Záhradné domčeky sa stali obľúbenou súčasťou záhrad. Vytvárajú nový priestor na hranie pre deti, užitočný úložný priestor pre záhradné náradie. Naplánujte si s nami záhradný domček, ktorý splní všetky vaše predstavy.

Na čo myslieť pred kúpou? 

Je dôležité pripraviť si stabilný podklad, na ktorom bude stáť konštrukcia. Myslite pritom na hmotnosť domčeka aj toho, čo v ňom chcete uskladniť. Už ste sa rozhodli, aký veľký domček chcete? Ak rozmýšľate nad niečím väčším, nezabudnite aj na riziko papierovačiek. Možno budete potrebovať aj stavebné povolenie. Ak bude plocha domčeka menšia ako 25 m² a výška nepresiahne 5 m, povolenie nemusíte mať. Informácie je dobré si skontrolovať podľa aktuálne platnej legislatívy. 

Ako si správne vybrať

Viete, na aký účel budete domček používať? Pri kúpe domčeka by ste nemali zabúdať na tieto faktory:

  • Rozmery a tvar: Zvážte, koľko priestoru na záhrade máte. Myslite aj na prístup k domčeku a jeho umiestnenie vzhľadom na pohyb slnka. Môžete si vybrať tradičný štvorcový dizajn aj neštandardnejšie pôdorysy.
  • Materiál: Väčšina záhradných domčekov je vyrobená z dreva, ktoré si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Vybrať si však môžete aj z PVC alebo kovových domčekov, ktoré sú odolné voči poveternostným vplyvom a nepotrebujú toľko údržby.
  • Funkčnosť: Ak bude domček určený pre vaše deti, určite ich poteší šmýkačka alebo hojdačka. Dostatok svetla vo vnútri vyrieši malé okno. Ak domček plánujete použiť na uskladnenie záhradného náradia, vyberte taký, ktorý je dostatočne veľký. Myslite aj na vnútorné vybavenie regálmi, vďaka ktorým získate dostatok úložného priestoru.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["28714109","30570263","22062730","20423915"]}}

Strecha ako dôležitá ochrana

Pri ochrane pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami hrá najväčšiu úlohu strecha. Ak chcete, aby spĺňala aj estetickú funkciu, porozmýšľajte nad jej materiálom. 

Asfaltové šindle sú obľúbenou voľbou pre tých, ktorí preferujú tradičný vzhľad. Sú flexibilné, ľahko sa inštalujú a skvele zapadnú do prírodného prostredia záhrady. Ak máte radšej moderné a praktické riešenia, môžete zvážiť strechu z plechu. Tento typ strechy vyžaduje minimálnu údržbu a efektívne odvádza vodu. 

Strechu domčeka je potrebné bezpečne a kvalitne namontovať. Mala by mať dostatočnú nosnosť a spĺňať bezpečnostné normy. Pokiaľ bude dobre uchytená, poskytne domčeku skvelú ochranu pred vetrom, dažďom a snehom. 

Starostlivosť o drevený povrch

Ak si vyberiete drevený domček, urobte si počas sezóny čas na jeho starostlivosť. Z domčeka odstráňte prach a nečistoty. Pri čistení používajte jemné čistiace prostriedky a kefy alebo handry, ktoré nepoškodia drevený povrch.

Drevo je citlivé na poveternostné podmienky. Preto je dôležité použiť vhodný náter alebo lak, ktorý ho ochráni pred dažďom či silným slnkom. Ideálne je povrch domčeka natrieť aj ochranným prostriedkom proti hmyzu a plesniam.

Využitie dažďovej vody

Jednou z mnohých výhod, ktorú záhradný domček so šikmou strechou ponúka je zhromažďovanie a následné využitie dažďovej vody. Toto riešenie je nielen ekologické, ale aj úsporné. Zbernú nádrž, do ktorej bude stekať voda zo strechy môžete umiestniť vedľa záhradného domčeka. 

Vodu, ktorú takto nazbierate môžete využiť na polievanie záhrady, čistenie náradia a povrchov alebo umytie samotného domčeka. Ak máte v záhrade fontánku alebo okrasné jazierko, môžete využiť dažďovú vodu na ich naplnenie.  

Keď sa to má podariť

Projekt záhradného domčeka je skvelou možnosťou, ako si esteticky uskladniť náradie, vytvoriť malé detské kráľovstvo plné radosti alebo originálny priestor na homeoffice obklopený zeleňou.

Veríme, že výber a starostlivosť o váš záhradný domček zvládnete bez problémov. Ak potrebujete pomoc s montážou, neváhajte sa obrátiť na náš montážny servis. 

Prajeme vám príjemné chvíle na záhrade!