Izbové rastliny dodajú vášmu interiéru úplne iný ráz, zútulnia ho a navyše prečistia vzduch v miestnosti. Nezáleží na tom, či ste skúsení záhradníci alebo s pestovaním kvetín ešte len začínate – pre každého sa nájde vhodná izbová rastlina.

Vybrali sme 9 obľúbených izbových rastlín a poradíme vám, ako sa o nich správne starať. 

Orchidea – kráľovná izbových rastlín

Na celom svete sa nachádza viac než 15 tisíc druhov orchideí. Niet preto divu, že kvitne vo všetkých mysliteľných farbách, od jemných ružovo-bielych kresieb až po tmavé vínové okvetie. Orchidea je považovaná za „kráľovnú medzi kvetinami“ a právom patrí medzi najobľúbenejšie izbové rastliny. Vďaka svojim žiarivým kvetom upúta pozornosť v každej miestnosti a skvele doplní akýkoľvek štýl interiéru.

Odrody orchideí, ktoré sa u nás bežne pestujú, nie sú náročné na starostlivosť. Preferujú stanoviská v polotieni, príliš veľa priameho slnečného svetla by mohlo rastlinám ublížiť.

Orchidey vo svojej tropickej domovine čerpajú živiny z vlhkého vzduchu, a preto im nesvedčí premokrenie koreňov. Zeminu orchideí udržiavajte prevzdušnenú a len mierne vlhkú. Bohato postačí, keď rastline raz za týždeň doprajete vodný kúpeľ.

Monstera – základ moderného interiéru

V juhoamerických dažďových pralesoch, odkiaľ pochádza, rastie ako popínavá rastlina, ktorá sa obtáča okolo kmeňa stromov. U nás ju poznáme predovšetkým ako stálezelenú okrasnú rastlinu. V poslednom čase získala na obľúbenosti aj vďaka trendu Urban Jungle.

Pokiaľ hľadáte nenáročnú izbovú rastlinu, je monstera tou správnou voľbou, a to aj pre úplných začiatočníkov. Rastlina nie je náročná na zálievku, postačí ju zaliať raz za týždeň, keď začne vrchná vrstva pôdy vysychať. Monstera rovnako ocení, keď ju raz za čas orosíte alebo poutierate jej listy vlhkou handričkou.

Myslite na to, že rastlina zle znáša priame slnečné svetlo. Preto ju neumiestňujte napríklad na okenný parapet, kde by sa mohli jej listy ľahko spáliť alebo zožltnúť. Vhodné je dostatočne priestranné stanovisko v polotieni. Vysoké letné teploty monstere neprekážajú, je prirodzene zvyknutá na teplé a vlhké podnebie.

Juka – palmám podobná izbová rastlina

Do našich obývacích izieb si cestu zo Strednej a Južnej Ameriky našla aj juka. Aj keď svojím vzhľadom pripomína palmu, v skutočnosti patrí do čeľade asparágovitých.

Vďaka svojim exotickým listom a robustnému vzrastu sa stala obľúbenou izbovou rastlinou. Niektoré druhy, napríklad juku vláknitú, však možno pestovať aj celoročne vonku na záhrade.

Juka je citlivá na premokrenie, postačí ju polievať raz alebo dvakrát za 14 dní. Rastline sa bude dobre dariť v polotieni aj na priamom slnku. V letných mesiacoch môžete juku preniesť na balkón alebo terasu. V zime uvíta nižšie teploty, ktoré by však nemali klesnúť pod 10 °C. Ideálne je preto prezimovanie juky v presklenej lodžii alebo zimnej záhrade.

Pilea – obľúbená kytica s originálnym tvarom listov

Pilea peperomioides sa postará o to, aby ste mali v izbe zeleno po celý rok, a navyše prečistí vzduch v miestnosti. Jej listy majú neobvyklý guľatý tvar, vďaka čomu si vyslúžila mnoho prezývok. Poznať ju môžete napríklad pod názvami palacinková rastlina alebo Chinese money plant, teda čínsky strom peňazí. Práve z Číny totiž tento sukulent pochádza.

Môžete ju pestovať celoročne pri izbovej teplote, zvládne však aj chladné prezimovanie napríklad aj v zimnej záhrade. Po správnom zazimovaní vás môže pilea potešiť aj kvetom.

Pilea by nemala stáť na priamom slnku. Dobre sa jej bude dariť v polotieni alebo na mieste, kam nedopadá priamy slnečný svit. Rastlina má rada vlhký substrát, ale medzi jednotlivými zálievkami môžete substrát nechať ľahko preschnúť. Ocení aj občasné rosenie. Pilea by nikdy nemala stáť vo vode. Vďaka tomu, že pilea dorastá maximálne do výšky 40 cm, ide o ideálnu izbovú rastlinu. Von do záhrady ju neumiestňujte, rastlina nie je mrazuvzdorná.

Kalatea – brazílska kráska

Typickým znakom tejto kvetiny sú nádherné kresby na listoch. Tie sú zvrchu sýtozelené a bielo-žlté, zo spodnej strany ružovo-hnedé. Niet tak divu, že napríklad v Británii kalateu nazývajú pávou rastlinou.

Rovnako ako monstera, aj kalatea je neoddeliteľnou súčasťou miestností zariadených v štýle Urban Jungle. Rastlina obzvlášť vynikne v kombinácii s dizajnovými prvky v štýle boho, ratanovým nábytkom a prírodným drevom.

Darí sa jej v polotieni a vo vlhkej, avšak nie mokrej zemine. Preto odporúčame na dno kvetináča pridať drenážnu vrstvu – napríklad keramzit – vďaka ktorej nadbytočná voda rýchlo odtečie. Dôležité je aj pravidelné rosenie listov. Kalateu nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, mohlo by popáliť jej listy.

Fikus – skrášli váš domov aj kanceláriu

Vďaka svojej nenáročnosti je fikus obľúbenou rastlinou v kanceláriách. Skrášli však aj vašu obývaciu izbu alebo spálňu. Mimoriadne vynikne v kombinácii s retro alebo shabby chic nábytkom.

Figovník kaučukový (Ficus elastica) je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú stálezelenú nekvitnúcu rastlinu. Dobre sa mu darí aj na miestach s nedostatkom svetla. Fikus preferuje vyššie teploty, a preto by teplota v miestnosti nemala klesnúť pod 18 °C. Primerane ho zalievajte a z času na čas nezabudnite utrieť prach z jeho listov.

V závislosti od veľkosti kvetináča môže fikus vyrásť až do výšky dvoch metrov. Vo svojej domovskej Indii dorastá vo voľnej prírode až do výšky niekoľkých desiatok metrov.

Zornica – cibuľovina s majestátnymi kvetmi

Zornica (Hippeastrum) je skvelým dôkazom toho, že cibuľoviny nepatria nevyhnutne len na záhradu. Svojimi majestátnymi kvetmi rozžiari každú izbu a parapet.

Zornica najčastejšie kvitne od januára do apríla. V tomto období sa jej najlepšie darí na svetlom mieste, napríklad v zimnej záhrade. Po odkvitnutí odrežte stvol, umiestnite rastlinu do polotieňa a pravidelne ju zalievajte, zemina v kvetináči nesmie vyschnúť.

Na jeseň zornicu preneste na tmavšie miesto s teplotou okolo 15 až 20 °C. V tomto období tiež obmedzte zálievku. Najlepšie je nechať všetky zelené časti rastliny zaschnúť a cibuľu zatiahnuť – načerpá tak silu na ďalšie kvitnutie.

Len čo začne cibuľa klíčiť, preneste rastlinu do svetlej miestnosti s izbovou teplotou. Za dobrú starostlivosť sa vám odvďačí prekrásnymi kvetmi.

Kaktusy – exotika u vás doma

Kaktusy sú nenáročné a vďačné rastliny, darí sa im takmer všade a prepožičia interiérom nádych exotiky. Nie nadarmo u nás kaktusy a iné sukulenty patria k najobľúbenejším izbovým rastlinám.

Kaktusy sa od seba líšia svojím tvarom, veľkosťou aj množstvom tŕňov. Napríklad vianočný kaktus sa na typické kaktusy, ktoré môžete poznať z westernových filmov, vôbec nepodobá. Je jedným z druhov, ktoré majú listy bez tŕňov, na ich koncoch v zime vyrastajú tmavoružové kvietky. Kaktusy rodu Cephalocereus zase vyzerajú, akoby boli pokryté šedými chĺpkami. Tie vznikajú premenou tŕňov a chránia rastlinu pred prudkým slnkom.

Vďaka svojej nenáročnosti sa kaktusy hodia aj pre tých, ktorí nemajú s pestovaním kvetín veľké skúsenosti. Vzhľadom na svoj exotický pôvod má väčšina kaktusov rada slnko, vystačia si však len s trochou vody. Sú zvyknuté na obdobie sucha a živiny si dokážu zaobstarať z pôdy. Výnimku predstavujú napríklad kaktusy rodu Echinopsis – tie v čase kvitnutia zálievku vyžadujú.

Zamiokulkas ‒ krásny a napriek tomu nenáročný

Kulkas zamiolistý je robustná, stálezelená rastlina, ktorá sa skvele hodí pre všetkých, ktorí nemajú s pestovaním izbových rastlín veľa skúseností. Netrápia ho choroby ani škodce, rýchlo rastie a môže dosahovať výšku aj viac než 50 centimetrov. Svojím atraktívnym exotickým vzhľadom ozvláštni každý interiér.

Najlepšie sa mu darí v polotieni, priame slnečné svetlo by jeho listy mohlo spáliť. Kulkas zalievajte podľa potreby, len čo substrát vyschne. Vyhnite sa častému prelievaniu – rastlina by mohla zahniť. Počas vykurovacej sezóny mu prospeje občasné rosenie odstátou vodou.

{"vsf-products-list":{"title":"Neprehliadnite","products":[]}}