete prerezať ovocné stromy. Väčšie rezné plochy nezabudnite ošetriť stromovým balzamom.

Mráz ohrozuje predovšetkým rastliny v kvetináčoch

Mráz a neustále panujúce sucho škodí predovšetkým rastlinám v kvetináčoch. Ich korene nie sú schované pod zemou, na rastlinu tak útočí zo všetkých strán vietor a mráz a koreňom rastlín hrozí zamrznutie.

To platí aj pri mrazuvzdorných rastlinách, napríklad okrasných trávach, hortenziách alebo ružiach, ktoré bežne nechávate celý rok vonku.

Aby ste rastliny pred zimou ochránili, postavte ich bližšie k stenám domu, najlepšie pod strechu. V prípade tuhých mrazov môžete kvetináče položiť na polystyrénové dosky a rastliny prekryť ochrannou tkaninou.

Počas dní, kedy nemrzne, môžete rastliny v kvetináčoch zaliať. Vyhnete sa však preliatiu, hrozilo by omrznutie rastliny. Voda by mala mať možnosť z kvetináča voľne odtekať, preto je na zimu vhodné odstrániť misky pod kvetináče.

Zimné umiestnenie pre teplomilné rastliny

Teplomilné rastliny, ako napríklad tie z tropických oblastí, musíte najneskôr pri vonkajších teplotách okolo 0 °C umiestniť na chránené miesto. Najvhodnejší je skleník alebo zimná záhrada.

Predtým by ste mali rastliny zľahka zastrihnúť a odstrániť choré a poškodené výhonky. Dajte pozor na to, aby ste si do zimného umistnenia rastlín nepriniesli nejaké škodce. Môžete ich z rastlín buď ručne zozbierať alebo napadnuté výhonky ostrihať.

Rastliny neumiestňujte príliš blízko k sebe, ich popadané listy pravidelne zbierajte a miestnosť dobre vetrajte. Vyhnete sa tak hrozbe plesní.

Pokiaľ ukladáte rastliny v kvetináčoch na prezimovanie do tmavých miestností, napr. do pivnice, vytvoria niekedy zvláštne dlhé výhonky. Ich účelom je zachytiť aspoň trochu svetla a rastú preto veľmi rýchlo. Tieto výhonky by ste však mali ostrihať, pretože sa na nich jednoducho šíria škodce.

{"vsf-products-list":{"title":"Mohlo by sa v\u00e1m hodi\u0165","products":["21588190","25873339","21588136","21586626","21038075","21585483","22722937","23306705","22677259","20559634"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":438}}