Sucho sa z roka na rok stáva stále väčším problémom aj v našej oblasti. Letné teploty stúpajúce až k tropickým hodnotám bývajú fatálne nielen pre úrodu, ale najmä samotnú pôdu. Ruka v ruke s týmto problémom ide strmo stúpajúca spotreba vody. Ako sa brániť? Existuje udržateľné riešenie pôdnej suchosti a nedostatku vody? Existuje! Český vynález „Mr.AQUA bez chémie proti suchu“ ušetrí nielen starosti o rastliny, ale aj peniaze a toľko potrebnú vodu!

Zoznámte sa s Mr. AQUA. Už nie je dôvod byť na suchu!

Čo je Mr.AQUA a čím je výnimočný? Ak aj vy každoročne počas záhradnej sezóny bojujete s nekonečným kolotočom zalievania a hnojenia rastlín, zbystrite.

Ako Mr.AQUA funguje?

Ide o tzv. hydrosorbent, teda látku schopnú zadržiavať v pôde vodu. Mr.AQUA k tomu používa unikátnu technológiu, kedy nezvyšuje množstvo vody v pôde, aby nedochádzalo k jej nadbytočnému premokreniu, ale predlžuje dobu, počas ktorej je voda rastlinám k dispozícii. Zadržiavanie vody neprebieha zväčšením objemu hydrosorbentu, ale naviazaním vody na veľký tzv. špecifický povrch.

Pomáha rastlinám efektívne prečkať obdobie sucha bez škôd na úrode, jej rozsahu alebo ovplyvnenie rastu. Táto technológia podporuje schopnosť pôdy zadržiavať vodu na miestach, kde je potreba najviac – pri koreňoch. Hydrosorbentná látka v zmesi s pôdou tak funguje ako taká zásobáreň vody, ktorá sa pri teplote 20 ºC v koreňovej hĺbke udrží až 9 dní. Dokonca aj pri extrémnych teplotách okolo 40 ºC pri koreňoch, teda oveľa vyššej teplote na povrchu, dokáže udržať vlahu až 48 hodín.

Mr.AQUA si poradí navyše aj s eróziou pôdy. Často využívané či piesočnaté pôdy vyžadujú rekultiváciu. Mr.AQUA podporuje ich obnovu a rast rastlín, poťažmo mladých kríkov či stromčekov, ktoré majú optimálne podmienky pre zakorenenie a rast.

Hydrosorbent Mr.AQUA a jeho výhody

Mr.AQUA toho však ponúkne ešte viac. Aké skrýva výhody, a prečo mu dať v novej záhradnej sezóne šancu?

1. Znižuje spotrebu vody

Udržuje zásobu vody pri koreňoch rastlín niekoľko dní a tým znižuje objem vody potrebný na ich zavlažovanie. Takže nebudete musieť jazdiť napríklad na záhradku každý deň zalievať jahody alebo paradajky. Doma, kde je stálejšia teplota, tak stačí keď rastlinu primerane zalejete a môžete bez obáv odísť na týždennú dovolenku k moru. Budete potom pri vode vy aj vaše domáce rastliny. A nemusíte nikoho zložito hľadať, aby vám chodil domov zalievať

2. Podporuje klíčivosť a rast koreňového systému

Lepšia klíčivosť znižuje straty pri siatí. Bohatý a hlboký koreňový systém zaisťuje lepší prístup rastlín k vode a živinám, čím podporuje ich zdravý rast a predchádza usychaniu.

3. Podporuje život mikroorganizmov v pôde

Má vysoký obsah organického uhlíka, ktorý je živnou pôdou pre mikroorganizmy, ktoré sú dôležité na prechod živín z pôdy do rastlín.

4. Neobsahuje žiadnu chémiu

Mr.AQUA je organická látka. Na rozdiel od iných sorbentných zmesí však neobsahuje hydrogél ani iné syntetické látky. Svojou textúrou pripomína hrubo mletú kávu a má mimoriadne dobrú nasiakavosť. Organický pôvod zlepšuje štruktúru pôdy a ak je zdravá pôda, sú zdravé rastliny i plodiny.

5. Šetrí spotrebu hnojív

Znižuje straty hnojív spôsobené vyplavovaním až o 20 %. Rastliny tak môžu hnojivo v pôde využiť efektívnejšie a zároveň nedochádza k znečisťovaniu spodných vôd.

6. Pôsobí dlhodobo

Vodu a živiny v pôde opakovane zadržiava najmenej 3 roky. Potom sa biologicky rozložia. Organický uhlík pôsobí v pôde oveľa dlhšie a následným rastom rastlín sa tak vytvára žiaduca negatívna uhlíková stopa, čím dochádza k znižovaniu CO2 v atmosfére.

7. Celosvetovo patentovaná technológia a overená účinnosť

Vlastnosti látky testovalo niekoľko nezávislých inštitúcií. Testovanie na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe preukázalo účinnosť v plnom rozsahu. Podľa záverečnej správy, Mr.AQUA preukázateľne významne predlžuje dobu, počas ktorej je voda rastlinám dostupná, zlepšuje klíčivosť a vytvára hlbší a bohatší koreňový systém.

Použitie a dávkovanie Mr.AQUA

Ako sa používa? Mr.AQUA je potrebné zmiešať so substrátom a túto zmes vždy čo najlepšie zapraviť ku koreňom rastliny alebo okolo koreňového balu. Preto je ideálne použiť Mr.AQUA keď zídete či vysádzate rastliny ako súčasť zavlažovacích opatrení. Aplikácia na povrch nestačí, pretože sa látka nedostane ku koreňom rastliny.

Ako je to s dávkovaním? V ponuke je 500 ml balenia do kvetináčov a hrantíkov, ktoré sa zmieša s až 20 litrami substrátu. Alebo 30-litrové balenie Mr.AQUA, ktoré stačí až na 1250 litrov substrátu alebo plošnú aplikáciu napr. pod pokladaný trávny koberec o ploche až 37,5 m².

A čo z toho plynie? Menej zalievanie = nižšia spotreba vody = viac ušetrených nákladov. Mr.AQUA nájdete novo v našej ponuke BAUHAUS.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["31577115","31516297"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":481}}
{"vsf-page-link":{"page-id":464}}