Dôkladné upratovanie domácnosti nemusí zabrať veľa času. Stačí používať vhodné pomôcky na upratovanie a postupovať systematicky. Čas strávený upratovaním vám pomôže výrazne skrátiť aj moderná technika. Prečítajte si, bez akého vybavenia sa pri upratovaní domácnosti nezaobídete.

Okrem priebežného upratovania je potrebné niekoľkokrát do roka podrobiť domácnosť generálnemu upratovaniu. Predtým, než sa pustíte do práce, pripravte si všetko potrebné vybavenie a naplánujte si jednotlivé kroky upratovania. Keď budete postupovať systematicky, pôjde vám upratovanie hladko ako po masle.

Začať môžete kúpeľnou a ďalej postupovať v smere hodinových ručičiek po jednotlivých miestnostiach až k vstupným dverám do bytu či domu. V každej miestnosti začnite vždy s upratovaním najvyššie položených miest. Začnite odstraňovaním prachu zo stropných svietidiel, potom sa presuňte na nižšie položené stojace lampy, poličky, stolčeky a ďalší nábytok. Na záver sa pusťte do upratovania podláh. Nezabudnite ani na horšie dostupné miesta pod sedačkou, posteľou alebo skriňami. Pokiaľ máte vinylovú podlahu, dlažbu alebo linoleum, podlahu najskôr pozametajte alebo povysávajte a na záver ju umyte namokro. V prípade kobercov vysávajte povrch proti smeru vlasu, odstránite tak hlbšie usadené nečistoty.

Pracovné rukavice

Pri upratovaní domácnosti sú nutnosťou kvalitné pracovné rukavice. Na ochranu pokožky rúk môžete použiť buď rukavice na opakované použitie alebo jednorazové rukavice. Dlhú životnosť a vysokú odolnosť poskytujú rukavice z prírodného latexu. Ich výhodou je aj to, že sú ľahké, pohodlné a po ich nasadení nestratíte cit. Pokiaľ si ruky často máčate vo vode, ideálnou voľbou budú rukavice s predĺženou dĺžkou manžety. Pri výbere pracovných rukavíc sa uistite, že vám perfektne sedia na rukách.

Praktická prachovka

Na odstránenie prachu v domácnosti je ideálna prachovka z mikrovlákna. Skvele sa hodí na nábytok, police a ďalšie hladké materiály. S prachovkou sa dostanete aj na horšie dostupné miest a do stiesnených priestorov. Využiť ju môžete napríklad na odstránenie prachu medzi rebrami radiátora. Aby ste dosiahli aj na vyššie položené miesta, vyberte si prachovku s teleskopickou tyčou.

Prachovnka z mikrovlákna s teleskopickou tyčou

Utierka z mikrovlákna

Utierku z mikrovlákna môžete využiť na utieranie prachu, čistenie a leštenie povrchov bez použitia chemikálií. V porovnaní s utierkami z bavlny je mikrovlákno omnoho jemnejšie. Tieto utierky povrch nepoškriabu a nezanechávajú za sebou šmuhy, čo oceníte predovšetkým pri leštení sklenených plôch a zrkadiel. Utierky z mikrovlákna sú rovnako veľmi odolné a sú schopné absorbovať veľké množstvo vody. Jedna utierka z mikrovlákna vám vydrží veľmi dlhý čas a zachová si svoje vlastnosti aj pri opakovanom praní.

Stierka na okná s vysávačom

Mnoho ľudí zaraďuje umývanie okien k najmenej obľúbeným domácim prácam. Pokiaľ si chcete umývanie okien zjednodušiť, zadovážte praktickú akumulátorovú stierku na okná s vysávačom. Využijete ju nielen pri čistení okien, ale aj zrkadiel a ďalších sklenených plôch v domácnosti. Použitie aku stierky je veľmi jednoduché – pomocou ostrekovača nanesiete na sklenenú plochu čistiaci prostriedok, ktorý priloženou hlavicou rovnomerne rozotriete po ploche. Na záver sklenenú plochu zotrite stierkou. Znečistená voda sa odsáva do zbernej nádržky akumulátorového vysávača.

Vysávač na suché i mokré povrchy

Pri upratovaní domácnosti sa nezaobídete bez výkonného vysávača. Na každodenné rýchle upratovanie tvrdých podláh môžete využiť robotický vysávač. Jeho veľkou prednosťou je plne automatizovaná prevádzka.

Veľmi praktický je takisto aj tyčový vysávač na batérie. Použiť ho môžete nielen na bežné vysávanie nečistôt v domácnosti, ale napríklad aj na vysávanie interiéru automobilu. Drahšie modely tyčových vysávačov ponúkajú hneď niekoľko funkcií – môžu napríklad vysávať, hĺbkovo čistiť vodou, sušiť povrch a dezinfikovať ho.

Na väčšie plochy a hrubšie nečistoty sú ideálne vysávače určené na suché i mokré povrchy. Tieto vysávače vás spoľahlivo zbavia nielen jemného prachu, ale aj hrubších a usadených nečistôt alebo mastnoty. Hodia sa nielen na vysávanie podláh, ale napríklad aj matracov, závesov, čalúnenia a poťahov.

Aku vysávač Ryobi

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":[]}}