Kúpeľňa je jedným z miest, kam každý z nás zamieri počas dňa hneď niekoľkokrát. Hoci si to pri bežnom užívaní často ani neuvedomíme, skrýva tento priestor množstvo nástrah. Bezpečnosť by tak práve tu mala byť jednou z priorít. A to nielen vtedy, ak využívajú priestor deti či seniori. Nejedná sa tak výhradne len o otázku komfortu, ale aj prevencia možných úrazov a zároveň prispôsobenie priestoru k bezproblémovému pohybu. Poďte s nami zistiť, ako na bezpečnosť v kúpeľni pre každého člena rodiny.

Protišmyková podložka ako pomocník č.1

Hoci kachličky a obklady sú v kúpeľni praktickým riešením s jednoduchou údržbou, ich povrch býva klzký. Inštalácia protišmykových povrchov a podložiek na podlahu tak môže výrazne znížiť riziko pošmyknutia a pádov. Možností máte niekoľko. Existuje celé spektrum samolepiacich nášľapných pásov a podložiek. Efektívnym riešením však môže byť aj protišmyková dlažba.

Rovnako efektívna je aj protišmyková podložka do vane. Tú stačí umiestniť na jej dno pomocou prísaviek na rubovej strane podložky. Vďaka tomu sa naozaj pevne prisaje k povrchu vane a zaistí bezpečnosť pri používaní.

{"vsf-products-list":{"title":"Ponuka proti\u0161mykov\u00fdch podlo\u017eiek","products":["27787551","28388294","21753387","21752287"]}}

Držadlá dodajú istotu pri pohybe

Držadlá do kúpeľne sú jednou z najjednoduchších variantov, ako v priestore zaistiť bezpečnosť pri pohybe. Ich inštalácia je otázkou niekoľkých minút, pritom však môžu zabrániť aj vážnym nehodám. Držadlá na vaňu sa hodia na podporu pri vyliezaní. Madlo k WC umožní pohodlne sa usadiť a zároveň aj vstať.
Veľmi vhodné je potom držadlo do sprchovacieho kúta, kde dodá seniorom istotu pri státí bez straty rovnováhy. Na tieto účely sa však môže hodiť aj kúpeľňová stolička alebo sedadlo do sprchy. Zásadné je, aby boli držadlá nainštalované skutočne starostlivo – držadllá musia uniesť váhu osôb, ktoré ich budú využívať.

{"vsf-products-list":{"title":"Ponuka k\u00fape\u013e\u0148ov\u00fdch stoli\u010diek a dr\u017eadiel","products":["24772309","24772503","24771166","13146909","23618011","24771333","24767800"]}}

Čím menej prekážok, tým lepšie

Pre horšie sa pohybujúceho človeka môže byť veľkou prekážkou aj niekoľko centimetrov vysoká vanička do sprchovacieho kúta. Hrozí tu zaškobrtnutie alebo strata rovnováhy pri zdvíhaní nôh a následný pád. Zvoľte preto radšej praktický bezbariérový sprchovací kút. Umožní ľahký vstup aj výstup zo sprchy. Navyše sa jedná o skutočne sofistikované a moderné riešenie.

Dbajte na dobré osvetlenie priestoru

Bez dostatočného osvetlenia priestoru a všetkých jeho zákutí to v kúpeľni skrátka nejde. Klzká podlaha môže byť skutočne zradná. Do priestoru preto inštalujte svetlá s optimálnou svietivosťou. Umiestnenie voľte podľa pôdorysu kúpeľne – ideálne tak, aby svetlá nevytvárali ostré tiene, ktoré by mohli človeka pri zhoršenej viditeľnosti v miestnosti zmiasť.

Na detailoch záleží, v kúpeľni obzvlášť

Nehody sa stávajú, avšak tie kúpeľňové mávajú často veľmi nepríjemné následky. Zabráňte zbytočným úrazom a obareninám. Vodovodná batéria s poistkou zaistí ochranu pred obarením. Pri užívaní sa zastaví a uzamkne na polohe umožňujúcej využitie vody ohriatej na maximálne 38 °C. Potom je potrebné stlačiť na batérii tlačidlo poistky, aby sa kohútik uvoľnil a bolo možné pustiť ešte teplejšiu vodu. Termostatická vodovodná batéria navyše udržuje stabilnú teplotu vody a znižuje riziko náhlych teplotných zmien.

Zabezpečiť kúpeľňu a vyhnúť sa nepríjemným situáciám nemusí byť náročné, ani nákladné. Aj malé úpravy môžu mať veľký vplyv. A v prípade seniorov tiež významne pomôžu k čo najdlhšiemu udržaniu samostatnosti a zároveň istoty bezpečia pri pohybe.

{"vsf-page-link":{"page-id":506}}
{"vsf-page-link":{"page-id":416}}