Fasády domov sú svojím spôsobom ich vizitkou. Možno vás však prekvapí, že neplní iba estetickú funkciu. Stav fasády totiž ovplyvňuje aj celkovú odolnosť voči poveternostným vplyvom a tepelnoizolačné vlastnosti domu. Praskliny, opadávajúce omietky či dokonca pleseň – to všetko sú problémy, s ktorými sa môžete stretnúť. Čo v takom prípade robiť a ako na fasádu?

Diagnostika problému a plán sú základ

Pred tým, než sa pustíte do opráv fasády, starostlivo zhodnoťte jej aktuálny stav. Prezrite jej celkový vzhľad, ale aj oblasti náchylnejšie na poškodenie. Obvykle sa jedná o najrôznejšie zákutia, spoje, podhľady či výklenky okien a dverí. Zamerajte sa najmä na praskliny alebo odlupujúcu sa omietku.
V prípade, že objavíte defekt, je dôležité odhaliť jeho najpravdepodobnejšiu príčinu. Môžu to byť problémy spôsobené vlhkosťou, neodborným postupom pri zatepľovaní fasád aj mechanickým poškodením. Až po starostlivom zhodnotení stavu sa rozhodnite, aké úpravy či opravy budete vykonávať. Uľahčíte si tak aj výber materiálu a pomôcok, ktoré budete potrebovať.

Prípravná fáza

Pred akýmkoľvek opravným zásahom je dôležité fasádu dôkladne vyčistiť. Odstráňte nečistoty, jemný mach, riasy aj popraskané a odlúpnuté časti omietky. Na mechanické čistenie je možné použiť bežnú kefu. Vhodný je tiež prípravok na čistenie fasád. Vďaka dôkladnému očisteniu zaistíte, že nová omietka alebo náter priľne k podkladovému povrchu správne. Vhodnou prevenciou pred usadzovaním nečistôt a biologickým napadnutím omietky je fasádna impregnácia.

Opravy fasád: Ako na ne?

Prípravnú fázu máte za sebou? Skvelé! Môžete sa pustiť do samotných opráv drobných nerovností či väčších poškodení.

Oprava prasklín na fasáde

Praskanie fasády je častým problémom. Za vznikom môže stáť mnoho faktorov. Od neodbornej práce cez vplyv poveternostných vplyvov a neustálu prácu muriva a stavby ako takej až k defektom vznikajúcim opotrebovaním.
Praskliny na fasáde je možné opraviť pomerne ľahko. Použiť môžete fasádne lepidlá, akrylátové a silikónové tmely, ktoré sú vďaka svojej elasticite schopné vyrovnať sa s pohybom budovy bez ďalšieho praskania. Pred aplikáciou tmelu je vhodné prasklinu očistiť od prachu a drobných nečistôt. Tie by mohli brániť optimálnemu priľnutiu tmelu k murivu.

Opadávající omítka

Ak sa omietka odlupuje, znamená to obvykle viac práce, vo väčšine prípadov jej oškrabanie. Nasleduje dôkladné vyrovnanie podkladu a jeho zbrúsenie. Ďalším krokom je hĺbková fasádna penetrácia, ktorá zaistí dobrú savosť podkladu a priľnutie novej fasádnej omietky. Pri jej nanášaní pamätajte najmä na optimálnu hrúbku.

Fasádny náter dodá nový vzhľad

Pokiaľ vám nejde ani tak o opravy, ako skôr o drobné úpravy a oživenie fasády, nový náter môže byť vhodnou voľbou. Zatiaľ čo farba fasády sa môže odvíjať od vašich osobných preferencií, fasádny náter a jeho typ vyžaduje prispôsobenie niekoľkým faktorom. Ide najmä o druh omietky, jej hrubosť, náchylnosť na vznik plesní či usadzovanie nečistôt. Potom je možné siahnuť po silikátových či latexových náteroch, ktoré umožňujú čistenie fasády aj vapkou.

Opravy a úpravy fasády môžu pôsobiť ako náročná úloha, ale s vhodným postupom a plánom ich zvládnete. A pokiaľ by ste predsa len váhali, v BAUHAUS vám vždy poradíme!

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["28887490","22187253","21534926","22187235","23081279","10092331","22211462","22211930"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":482}}