Počas zimy sa v domácnosti hromadí veľa prachu a nečistôt, ktoré môžu mať zlý vplyv na vaše zdravie a pohodu. S prvými slnečnými lúčmi prichádza najlepší čas na jarné upratovanie, ktoré vám pomôže udržať náš dom čistý a esteticky príjemný. V tomto článku sa pozrieme na to, ako z povinnej jazdy urobiť bezproblémovú záležitosť.

1. Vytvorte si zdravý návyk

Jarné upratovanie je prvým krokom k organizovanej domácnosti. Pomôže vám zbaviť sa baktérií, vírusov a alergénov. Čisté prostredie vás okrem toho môže motivovať k väčšej produktivite a lepšej nálade počas hektických dní. Ako sa doň pustiť v kľude a bez stresu?

Jednoduché vytvorenie návyku je cesta k tomu, ako si upratovanie spríjemniť a vyhradiť si na neho potrebný čas. Využiť môžete aj pravidlo 5 minút. Úlohy, ktoré stihnete splniť za krátky čas urobte hneď. Na ostatné si vyhraďte čas neskôr. Ak nepatríte medzi tých, ktorí upratovanie považujú za relax, pripomeňte si, ako sa budete cítiť, keď skončíte.

2. Venujte čas plánovaniu

Najprv si spravte prehľad o tom, čo všetko treba upratať a zorganizovať. Začať môžete napríklad naplánovaním miestností, ktoré chcete upratať. Skvelým pomocníkom môže byť aj to-do list činností, v ktorom si budete odškrtávať to, čo ste už spravili. 

V prípade, že je pre vás náročné stráviť upratovaním niekoľko hodín, rozložte si jednotlivé časti na viacero dní. Ak každý deň spravíte jeden malý krok, na konci mesiaca sa budete tešiť z veľkého výsledku.

3. Vyberte si správne produkty

Dôležitým krokom je tiež výber a nákup pomôcok, ktoré vám celý proces uľahčia. Kvalitný vysávač a mop sú nevyhnutnosťou v každej domácnosti. Okrem toho venujte pozornosť aj výberu a kúpe spoľahlivých čistiacich prostriedkov a upratovacích pomôcok

Pri výbere čistiacich prostriedkov myslite na miesta, k vyčisteniu ktorých ich budete potrebovať. Okrem univerzálneho čističa si vyberte aj také, ktoré vám pomôžu v kúpeľni, v kuchyni, na sklo a zrkadlá, na podlahy a koberce, na čistenie rúry a sporákov a iné. Ak máte radi DIY projekty, niektoré čistiace prostriedky si viete jednoducho vyrobiť aj zo surovín, ktoré nájdete v kuchyni. 

Šikovnými pomocníkmi sú aj mikrovláknové handry a utierky, vedrá či gumené rukavice. Keďže je výber naozaj široký, zamerajte sa na kvalitné a funkčné produkty, ktoré vám budú slúžiť dlhší čas.

Keď sa to má podariť

Jarné upratovanie môže byť náročná úloha, no rozhodne sa dá zvládnuť aj v kľude a s prehľadom. S dobrým podcastom alebo obľúbenou hudbou v ušiach vám to rozhodne pôjde viac od ruky. 

Dôležité je nebrať si na seba príliš veľa a upratovať po krokoch. Ak si stanovíte reálne ciele a udržíte pozitívnu náladu, upratovanie sa môže stať zábavou alebo dokonca oddychom.

{"vsf-products-list":{"title":"Pomocníci pri upratovaní","products":["10735234","22982388","22247157","22233183","23838402"]}}